הודעות דוברות הלשכה

שינוי שיטת הממשל, זכויות חברתיות ומדוע עדיף שלא תהיה חוקה - אליבא דח"כ זהבה גלאון

18.07.2013

עו"ד איתי הר-אור, דובר הלשכה

על הצעת חוק זכויות חברתיות: "המתנגדים חוששים מביהמ"ש העליון"; על העלאת אחוז החסימה: "הרעיון נועד לסתום את פיותיהם של המפלגות הערביות"; על יצירת חוקה בישראל: "לטובת כולם עדיף שנישאר ללא חוקה".

"הצעת החוק לשינוי שיטת ממשל באמצעות העלאת אחוז החסימה נועדה לסתום פיותיהם של המפלגות האידיאולוגיות ובאופן ספציפי לסתום את פיותיהם של המפלגות ערביות", לדבריה של יו"ר מפלגת מרצ, ח"כ זהבה גלאו. דברים אלו נאמרו בישיבה של הפורום הארצי של משפט חוקתי וזכויות אדם של לשכת עורכי הדין בה השתתפה ח"כ גלאון אתמול (ד'). הישיבה התקיימה בנוכחות יו"ר הפורום, עו"ד ענבל רובינשטיין, הממונה על קשרי הממשל בלשכה, עו"ד רועי כהן וחברי הוועדה.

 

בישיבה עלו לדיון חוק המשילות והצעת חוק יסוד זכויות חברתיות. ח"כ גלאון שוחחה על מקומו של המשפט בכל הנוגע להגנה על הדמוקרטיה, הזכות לייצוג הוגן והזכות להשפיע. יו"ר מרצ הסבירה שהצעת החוק לשינוי שיטת הממשל שעברה אתמול במליאה (ד') בקריאה טרומית, אינה מתאימה לאופייה של המדינה בשל ההרכב החברתי המפולג המצוי בישראל. "בישראל יש לתת ביטוי לשלל המפלגות. חוק זה יביא לאיחודן של מפלגות ערביות ולפיצולן המיידי כעבור שעה. במידה והיינו מעוניינים למנוע מרסיסי מפלגות ל"שרוף" קולות הדרך צריכה להיות באמצעות הידברות ולא באמצעות רוב דורסני", הוסיפה גלאון.

 

במהלך הישיבה שוחחו החברים על הצעת חוק יסוד זכויות חברתיות שניסתה להעביר ח"כ גלאון ללא הצלחה בחודש מאי האחרון. לדבריה של ח"כ גלאון הממשלה מתנגדת להצעת החוק באופן גורף משתי סיבות: ראשית, מכיוון שהחוק יקר למימוש ושנית, ולטענתה הסיבה האמיתית, מפני שהמתנגדים לו פוחדים מבית המשפט העליון. "הממשלה והכנסת חוששים שחוק זה יאפשר לבית המשפט העליון להתערב בענייני חקיקה במקום לנסות ולהבין שחוק זה יגן על רווחת העובדים", הוסיפה גלאון.

 

יו"ר מרצ שוחחה על הצורך בהגנה על הזכויות החברתיות ובדבריה עקצה בעדינות את מערכת המשפט הנוכחית: "ביהמ"ש הנוכחי אינו מה שהיה בזמנה של השופטת דורנר. ההתייחסות לזכויות החברתיות אינה זהה". על השאלה האם ניתן ליצור חוקה בישראל? השיבה גלאון: "כל חוקה שלא תוגש יהיו בה שני אלמנטים: ההסכמה שדין דתי ישוריין בחוק ותקנות שעת חירום. במצב כזה עדיף לכולנו להישאר ללא חוקה".

 

בסיום הישיבה התייחסה יו"ר מרצ לבג"ץ הסופרמרקטים בתל אביב ולא נשארה חייבת למתמודדים לבחירות בעיריית תל אביב: "בית המשפט צדק בהחלטתו. יש צורך או לשנות את החוק או לבטל את הקנסות שניתנות לבעלי העסקים, לא ייתכן שעיריות יאחזו בשני צידי החבל, גם אם זה פוגע למועמדים בבחירות הקרבות".

 

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון