הודעות דוברות הלשכה

יו"ר פורום הוצל"פ ארצי: רשות האכיפה והגבייה פועלת בדרכים פסולות

15.08.2012

עו"ד איתי הר-אור, דובר הלשכה

"רשות האכיפה והגבייה הכריזה מלחמה נגד ציבור עורכי הדין לאחר שהחלה לנקוט בדרכים פסולות שהחוק אינו מכיר בהן", כך אמר יו"ר הפורום להוצאה לפועל הארצי של לשכת עורכי הדין, עו"ד ליאור שפירא, במכתב שנשלח בימים האחרונים למנהל רשות האכיפה והגביה, דוד מדיוני.

המכתב נשלח לאור פניות שונות שהתקבלו בלשכת עורכי הדין, והביאו לגילויה של תופעה חמורה לפיה רשות האכיפה והגביה פונה ישירות לזוכים או לחייבים בהוצאה לפועל, למרות שאלה מיוצגים בידי עורכי דין, ועל אף העובדה שעורכי הדין מקבלים את כל ההודעות בתקשורת הנתונים. 

 

לטענת לשכת עורכי הדין, פנייה ישירה ללקוחות המיוצגים מטעם עורכי דין מנוגדת לזכות הייצוג שהוכרה כזכות יסוד במשפט בישראל, ומנוגדת לסעיף 22 לחוק לשכת עורכי הדין שלפיו "אדם אשר ייפה כוחו של עורך דין זכאי להיות מיוצג על-ידיו בפני כל רשויות המדינה, רשויות מקומיות, וגופים ואנשים אחרים הממלאים תפקידים ציבוריים על-פי דין". 

 

היועץ המשפטי לממשלה נתן בעבר את חוות דעתו בנושא זה וטען כי סעיף 22 לחוק הלשכה מקבע את זכותו של אדם להיות מיוצג על ידי עו"ד בפני רשויות המדינה, הממלאות את תפקידן השלטוני. "נראה כי הרשות מנסה לעשות כל שביכולתה כדי להתערב ברגל גסה במרקם היחסים העדין בין עורכי הדין לבין לקוחותיהם וליטול על עצמה תחומי פעולה וסמכויות ללא הרשאה חוקית, תחת מיקוד כוחותיה במאמצי הגביה", הוסיף במכתבו עו"ד שפירא.

 

מנהל רשות האכיפה והגביה התבקש להוציא לאלתר הנחיה שתביא לידיעתם של עובדי הרשות כי עליהם לפנות לצד המיוצג על ידי עורך דין, באמצעות עורך הדין בלבד, על פי החוק ובהתאם להנחייתו של היועץ המשפטי.

 

ראש לשכת עורכי הדין, עו"ד דורון ברזילי: "התנהלות זו של רשות האכיפה והגביה לא רק שנוגסת בזכויות היסוד של הלקוח המיוצג על ידי עורך דין ובכך פוגמת בעבודתו של מיופה הכוח, אלא חמור מזאת, מתבצעת בניגוד לחוק. ראוי שרשות האכיפה והגביה, כאחת מרשויות המדינה, תהווה דוגמה ותשמור על שלטון החוק". 

 

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון