הודעות דוברות הלשכה

רוח גבית לעורכי הדין מיו"ר ועדת חוקה: "לא תוטל על עורכי הדין חובת דיווח על הלקוחות שלהם"

11.09.2012

דוברות הלשכה

כך אמר אמש יו"ר ועדת חוקה, חוק ומשפט, חה"כ דוד רותם במהלך טקס פתיחת שנת המשפט של הלשכה. דבריו העניקו רוח גבית לדברי הפתיחה של ראש לשכת עורכי הדין, עו"ד דורון ברזילי, קודם לכן באשר למאבק הלשכה בנושא הטלת חובות הדיווח.

עוד אמר ראש הלשכה: "אחד ממאבקיה החשובים של הלשכה הינו נושא הטלת חובות הדיווח של עורכי דין על לקוחותיהם, במסגרת חוק איסור הלבנת הון. הצוות המקצועי שהוקם בלשכה לצורך העניין, בראשותו של פרופ' דוד ליבאי, עושה מאמצים כבירים על מנת למנוע מציאות בה עורך הדין יהפוך לשומר הסף של הרשות לאיסור הלבנת הון, באופן הפוגע בלב ובמהות המקצוע - חובת החיסיון והסודיות שבין עורך דין ללקוחו. אנו נילחם בכל כוחנו כנגד גזרה זו". דברי השניים נאמרו בטקס חגיגי של פתיחת שנת המשפט תשע"ג, שנערך אמש (ב'), 10.9.12 בבית לשכת עורכי הדין בירושלים.

 

את הטקס הנחה עו"ד ציון אמיר, ובו השתתפו ראש לשכת עורכי הדין, עו"ד דורון ברזילי, נשיא בית המשפט העליון, השופט אשר גרוניס, שר המשפטים, פרופ' יעקב נאמן ויו"ר ועדת חוקה, חוק ומשפט, חה"כ דוד רותם. בטקס ניכרה נוכחות מרשימה של כל צמרת המשפט ביניהם, היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, שופטים, שופטים בדימוס, חברי כנסת ועורכי דין בכירים.

 

 
צילום: יוסי זמיר

 

ראש הלשכה התייחס בדבריו למאבק חשוב נוסף, בו ללשכה חלק והוא המאבק נגד הסגת גבול המקצוע. לדבריו מאבק זה קיבל משנה תוקף לאחר שהתקבלו לאחרונה מספר פסקי דין שחיזקו את עמדת הלשכה, לפיה קבלת סיוע משפטי יתבצע רק באמצעות מי שהוסמך והוכשר לכך. עוד הוסיף כי ברצונו להגדיל את מעורבות הלשכה בנושאי החקיקה, תוך הפעלת צוותים מקצועיים שייבחנו סוגיות מרכזיות שבתהליך חקיקתי ויביעו את עמדתה המקצועית, למען לקידום חקיקה שתטיב עם כלל הציבור.

 

ראש הלשכה ציין כי יש לקדם ולחזק את ציבור עורכי הדין הצעירים המהווים כ- 42% מכלל עורכי הדין, באופן שיעלה את רמתם ויסייע לפרנסתם. כמו כן, העלה את שאיפתו לקדם ביתר שאת אכיפה של הוראת החוק בנוגע לקידום נשים במשרדי ממשלה, בגופים עסקיים ובעולם המשפט וזאת באמצעות צוות להעצמת נשים שהוקם ביוזמתו לפני כחצי שנה. "בימים אלו נעשית פניה מטעמנו למשרדי עורכי הדין ברחבי הארץ להצטרף ליוזמה ולחתום על נוסח ההצהרה שתעודד מקומות עבודה ידידותיים למשפחה".

 

נשיא בית המשפט העליון, השופט אשר גורניס שוחח על העומס המוטל על מערכת המשפט והציג את שאיפתו לפעול לקיצור העומס. "על אף הכמות העצומה של התיקים המשפטיים, יותר תיקים נסגרו מאשר נפתחו, פחות דיונים נדחו ללא עילה מוצדקת ושמיעת התיקים מתנהלת כך ככל הניתן בסמוך אחד לשני במטרה שתביא לכך שכל דיון יהיה בסמיכות רבה לקודמו" אמר גרוניס.

 

בהמשך לדבריו של גרוניס, שר המשפטים, פרופ' יעקב נאמן שוחח גם הוא על העומס הגדול שקיים במערכת המשפט, "יש לנו שיא עולמי במספר התיקים העומדים ותלויים במערכת המשפט. רק בשנת 2012 בבית המשפט השלום עמדו תלויים כ- 77 אלף תיקים" לדבריו יש להביא לכך שהשופט יוכל לתת את פסק הדין כפי שניתן בחוק – תוך 30 יום לכול המאוחר". הבעיה לטענתו היא ציבור עורכי הדין אשר מכביר במילים ומביא לבית המשפט עשרות ניירות בכל תיק.

 

השר נאמן המשיך ואמר כי אזרחי מדינת ישראל מרגישים שלא נעשה צדק מצד מערכת המשפט וזאת על אף שלדעתו קיימת בישראל רשות שופטת מעולה, פרקליטות טובה ועורכי דין טובים מאוד. עם זאת הוסיף כי ישנם בתי ספר למשפטים פחות טובים שנותנים תעודות תמורת סכום כסף יפה, ובכך עורר רחש מצד קהל הנוכחים.

 

במהלך הטקס הוענק פרס הלשכה לשנת תשע"ג מטעם יו"ר ועדת הפרס, פרופ' יובל לוי, לנשיאת בית המשפט העליון לשעבר, השופטת (בדימוס), דורית ביניש. נוכח שהייתה בחו"ל, את הפרס שהוענק לה קיבל בשמה נשיא בית המשפט העליון. חברי ועדת הפרס מצאו לנכון להוקיר תודה לשופטת בדימוס, על תרומתה הייחודית והחשובה למערכת המשפט. "דורית בייניש פעלה באומץ לב ובנחישות לשמירה על שלטון החוק וזכויות היסוד ולמילוי תפקידיהם של המשפט ושל בית המשפט בחברה הדמוקרטית בישראל" נימקה ועדת הפרס.

 

ועדת הפרס בחרה גם ביקירי המקצוע עו"ד יוסי תוסיה- כהן, בעל תפקידים ציבוריים והתנדבותיים רבים ביניהם, ממקימי ויו"ר (משותף) של תוכנית "שכר מצווה" מזה כעשור. עו"ד תוסיה-כהן כיהן בהתנדבות בין השאר, בין השנים 1999-2007, גם כיו"ר ועד מחוז ירושלים בלשכת עורכי הדין. כמו כן, כיהן כיו"ר ועדת האתיקה וכחבר ועדת המינויים לבתי הדין המשמעתיים של לשכת עורכי הדין וועדות האתיקה.

 

פרס יקיר המקצוע ניתן גם לעורך הדין מיכאל דאוד, עורך הדין עמי אסנת, עורך הדין הקאדי איאד זחאלקה ועורכת הדין, ד"ר תמר גידרון. מעבר לכך את אות מופת הלשכה לעשייה חברתית העניקה השנה הוועדה לעמותת טבקה, אשר לאחר 12 שנות פעילות קנתה לה מקום מוביל בקרב ארגוני זכויות האדם, והיא נחשבת לאחד מארגוני הסיוע המשפטי הבולטים בארץ, והיחיד הפועל בתחום הסיוע והייצוג ליוצאי אתיופיה. הפרס הוענק לה כחלק ממאבקה לחברה שוויונית ובריאה, ולאור מאבקה הבלתי מתפשר בתופעות אלו, במישור ההסברתי, החקיקתי והמשפטי.

 

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון