הודעות דוברות הלשכה

נציב שירותי כבאות והצלה, שחר איילון: "את השריפה בכרמל לא ניתן היה לעצור"

07.05.2013

עו"ד איתי הר-אור, דובר הלשכה

דברים אלו נאמרו ביום עיון שערכה לשכת עורכי הדין בנושא רישוי עסקים ביום ה’ האחרון. יום העיון נערך בשיתוף עם איגוד לשכות המסחר, בהנחיית יו"ר הוועדה לאיכות הסביבה שלצד ראש הלשכה, עו"ד קובי בר- לב. הכנס נערך תחת הכותרת "רישיון עסק או תעודת פטירה?" ועסק בהרחבה בנושא רישוי עסקים לאור כניסתה לתוקף של הרפורמה בחוק רישוי עסקים.

עו"ד בר-לב פתח את יום העיון עם נתון מפתיע לפיו כ- 30-40% מהעסקים הקיימים היום בישראל מתקיימים ללא רישיון עסק. ראש לשכת עורכי הדין, עו"ד דורון ברזילי, ברך על שיתוף הפעולה עם איגוד לשכות המסחר וסגן נשיא איגוד לשכות המסחר, מר אורן שחור, ציין מהם השינויים הנחוצים לרפורמה על מנת שתשווה את מצבינו בישראל למצב המדינות בעולם כחלק מכניסתנו ל- OECD.

 

 

 

ראש עיריית בת- ים, מר שלמה לחיאני, ממשתתפי הכנס, הדגיש כי התחנות הרבות שצריכים יזמים לעבור על מנת לקבל רישיון עסק הופכת את קבלתו למשימה בלתי אפשרית. לחיאני הוסיף כי הכלכלה בעולם מבוססת על עסקים גדולים וקטנים וציין כי הבעיה העיקרית בקבלת רישיון עסק היא חוסר האחידות בדרישות. " בתחילת דרכי כיזם צעיר, טרם כהונתי כראש עירייה, פחדתי להיכנס לעירייה בשל הבירוקרטיה והתחנות הרבות שהיה עליי לעבור" הוסיף לחיאני.

 

ראש אגף רישוי עסקים ופיקוח על חופי רחצה, מר אשר גרנר, סקר את עקרונות הרפורמה ברישוי עסקים ושוחח על השלכותיה על המגזר העסקי. מדבריו עלה כי כיום קיימת מגמת ירידה בכמות העסקים הפועלים ללא רישיון, "ישנם כ-126 אלף עסקים טעוני רישוי" הוסיף גרנר.  לסיום ציין גרנר כי עסקים שניתן להם רישיון עסק לצמיתות יקבלו עתה, עם שינוי החוק, רישיון עסק לחמש, עשר או 15 שנים בלבד. את דבריו סייג כשאמר שלארגונים מסוימים יישאר רישיון לצמיתות.

 

 

 

נציב שירות כבאות והצלה בישראל, שחר איילון, העניק סקירה אודות מצב הכבאות בישראל וציין שמערך הכבאות כולל כ- 2,200 כבאים, מתוכם 1,700 לוחמי אש אשר מטפלים בכ- 250 אירועים ביממה. "בהשוואה למדינות העולם המערבי מספר הכבאים לנפש בישראל קטן פי שלוש", הוסיף איילון. על השריפה בכרמל אמר איילון: "לא ניתן היה לעצור את השריפה, מה שעצר אותה היה שינוי הרוח ועליית הלחות". סגן מפקח כבאות ראשי, חיים תמם, שוחח על נושא הרישוי מטעמו של מערך הכבאות ובדומה ללחיאני אמר כי אחת הבעיות בקבלת הרישיון הינה יצירת האחידות.

 

המשנה למנכ"ל בחברת "שר ייעוץ והדרכה בע"מ", שרון ראובני הרצתה על המחויבות התאגידית לעמידה בהוראות הדין, עם תום דבריה החל פאנל רב משתתפים בהשתתפות מנהל בריאות וקיימות של איגוד לשכות המסחר, ד"ר רוברטו דלה רוקה, מנהל האגף לתעשייה קטנה ובינונית של התאחדות התעשיינים בישראל, מר אורן הרמב"ם, מנהלת מחלקת רישוי עסקים במשרד לאיכות הסיבה, ד"ר גילי צימנד, נציגה ממחלקת ביקורת ועסקים בעיריית תל אביב, גב' נדיה קסלמן, מנהל מינהל הסביבה ופיתוח במשרד התמ"ת, מר דורון אברהמי וראש אגף רישוי עסקים ופיקוח על חופי רחצה, מר אשר גרנר.

 

מושב רב משתתפים זה דן שהתקיים בהנחיית עו"ד בר-לב. דן ב דן ברפורמה לרישוי עסקים ככלי לקידום הכלכלה ולפיתוח המגזר העסקי. במענה לשאלה האם הנטל הרגולאטורי עתיד לגדול או לקטון בעקבת הרפורמה? ענתה ד"ר צימנד כי הנטל הבירוקראטי יפחת בצורה משמעותית עם כניסת הרפורמה. אורן הרמב"ם אמר כי במידה והרפורמה אכן תמומש יתרונותיה יעלו על חסרונותיה. אברהמי שיבח את הרפורמה שכן לדעתו היא תוריד את הנטל הרגולטורי ותקטין את הדרישות לקבלת רישיונות. "חשוב לציין שהרפורמה לא באה לשנות ערכים קודמים, אלא משמשת ככלי ליצירת אחידות שיביא לצמצום מספר העסקים הפועלים ללא רישיון ולהגברת התחרות במשק", הוסיף אברהמי. ד"ר רוברטו דלה רוקה הבהיר כי כניסתה של הרפורמה תביא לכך שהעלויות בקבלת רישיונות ירדו  ואילו הגב' קסלמן ציינה שהרפורמה "לא תשאיר אף אחד אדיש", היות שמנועי הצמיחה של כל עיר הינם בתי העסק הקטנים.

 

קישורים
חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון