הודעות דוברות הלשכה

הלשכה: "תופעת ריבוי המעצרים נפסדת, פרקטיקת המשטרה פסולה"

16.09.2013

עו"ד איתי הר-אור, דובר הלשכה

הפורום הפלילי הארצי בלשכת עורכי הדין התייחס היום (ב’) לדו"ח השנתי של הסנגוריה הציבורית שפורסם הבוקר, ולפיו חלה עליה דרמטית בכמות המעצרים וכי חל כרסום בזכויות עצורים ואסירים. יו"ר הפורום הפלילי הארצי, עו"ד אבי חימי ציין כי מזה חודשים ארוכים מתריע הפורום על התופעות שפורטו בדו"ח הסנגוריה הציבורית ואף נלחם בכל במה אפשרית נגד מעצרי השווא, הפגיעה בזכויות נחקרים, העלייה במעצרם של אזרחים רבים והשימוש במעצר ככלי הרתעה.

"לצערנו, נוצרה פרקטיקה פסולה שהיד המשטרתי קלה מידי על ההדק ועושה שימוש נרחב בסמכות המעצר ומנגד, בתי המשפט נעתרים ברוב המקרים לבקשות המשטרה לעצור אזרחים שלימים כלל לא מוגשים נגדם כתבי אישום", אמר עו"ד חימי. לפי עמדת הפורום, מיותר לציין כי זכות ההיוועצות עם עו"ד הוכרה כזכות יסוד חוקתית בשיטת משפטנו והינה זכות חשובה מאין כמותה, יתכן שמהחשובות ביותר שיש לחשוד. העובדה שחשוד נתון במעצר במועד קבלת הייעוץ אינה אמורה לפגוע בהיקפה של זכות זו ולצמצמה, כפי שמעידים נתוני הסנגוריה הציבורית.

   

"הפורום הפלילי הארצי פועל מול ועדת הפנים והגנת הסביבה בראשות חה"כ מירי רגב, למיגור תופעות נפסדות אלה ואף עתיד להפיץ בקרב תחנות משטרת ישראל ספר רשימת עורכי דין פרטיים שיוצג בפני נחקרים, על מנת לממש את זכות ההיוועצות המגיעה להם עפ"י דין ובכך להבטיח קיום הליך הוגן", לשון עמדת הפורום. עו"ד חימי הוסיף כי "הפורום הפלילי מקווה שנתונים מדאיגים אלה יובלו את בתי המשפט לחשיבה מחודשת שתאזן בין צרכי החקירה לזכויות יסוד מהותיות של חשודים ונחקרים. אנו קוראים למפכ"ל משטרת ישראל לפעול לצמצום ולמיגור תופעת מעצרי הלילה הפוגעים בזכויות אדם חוקתיות ולהבטחת זכויות אדם של נחקרים, חשודים ונאשמים בישראל".

 

ראש לשכת עורכי הדין בישראל, עו"ד דורון ברזילי: "נתוני הסנגוריה הציבורית מדגימים במלוא החריפות את הצורך בכינון גוף פיקוח ובקרה על רשויות אכיפת החוק בנושא מעצרים ובדרך של מסירת נתונים ודיווחים תקופתיים ובכך להבטיח כי לא יישנו מקרים דומים בעתיד. יש לשקול יצירת מאגר נתונים ממוחשב הנותן תמונת מציאות מהימנה, עדכנית ומדויקת ביחס למספר הנחקרים, עילות המעצר, לרבות מספר העצורים שתיק החקירה נגדם נסגר".

 

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון