הודעות דוברות הלשכה

סיפק שירות משפטי עבור פונים למוסד לביטוח לאומי וחויב בערובה לצורך מילוי התחייבותו להפסקת פעילותו

12.12.2012

עו"ד איתי הר-אור, דובר הלשכה

בעקבות בקשת ביזיון בית המשפט: נאסר על מזכיר לשעבר בוועדות בביטוח הלאומי לתת שירותים משפטיים ולפעול בשם לקוחות מול המוסד לביטוח לאומי.

שלב נוסף במאבק לשכת עורכי הדין נגד מסיגי גבול המקצוע: בית המשפט המחוזי בירושלים (כב' השופט דוד מינץ) אסר על משה ניסן מחולון, לשעבר מזכיר ועדות בביטוח הלאומי, לתת שירותים משפטיים לאזרחים התובעים את זכויותיהם בביטוח הלאומי. בין היתר, אסר בית המשפט על ניסן למלא טפסים עבור הפונים לביטוח לאומי.

 

הפרשה החלה לאחר שבאפריל 2010 אסר בית המשפט המחוזי בירושלים על ניסן לספק כל סוג של שירות משפטי עבור פונים למוסד לביטוח לאומי, או לפרסם מתן שירות כזה. הצו ניתן נגד ניסן לבקשת לשכת עורכי הדין, במסגרת תביעה שהגישה נגדו הלשכה בגין הסגת גבול המקצוע. הלשכה טענה כי מדובר באדם שאינו עורך דין, אשר שימש בעבר כמזכיר ועדות במוסד לביטוח לאומי, המציג עצמו כמומחה לתביעות ביטוח לאומי, ומספק שירותים משפטיים בתשלום ללקוחות. מתן השירותים נעשה, בין היתר, במסווה של פעילות עמותה לסיוע לנזקקים.

 

אלא שלטענת הלשכה, באמצעות עוה"ד אסף פוזנר, אתי ליבמן-עפאים וגלעד לסר ממשרד כהן וילצ'יק קמחי ושות', ניסן הפר את הצו השיפוטי שניתן נגדו. בקשת הביזיון נסמכה בין היתר על מכתבים שהגיעו לידי הלשכה בחתימת ניסן ובהם הוא פנה בשם אנשים אחרים למוסד לביטוח לאומי בבקשות שונות, על עדות של לקוחה לשעבר שחתמה עם ניסן לפני כשנה על הסכם שכ"ט לייצוגה בפני המל"ל ועל פרסומיו של באינטרנט כ"מומחה לתביעות ביטוח לאומי".

 

במסגרת הליכי בזיון בית המשפט, דרשה הלשכה לאכוף את קיומו של הצו השיפוטי בהליכי מאסר או קנס. בדיוק שהתקיים בתחילת השבוע (א'), הבהיר השופט מינץ כי על ניסן אסור באופן מוחלט לפעול מול המוסד לביטוח לאומי, תוך, שהוא משית עליו ערובה לצורך מילוי התחייבותו. בנוסף, קבע השופט מינץ כי חל על ניסן איסור מוחלט לבצע פעולות אשר פעמים רבות נטענות על-ידי הנתבעים כפעולות טכניות בלבד, כגון מילוי טפסים: "די בשלב הזה כי יאמר שחל איסור מוחלט על המשיב לפעול בצורה כלשהי מול המוסד לביטוח לאומי, בין באופן אישי ובין באמצעות כל גוף אחר מטעמו. למען הסר ספק, ובהסכמת המשיב, איסור זה חל גם על מילוי טפסים על ידי הפונים אליו למוסד לביטוח לאומי ו/או כל פעולה אחרת שהיא עבור הפונים למוסד לביטוח לאומי", כתב השופט מינץ בהחלטתו.

 

ראש לשכת עורכי הדין, עו"ד דורון ברזילי, בירך על ההחלטה ואמר: "זהו צעד נוסף במאבקה העיקש והבלתי מתפשר של לשכת עורכי הדין נגד הסגת גבול המקצוע. הלשכה תמשיך במאבקה למיגור התופעה של מסיגי גבול המקצוע, וזאת לטובת הציבור כולו אשר יקבל שירותים משפטיים אך ורק בידי מי שהוכשר והוסמך לכך".

 

יו"ר הוועדה להגנת המקצוע בלשכה, אשר יזמה את ההליכים, עו"ד גד שילר, ציין כי זוהי החלטה נוספת בשורת פסקי דין והחלטות שבהם מצדדים בתי משפט, על כל ערכותיהם, בעמדתה של לשכת עורכי הדין לפיה יש לעצור את השצף המתמשך והבלתי פוסק של תופעת מסיגי גבול המקצוע, שלמרבה הצער רק הולכת ומתרחבת. "נמשיך לעשות כמיטב יכולתנו כדי לשרש תופעה זו, תוך הסתייעות בכל האמצעים החוקיים העומדים לרשותנו", אמר עו"ד שילר.

 

קובץ להורדה
ca_3545-09_motion-5_resolution.pdf ca_3545-09_verdict.pdf ca_3545-09_verdict_supplementary.pdf
חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון