הודעות דוברות הלשכה

השופט חאלד כבוב: "חובות דיווח על עורכי דין הוא חיסול עורכי הדין הקטנים – וזה רוב המקצוע"

28.10.2012

עו"ד איתי הר-אור, דובר הלשכה

"כל מי שחושב שעורכי הדין הם אליטיסטים וזכו לאיזשהו חיסיון מופלג - החיסיון לא שייך לעורכי הדין, החיסיון שייך ללקוח. זוהי זכות יסוד בסיסית של האזרח ואף אחד לא יכול לצייץ בעניין הזה", כך אמר שופט המחלקה הכלכלית בבית המשפט המחוזי בתל אביב, חאלד כבוב. הדברים נאמרו בפאנל תחת הכותרת "חובות זיהוי ודיווח על לקוחות – סוף פסוק או סוף המקצוע", במסגרת יום עיון בנושא חוק איסור הלבנת הון שקיימה לשכת עורכי הדין בסוף השבוע (ה’) במלון השרון בהרצליה.

בפאנל השתתפו גם פרופ' דוד ליבאי, יו"ר ועדת חוקה חוק ומשפט של הכנסת ח"כ דוד רותם, ראש הרשות לאיסור הלבנת הון ומימון טרור עו"ד פול לנדס, יו"ר ועדת איסור הלבנת הון לצד ראש לשכת עורכי הדין עו"ד שריג דמארי, והפרשן המשפטי של עיתון "כלכליסט", עו"ד משה גורלי.

 

פרופ' דוד ליבאי העומד בראש צוות המו"מ עם הרשות מטעם הלשכה, ושהנחה את הפאנל, אישר בתחילת דבריו כי "מתקיים דיאלוג רציני בנינו לבין הרשות וכי המחלוקת עדיין קיימת", אך שאל: "האם יינתן ייצוג הולם? מה תורמת הצעת החוק למלחמה בהלבנת ההון? האם המחיר החברתי שמשלמת החברה מוצדק?". ראש הרשות לאיסור הלבנת הון, עו"ד פול לנדס העלה את השאלות מנקודת מבטו: "האם אנחנו רוצים חברה מתוקנת יותר? האם אנחנו רוצים שיעשו שימוש בעורכי דין לצורך הלבנת הון? אני מסתכל על דיווחים בלתי רגילים שמגיעים לרשות, אנחנו רואים אזכור שמם של עורכי דין ורואי חשבון שנעשה בהם שימוש לצורך הלבנת הון".

 

עו"ד לנדס הוסיף ואמר: "אנחנו לא רוצים שעורכי הדין יהיו זרוע מזרועות האכיפה. זו לא הכוונה. הכוונה היא שהם יהיו שומרי סף כמו הגופים הפיננסיים. אנחנו כחברה לא יכולים להרשות לעצמנו שמשרדם של עורכי הדין להפוך לעיר מקלט להון מולבן וכספים שמופקדים בחשבון שעורך הדין פותח להם בחברת אוף שור שמקורו במדינת מזרח אירופה עלומה".

 

יו"ר ועדת איסור הלבנת הון בלשכת עורכי הדין, עו"ד שריג דמארי, התייחס בחריפות להצעת החוק ואמר: "אולי אני איש קיצוני, אבל מדובר בתפיסה שמטרתה לגייס אנשים מהשוק הפרטי כחיילים סדירים, 50 אלף עורכי הדין ומעלה. מישהו מכם מדמיין שעורך דין עולה על דוכן העדים להעיד נגד הלקוח שלו? עורך הדין שייחקר זהו גזר דין מוות למקצוע". עו"ד דמארי הבהיר את דחיפות העניין ואת העובדה כי הוא יתממש בקרוב: "אם זה יעבור, בעוד חודשיים זה מה שתצטרכו לעשות", קרא עו"ד דמארי לעורכי הדין.

 

יו"ר ועדת החוקה, חוק ומשפט של הכנסת, ח"כ דוד רותם, פנה לעו"ד לנדס ואמר: "שלא יהיה שום ספק, עורכי הדין הם לא שומרי סף. כל הפעולות שאתה רוצה לקבל עליהן דיווח הן פעולות שנעשות באמצעות בנקים או סוחרי מטבע אחרים, ולא צריך להכניס את עורכי הדין לניגוד עניינים כשהם צריכים לדווח על קליינט". ח"כ רותם הוסיף: "אני אגלה לכם סוד: לא תהיה חובת דיווח לעורכי דין. מי יבוא אחרי אינני יודע, אך אני לא מתכוון לחוקק את הסעיף הזה, ואני אומר לכם – שר המשפטים יסכים".

 

שופט בית המחלקה הכלכלית בבית המשפט המחוזי בתל אביב, חאלד כבוב חזר וקרא לעורכי הדין להתגייס נגד הצעת החוק: "שוו לעצמכם, עורכי הדין, שתידרשו לדווח על כל לקוח שנכנס למשרד ומבקש לבצע פעולה פשוטה כמו מכר דירת מגורים. מה אתה, עו"ד אזרחי קטן, תעשה בנסיבות כאלה? הלקוח לעולם לא יחזור אליך, איבדת אותו, אתה כבר לא העו"ד שלו. מי יפצה אותך אח"כ? זהו תחילת סופו של המקצוע, הסוף של משרדי עורכי הדין הקטנים במדינת ישראל וזהו רוב עורכי הדין בארץ. למה להטיל את זה על עו"ד? האם אנחנו רוצים לחייב 50 אלף עורכי דין להיות קציני ציות של הרשות לאיסור הלבנת הון? למה ההצעה הזו לגיטימית?".

 

השופט כבוב הוסיף: "הטעם היחיד הוא לרצות את אותו ארגון בינלאומי. אני לא מבטל את הצורך הזה, אבל יש לבצע זאת באמצעות כלל של הלשכה ולא באמצעות סנקציה פלילית. למה לסכן עו"ד ואת הרישיון שלו? איבדנו את המידתיות וסטינו לצד שהערך העליון הוא גיוס כמה שיותר קציני ציות".

 

הפרשן המשפטי של עיתון "כלכליסט", עו"ד משה גורלי טען כי ההצעה היא חלק מהשינוי בתרבות המשפטית בישראל בשנים האחרונות, שינוי שכלל את הבניית שיקול הדעת השיפוטי כחלק מהמהפכה החוקתית, הגמשת כללים נהוגים במשפט הפלילי כגון זכות השתיקה ופירות העץ המורעל, וכך גם הכרסום בחיסיון שבין עורך דין לבין לקוחו. "התפיסה היא שעורכי הדין זה כבר לא מה שהיה פעם. שמסתכלים עליהם בעין חשודה. התיקון החדש הוא חלק מהקונטקסט הזה. אנחנו אכן לא רוצים שמשרדי עורכי הדין יהיו ערי מקלט, אבל הכלים שיש כיום מספיקים כדי להגשים את המטרה". עו"ד גורלי טען כי בהינתן המציאות המשפטית בארץ יש להתנגד להצעה, והמחיש את טענתו בכך שארה"ב היא הקטר המוביל של המלחמה בהלבנת הון ודווקא שם כלל אין חובה כזו.

 

ראש לשכת עורכי הדין בישראל, עו"ד דורון ברזילי, אמר טרם תחילת הפאנל כי מדובר ברמיסה בוטה של החיסיון: "רוצים להפוך אותנו לש"ג, לזרועה הארוכה של הרשות להלבנת הון. לא ניתן לזה יד, ניהלנו מאבק קשה בכנסת. נעשה הכול כדי שחובות הדיווח לא יעברו".

 

קישורים
חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון