הודעות דוברות הלשכה

מישאל חשין ביום עיון בנושא אכיפת חוק צער בעלי חיים: "נולדנו לעולם אכזר שבו החזק הוא הצודק ולא מי שצודק הוא החזק"

08.01.2013

עו"ד איתי הר-אור, דובר הלשכה

"נולדנו לעולם אכזר שבו החזק הוא הצודק ולא מי שצודק הוא החזק", כך אמר המשנה לנשיא בית המשפט העליון, השופט (בדימוס) ד"ר מישאל חשין ביום ה’ האחרון, 3.1.13, ביום עיון בנערך בנושא אכיפת חוק צער בעלי חיים בלשכת עורכי הדין שהתקיים מטעם הוועדה להגנה על זכויות בעלי חיים שלצד ראש לשכת עורכי הדין.

יום העיון נפתח בדבריו של יו"ר הוועדה להגנה על זכויות בעלי חיים של הלשכה, עו"ד אהוד פלג, שסקר את הצעדים הראשונים שהובילו לחקיקת חוק צער בעלי חיים בשנת 1994 ובהם לקח חלק פעיל. כמו כן, שוחח פלג על תיקון לחוק צער בעלי חיים בניסויים בבעלי חיים, כתיקון חשוב שהיווה בסיס לפסק הדין התקדימי חמת גדר, פסק דין שיצק תוכן רב למען זכויות בעלי החיים.

 

המשנה לנשיא בית המשפט העליון, השופט (בדימוס) ד"ר מישאל חשין, שהיה חלק מהרכב השופטים בפסק הדין חמת גדר הנחשב אחד המנחים בעניין צער בעלי חיים, פתח ואמר כי "נקודת המוצא היא שהעולם אכזר. החיות חיות בפחד מפני מי שיטרפם ובין השאר גם מהאדם, שמטבעו שייך למשפחת הטורפים. בסיס זה מבהיר מדוע חוק צער בעלי חיים אינו אוסר את אכילת החי אלא את העינוי שבו".  לדבריו של חשין, אסור להתאכזר כלפי בעלי חיים משלושה טעמים: הראשון והשני תועלתניים – בשל היות האדם נזר הבריאה, מעשה התעללות ביצור פגיע ישחיט את נפש האדם, והטעם השלישי הינו תחושת החמלה: "הפגיעה בחלש אינה מוסרית ועל האדם מצווה להגן על החלש, ולכן כפי שנקבע בחוק צער בעלי חיים: "כל מי שאלוהים בלבבם יעשו ככל שיוכלו כדי שאדם לא יתעלל בבעלי חיים", אמר חשין והוסיף לסיום כי "הבעיה העיקרית עם חוק צער בעלי חיים היא בעיית האכיפה".

 

רכז תחום חיות במשקים בעמותת "תנו לחיות לחיות", עו"ד יוסי וולפסון, שוחח על אכיפת חוק צער בעלי חיים בלול התרנגולות כפי שמתנהל כיום. וולפסון תאר בין היתר את ההתעללות שעוברות התרנגולות לרבות קיטום מקוריהן, ושימתם בכלובים צפופים. את הרצאתו סיים בשאלה האם יתכן שמשרד כלכלי כמשרד החקלאות, שהיעד שלו הוא ניצול מרבי של בעלי חיים במשקים, יהיה אחראי על התקנת רגולציות למען בעלי חיים.

 

בפאנל רב משתתפים שהתקיים תחת הכותרת: "מי מגן על בעלי החיים?" בהנחייתה של עו"ד ענבל קידר, השתתפו ראש מדור הגנת הסביבה במשטרת ישראל, סגן ניצב חיים פדלון, הממונה על פי חוק צער בעלי חיים על השירותים הווטרינרים במשרד החקלאות ופיתוח הכפר, ד"ר דגנית בן דב, סגנית בכירה ליועץ המשפטי של משרד החקלאות ופיתוח הכפר, עו"ד אפרת אביאני, ראש אגף ההגנה על בעלי חיים במשרד להגנת הסביבה, גלי דוידסון, היועצת המשפטית של עמותת "משמר בעלי החיים בישראל", עו"ד סיון זבולון – נוה, עו"ד וולפסון ומזכ"ל ארגון נח, אלה אבין.

 

לשאלה מיהו הגורם הרלוונטי המגן על בעלי החיים בישראל ומהי סמכותו של כל אחד מהגופים, ענו המשתתפים את הדברים הבאים: כנציגת המשרד להגנת הסביבה ציינה גב' דוידסון כי למשרדה אין סמכויות אכיפה, אך פירטה את הפעילויות שנעשות למען בעלי החיים והן: הסמכת מתנדבים במשטרת ישראל, הפעלת חילוץ והצלת בעלי חיים, קידום חקיקה למען בעלי חיים, תמיכה בעמותות ובמתקני רשויות למען בעלי חיים ויצירת פעילות חינוכית בנושא לילדי בתי הספר. לדברי ד"ר בן דב "התשובה לגבי הגוף שאוכף ברורה – כולם. האכיפות הטובות ביותר נעשו בעת שת"פ בין הגופים". לטענתה של בן דב, במשרדה אין מספיק כלי אכיפה נגד התעללות ובשל מחסור בכוח אדם לא ניתן גם ליצור ביקורת יזומה שתביא לאכיפה.

 

עו"ד אביאני הסבירה כי ישנן החלטות בעלות משמעויות כלכליות שאינן תמיד עולות בקנה אחד עם ההתאכזרות שעוברת החיה, ולכן קיים צורך לשקלל ולבחון עלות - תועלת ולהגיע להחלטות המתבקשות. אביאני הדגימה באמצעות  נושא ה"השרה הכפויה" שמתבצעת בתרנגולות, תהליך שבו מרעיבים תרנגולות בכדי להאיץ תהליכים הורמונאליים במטרה להביא להטלת ביצים מרובות וגדולות יותר.  "אם לא תהיה השרה כפויה שמביאה להרעבת תרנגולות זה לא יהיה כלכלי" אמרה אביאני, ובמענה לקריאות מחאה מהקהל, הסבירה כי הליך ההשרה הכפויה אושר בישיבה בין משרדית בה נכחו נציגי משרד האוצר, הגנת הסביבה ומשרד החקלאות. מעבר לכך ציינה אביאני כי קבלת ההחלטות מתבצעת לבסוף על ידי הממשלה, שנכון לרגעים אלו החליטה להפסיק הליך זה.

 

סנ"צ פדלון  ציין כי המדור להגנת הסביבה בראשותו עוסק בעיקר בנושאי חופים, ים, רעש וחול ותפקידו לפקח ולעבוד בשיתוף עם שאר גופי האכיפה. במענה לשאלה מדוע אין אכיפה יזומה מצד המשטרה, אמר פדלון: "המשטרה לא תלך לחפש עבירות שמתבצעות כלפי בעלי חיים, אלא כאשר יש מידע ספציפי". "המשטרה מחויבת לקבל תלונה מכל אדם ובנושא התעללות בעלי חיים אנו לא נתקלים בפניות רבות", הוסיף פדלון.

 

בנושא בעיית אכיפת חוק צער בעלי חיים הועלו מספר רעיונות לפתרון: עו"ד זבולון- נוה הציעה להקים יחידות משטרתיות ש "למעלה מ- 90% מהמקרים נסגרים מכיוון שהגעת השוטרים למתעלל מרתיעה את האנשים". עו"ד וולפסון הציע להקים רשות ממשלתית שתהווה יחידה נפרדת למען אכיפה חיונית וגב' אבין סיכמה ואמרה כי: "למרות שיש ארבעה גופים שאמורים לאכוף את חוק צער בעלי חיים, 95% מהמקרים לא מגיעים לכדי תביעה. נטל החקירה אינו בידי האזרח אך המצב הנוכחי מביא אותנו לבקש את עזרת הציבור".

 

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון