הודעות דוברות הלשכה

ימין, שמאל והמחאה החברתית - במרכז יום העיון שנערך בנושא "חופש המחאה והזכות להפגין"

30.10.2012

עו"ד איתי הר-אור, דובר הלשכה

"כשאתם שתקתם על כל העוולות שעשו לאנשי הימין בהפגנות, אתם הבאתם את זה על עצמכם. אז יש לי דבר אחד להגיד לכם – בוקר טוב ישראל", כך אמר פעיל הימין עו"ד איתמר בן-גביר לפעילת המחאה החברתית סתיו שפיר. הדברים נאמרו במסגרת יום העיון "חופש המחאה והזכות להפגין" שהתקיים בסוף השבוע (ה’) בבית הפרקליט בתל אביב.

את יום העיון ערך פורום זכויות אדם של לשכת עורכי הדין, בריכוזה של יו"ר הפורום עו"ד ענבל רובינשטיין, שכיהנה במשך כעשור כסנגורית הציבורית הארצית.

 

במושב השתתפו גם מפקד מחוז ירושלים במשטרה לשעבר ניצב בדימוס אריה עמית, עו"ד עדי קידר העוסק בייצוג מפגינים מהימין, יו"ר עמותת זכויות השוטרים אושרה אסף, ועו"ד גבי לסקי העוסקת בזכויות אדם. את המושב הנחתה כתבת המשפט של קול ישראל עדי מאירי.

 

שפיר, המתמודדת בימים אלה על מקום ברשימת מפלגת העבודה בבחירות לכנסת, ענתה לשאלה עד כמה המשטרה בהתנהלותה אפשרה את קיומה של המחאה החברתית: "כשלא אישרו לנו מלכתחילה את הצבת האוהלים בשדרות רוטשילד הבנו שיש פה גם פגיעה אחרת – פגיעה בזכות שלנו למחות. במהלך השנה הייתה אלימות לא רק פיזית אלא גם נפשית, שכללה השפלות. המטרה הייתה מאוד ברורה – לשתק ולהפחיד".

 

אריה עמית: "אני פרופסור להפגנות, והמשטרה לעולם לא מקבלת הנחיות פוליטיות"

במענה על השאלה האם המשטרה קיבלה הוראה "להרוג" את המחאה בכל מחיר, אמר ניצב בדימוס עמית: "תאמינו לי שאני פרופסור להפגנות. טיפלתי ב 5,000 הפגנות של עשרות אלפי משתתפים. יש כיוון אוטומטי של מה שלא קורה - המשטרה לא בסדר". ניצב בדימוס עמית הוסיף: "המשטרה בחיים לא מקבלת הוראות והנחיה מהמערכת, לא מפוליטיקאים ולא מאף אחד". עם זאת, הוסיף ניצב בדימוס עמית כי "יש אינטגריטי משתנה מקצין לקצין, ויש קצינים שרצונם האישי עלול לפגוע בשיקול המקצועי. הכל תלוי במקצועיות של הבנאדם. שוטר שמכה בברוטאליות הוא פשוט לא שוטר טוב ולא מקצועי".

 

עו"ד עדי קידר הציג את "ההבדל" בין מפגיני המחאה החברתית לבין מפגיני המין: "הלוקסוס שאתם מתארים לא היה למפגינים מהימין, הזהירו אתכם לפני. אותנו לא זימנו לתחנת משטרה לפני ההפגנה. אותנו עצרו במעצרים מנהליים כי חששו מההפגנות".

 

 

 

יו"ר עמותת זכויות השוטרים: "שוטר שמרביצים לו – אני בעד שירביץ חזרה"

אושרה אסף, יו"ר עמותת זכויות השוטים פנתה לנציגי כלל המפגינים אשר ישבו בקהל ואמרה: "כמי שמייצגת שוטרים אני אומרת: לא רוצה שהילד שלי יקבל מכות ולא הילדים של האחרים, אבל אני לא מחנכת את הילדים שלי להרביץ לשוטרים, וזה מה שעשיתם בפעמים האחרונות. בעלי, שוטר מצוין, לא קם בבוקר כדי להרביץ לעוברי אורח. אבל אם שוטר יקבל מכם מכות, אני בעד שהוא יחזיר לך. עו"ד גבי לסקי הוסיפה כי "באורח פלא, כל מפגין שהתלונן ששוטר הכה אותו, חטף כתב אישום על תקיפת שוטר".

 

איתמר בן גביר לסתיו שפיר: "בוקר טוב ישראל"

פעיל הימין, עו"ד איתמר בן גביר, המתמודד אף הוא על מקום בכנסת, התייחס לשאלה אם יש הבדל בטיפול המשטרה בין מפגינים מהימין למפגיני המחאה החברתית: "אני מזדהה עם מה שעברתם, אבל יש לי דבר אחד להגיד לכם – בוקר טוב ישראל. כאשר שוטר בועט בי כשאני שרוע על הרצפה פעם אחר פעם, ובהודעה במשטרה נכתב 'בן גביר תקף אותנו' - זו ההתנהלות של חלק גדול מהשוטרים. כשאתם שתקתם על כל העוולות שעשו לנו, אתם הבאתם את זה על עצמכם". בתגובה לדבריה של אושרה אסף, אמר בן גביר: "אם את אמרת שאת בעד ששוטר שמרביצים לו ירביץ בחזרה – זה לא שלטון החוק. אתם שוטרים, אסור לכם לא להרביץ, ולא להחזיר, ולא להשפיל, אלא לעכב ולפעול אך ורק על פי חוק".

 

ניצב בדימוס אריה עמית השיב כי כצפוי הדיון שבסיסו היה על החופש להפגין, הפך, עד מהרה להתקפה על המשטרה. "בשורה התחתונה המשטרה היום חלשה הרבה יותר ממה שהיה בעבר, ואת המחיר כולנו נשלם בריבית דריבית. היום שוטרים פוחדים לפעול, המוטיבציה שלהם כל כך נמוכה".

 

שפיר, הוסיפה וסיפרה כי בהפגנות הראשונות של הקיץ, השוטרים עמדו מולה על דמעות בעיניים: "הם איחלו לנו בהצלחה ולחשו לנו שאנחנו נלחמים גם בשבילם. הייתה תחושה של שותפות וגם ידענו שיש פה קצת משחק". אלא שלדברי שפיר, עד מהרה התחושה המרגשת התחלפה בתסכול: "בהמשך התחושה הפכה לתסכול, לעמוד מול כוח שאמור לשמור על הצדק, מה אני אעשה כששוטר משפיל אותי? אני אתקשר למשטרה?".

 

טרם הפאנל התקיימה הרצאתו של היועץ המשפטי של האגודה לזכויות האזרח עו"ד דן יקיר, שטען כי ישנם מפקדי משטרה שהודו בפניו כי אינם בקיאים בדיני הפגנות: "הבעיה קשה כשיש בורות לפיה כל הפגנה טעונה רישיון וכל הפגנה שאינה ברישיון היא אנרכיה והפרת סדר", סיפר עו"ד יקיר, וסקר את  הפסיקה שהתבססה במשך שנים לפיה על המשטרה לאפשר ככל שניתן קיום הפגנות. עו"ד יקיר ציין כי "בשנים האחרונות אנחנו רואים נטייה של המשטרה לא לסרב לתת רישיון, אלא להטיל תנאים מכבידים ובלתי אפשריים".

 

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון