הודעות דוברות הלשכה

הליכי מינוי שופטים וגילויי אלימות כנגד עורכי/ות דין - על סדר היום בטקס פתיחת שנת המשפט תשע"ד

08.09.2013

עו"ד איתי הר-אור, דובר הלשכה

שרת המשפטים ציפי לבני על הליך בחירת השופטים: "הסתכלנו על האדם שיושב על כס השיפוט, לא רק על יכולותיו המשפטיות". ראש הלשכה עו"ד דורון ברזילי: "בעקבות פנייתי למפכ"ל המשטרה...מונה נציג מיוחד מטעם אגף החקירות והמודיעין של המשטרה במטרה לפעול ביד קשה נגד מי שמטריד, מאיים או פוגע בציבור עורכי הדין".

"כשבחנו את הנתונים של כל אחד מהמועמדים היה חשוב לנו מיהו האדם שיושב על כס השיפוט, ולא רק מהן יכולותיו המשפטיות. כשמדברים על אמון הציבור במערכת, זהו המפגש הראשון. לכן הסתכלנו על אילו בני אדם אנו בוחרים", כך סיפרה שרת המשפטים ציפי לבני על מאחורי הקלעים של ישיבת הועדה למינוי שופטים חדשים שהתקיימה בתחילת השבוע, ובה נבחרו 26 שופטים חדשים, וכן מונה שופט בית המשפט העליון בדימוס אליעזר ריבלין לתפקיד נציב תלונות הציבור על השופטים.

 

הדברים נאמרו בטקס פתיחת שנת המשפט תשע"ד החגיגי והמסורתי שנערך אמש (ב'), 2.9.12 בבית לשכת עורכי הדין בירושלים. את הטקס הנחו פרופ' דוד ליבאי ועו"ד ציון אמיר, והשתתפו בו מלבד שרת המשפטים, ראש לשכת עורכי הדין, עו"ד דורון ברזילי, נשיא בית המשפט העליון אשר גרוניס ויו"ר ועדת חוקה, חוק ומשפט, ח"כ דוד רותם. בטקס נכחו בין היתר, מבקר המדינה יוסף שפירא, מנהל בתי המשפט מיכאל שפיצר, פרקליט המדינה משה לדור, שופט העליון חנן מלצר, יו"ר הועדה למינויים בכירים בשירות הציבורי השופט (בדימוס) יעקב טירקל, נשיאת בית הדין הארצי לענייני עבודה נילי ארד,  נשיאת בית המשפט המחוזי מרכז הילה גרסטל, מנכ"ל משרד המשפטים ד"ר גיא רוטקופף, הסנגור הציבורי הראשי יואב ספיר, יו"ר המועצה הארצית של לשכת עורכי הדין עו"ד צבי פירון, וכן שופטים, עורכי דין בכירים ומכובדים נוספים.

 

ראש הלשכה, עו"ד דורון ברזילי, התייחס בנאומו לרצח עו"ד נתן ג'ורנו ובתו ימית ז"ל, ולגילויי האלימות ההולכים וגוברים כלפי עורכי דין. "בעקבות פנייתי למפכ"ל המשטרה בדרישה לטיפול חסר פשרות בנושא גילוי אלימות כלפי עורכי דין, מונה נציג מיוחד מטעם אגף החקירות והמודיעין של המשטרה במטרה לפעול ביד קשה נגד מי שמטריד, מאיים או פוגע בציבור עורכי הדין", אמר ראש הלשכה והוסיף כי  "לשכת עורכי הדין תעשה כל שביכולתה על-מנת להגן על כל חברותיה וחבריה באשר הם, בכל מקום ובכל זמן".

 

נשיא בית המשפט העליון, השופט אשר גרוניס התייחס לשנה הסוערת שעברה מערכת המשפט ואיחל בחיוך ש"השנה הבאה תהיה קצת יותר משעממת". הנשיא גרוניס התייחס לנתון שלפיו מלאי התיקים בבתי המשפט שהינו המוך מזה 16 שנה ואמר כי "שורת הרפורמות נותנת אותותיה וכי זהו נתון חשוב  שמצביע על העבודה הקשה של שופטים ושל המסירות של כלל העובדים מכל הדרגים".

 

בנוגע לטלטלות העזות שעברו מערכת בתי המשפט והשופטים בשנה האחרונה ציין הנשיא גרוניס כי אמנם ישנה חשיבות לשקיפות ולביקורת על המערכת, אולם גם ביקורת צריכה להיעשות באופן שמכבד אותה: "אנו מתייחסים בכובד ראש לביקורת שמושמעת כלפינו. מערכת המשפט הינה מצוינת אך אינה מושלמת, יש מה לתקן, וברוב המקרים אנו הראשונים לבקר. אך אין לזרוק את המים עם התינוק ולבקר באופן שאינו ראוי".

 

שרת המשפטים, ציפי לבני, סיפרה על מאחורי הקלעים של ישיבת הועדה למינוי שופטים שהתקיימה השבוע: "רק אתמול סיימנו שעות ארוכות של דיונים בוועדה ובחרנו 26 שופטים. נכון שהזרקור הוא יותר בבחירת שופטים לבית המשפט העליון, אך אני רוצה לומר שהבחירה אתמול הייתה בעינינו משמעותית וחשובה. כשבחנו את הנתונים של כל אחד מהמועמדים היה חשוב לנו מיהו האדם שיושב על כס המשפט ולא רק מהן יכולותיו המשפטיות. כשמדברים על אמון הציבור במערכת, זהו המפגש הראשון. לכן הסתכלנו על אילו בני אדם אנו בוחרים".

 

לבני התייחסה גם לבחירתו של השופט אליעזר ריבלין לתפקיד נציב תלונות הציבור נגד השופטים, במקומו של השופט אליעזר גולדברג, וציינה כי למרות שעבודת הנציב, אשר לעיתים כוללת בחינה של עובדות התיק, עובדה אשר לעיתים גורמת לשופטים להרגיש שלא בנוח, הרי שהשנים יעידו כי הדבר עושה למערכת רק טוב". בהמשך התייחסה השרה לבני ליתרונות שיש בהיותה עורכת דין גם לגבי תפקידה כשרה הממונה על התהליך המדיני: "מבחינתי להיות עורכת דין לא היה רק מקצוע אלא חלק שלם מההוויה שלי, מהיכולת לראות את הצד השני במשא ומתן וגם להיות עם אותו מצפן פנימי".

 

במהלך האירוע הוענקו פרס לשכת עורכי הדין ואות יקירי המקצוע לשנת תשע"ג. פרס לשכת עורכי הדין הוענק לשר המשפטים לשעבר פרופ' דניאל פרידמן ולפרופ' שלמה גיורא שוהם. אות יקירי המקצוע הוענק לששת יושבי ראש בתי הדין המשמעתיים של לשכת עורכי הדין: יו"ר בית הדין המשמעתי הארצי עו"ד מיבי מוזר, יו"ר בית הדין המשמעתי המחוזי במחוז ת"א עו"ד ציון אמיר, יו"ר בית הדין המשמעתי המחוזי במחוז הדרום עו"ד חדוה ביטון, יו"ר בית הדין המשמעתי המחוזי במחוז ירושלים עו"ד יהושע קרמר, יו"ר בית הדין המשמעתי המחוזי במחוז הצפון עו"ד אחמד מסאלחה ויו"ר בית הדין המשמעתי המחוזי במחוז חיפה עו"ד עפר אטיאס.

 

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון