הודעות דוברות הלשכה

הלשכה פועלת לקידום חקיקה לקביעת ’חזקת נזק מתקיפה מינית’

10.06.2013

עו"ד איתי הר-אור, דובר הלשכה

יו"ר הועדה לקידום מעמד האישה בלשכת עוה"ד, עו"ד רוני אלוני-סדובניק: "לקבוע בפקודת הנזיקין ’חזקת נזק מתקיפה מינית’ - פיצויים ללא הוכחת נזק לנפגעות תקיפה מינית".

"יש לקבוע בפקודת הנזיקין חזקה חדשה לפיה נקודת המוצא היא שתקיפה מינית גורמת נזק מבלי צורך להוכיחו, חזקה בו תזכה בפיצויים נפגעות תקיפה מינית, וזאת ללא שנפגעת העבירה תיאלץ להוכיח את הנזק", כך אמרה יו"ר הועדה לקידום מעמד האישה של לשכת עורכי הדין, עו"ד רוני אלוני-סדובניק. בדיון לקחו חלק גם שרת המשפטים ציפי לבני, מנהל בתי המשפט השופט מיכאל שפיצר, יועצת ראש הממשלה למעמד האישה, ח"כ מרב מיכאלי, ח"כ מיכל רוזין וח"כ אורלי לוי-אבוקסיס.

עו"ד אלוני-סדובניק, שגם מייצגת את הנפגעת האונס בתיק שבו אמר השופט ניסים ישעיה כי "ישנן נשים שנהנות מאונס", אמרה את הדברים בדיון מיוחד של הועדה לקידום מעמד האישה בכנסת. על-פי הצעתה של עו"ד אלוני-סדובניק, שזכתה לתמיכה מצד הנוכחים בדיון בוועדה, יש לעגן בפקודת הנזיקין חזקה חדשה שתיקרא "חזקת הנזק מתקיפה מינית", ולפיה נפגעת אונס או תקיפה מינית, שהוכיחה בהליך פלילי שהיא אכן היא נפגעת עבירה, לא תצטרך כלל להוכיח את נזקיה, אלא נזקיה ישולמו ללא הוכחת נזק.

 

על-פי ההצעה, סכומי הפיצוי יחושבו בהתאם למדרג עבירות התקיפה המינית שיקבע בפקודת הנזיקין, כאשר סכום הפיצוי הסטטוטורי המרבי יעמוד על 5 מיליון שקל לנפגעת עבירת אונס. לדברי עו"ד אלוני-סדובניק, סכום הפיצוי ישקף אריתמטית את כל הצרכים הטיפוליים והשיקומיים של נפגעות תקיפת מינית, כאשר בראש סולם הנפגעים יהיו נפגעי עבירות המין שהם קטינים וחסרי ישע.

 

בהתייחסה לפרשת השופט ניסים ישעיה, אמרה אלוני-סדובניק כי "השופט ישעיה, חטא לא רק באמירה שוביניסטית, אלא הוכיח את החשיבה הרווחת בתחום הנזיקין, לפיה לא מספיק להוכיח בהליך פלילי כי אכן ארע מעשה פלילי, אלא כי הנפגעת נדרשת להוכיח שאותו אונס גרם לה לנזק. נקודת המוצא כיום בכל התחום הנזיקי בכל המערכות המשפטיות, היא שנטל ההוכחה על קיום נזק מאונס מוטל על הנפגעת. הגיעה העת להפוך נטל ראיות זה, כך שהנחת היסוד תהיה שכל תקיפה מינית שהוכחה גרמה לנזק ואם מדובר באונס או בעבירה כלפי קטין וחסר ישע הפיצוי יהיה סטטוטורי ולא פחות מחמישה מיליון שקל, אומדן אקטוארי הנדרש כיום לשיקום אופטימאלי של נפגעת כזו".

 

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון