הודעות דוברות הלשכה

לשכת עורכי הדין: "רשות האכיפה והגביה מציגה בפני ועדת החוקה מצג שקרי במצח נחושה"

23.07.2012

עו"ד איתי הר-אור, דובר הלשכה

מחר (ד’) בשעה 10:00 תעלה ועדת חוק חוקה ומשפט להצבעה תיקון לחוק הוצאה לפועל, שיהפוך למעשה את המדינה לגובה הרשמית של החברות הגדולות - סלולר, קופות חולים וכדומה (שפעלו במרץ לקידום החוק). הח"כים מצידם, סבורים שכך לא יתפח החוב של החייבים על הוצאות גבייה נלוות כגון שכ"ט עורכי דין. אלא שלמרות הצהרות החברות כי "החוב בתיק אינו מתנפח כתוצאה מהליכי הגביה..." הן גובות שכ"ט מהחייבים.
עמדת לשכת עורכי הדין היא שבתיקים מסוג זה לא צריך כלל לגבות שכ"ט, או לכל הפחות יש להחריג את החוק מהחברות הגדולות.

"לא יעלה על הדעת כי רשות האכיפה והגביה תציג מצגת שקרית במצח נחושה בפני ועדת חוק חוקה ומשפט, מתוך אינטרסים צרים ובמטרה ברורה לצבור כוח", כך טוענת לשכת עורכי הדין בנייר עמדה שהפיצה בנוגע להליך המסלול המקוצר בלשכות ההוצאה לפועל (כיום רשות האכיפה והגביה).

 

הליך "המסלול המקוצר" בהוצאה לפועל מאפשר ללשכות לפעול בשם הזוכה, לגבייה באופן עצמאי (כולל הטלת עיקול על חשבונות בנק ורכב), ללא מעורבותו של עורך דין ועד גובה סכום של 10,000 שקל. עד כה פעל המסלול המקוצר במסגרת של הוראת שעה, אלא שעל-פי הצעת חוק ממשלתית של משרד המשפטים, יפתח המסלול באופן קבוע גם לגופים ולמוסדות כגון חברות הסלולר, הבנקים וחברות הביטוח. המסלול המקוצר מאפשר לרשמים לייצג זוכים (אשר ברובם כאמור חברות גדולות), ולנקוט בשמם בהליכי הוצאה לפועל כנגד חייבים.

 

לטענת לשכת עורכי הדין בנייר העמדה "10 סיבות מדוע יש להתנגד למסלול המקוצר", בתובענות לסכום קצוב המוגשות במסלול המקוצר נפסק גם נפסק שכר טרחת עורך דין. "כוונת המסלול המקוצר הייתה לסייע לנושים הקטנים לממש פסקי דין ושיקים, אך לא להגיש תובענות כדוגמת תביעה לסכום קצוב, שכן תיקי ההוצאה לפועל במסלול זה אינם אמורים לשאת רכיב שכר טרחת עו"ד", טוענת הלשכה.

 

לטענת הלשכה, בעת הדיונים בועדת החוקה חוק ומשפט של הכנסת בעניין הצעת החוק, לא הוצגו נתוני אמת בפני המחוקק לפיהם המסלול המקוצר חסכוני לחייבים. במכתב ששלח יו"ר פורום ההוצאה לפועל בלשכת עורכי הדין, עו"ד ליאור שפירא, ליו"ר ועדת החוקה ח"כ דוד רותם (ושהועבר לחברי כנסת נוספים), נכתב כי במסגרת הדיונים בוועדת החוקה, הציגה קופת חולים כללית (לקוח עיקרי אשר מנהל את תיקיו במסלול המקוצר) בפני חברי הכנסת נתונים שקריים ומצגי שווא אודות המסלול המקוצר. במכתבו של עו"ד שפירא נכתב כי בניגוד למצגה של קופ"ח כללית, לפיו התביעות הנפתחות על ידה אינם נושאים רכיב שכר טרחת עו"ד, הרי שמדובר בנתון שיקרי, שכן יש גם יש שכ"ט עורך דין בתיקי קופת חולים כללית, בהסכמת ובידיעת הרשות.

 

"לא יעלה על הדעת, כי רשות האכיפה והגביה, שהינה חלק מהרשות המבצעת במדינת ישראל וגוף ציבורי מתוקצב כדוגמת קופת חולים כללית, יציגו מצגת שקרית במצח נחושה בפני ועדת חוק חוקה ומשפט מתוך אינטרסים צרים ובמטרה ברורה לצבור כוח - מחד, ולהרוויח כסף רב - מאידך, תוך הטעיית חברי הכנסת וזריית חול בעיני הציבור, כאילו כביכול כל המהלך של הקמת המסלול המקוצר נועד להקל על החייבים", נכתב בנייר העמדה של הלשכה", כתבה הלשכה.

 

לשכת עורכי הדין הציגה המסמכים המעידים על כך שבתביעות לסכום קצוב החברות "מכניסות" בדלת האחורית שכר טרחה שנכנס היישר לכיסן. מהמסמכים עולה כי מצד אחד קופ"ח כללית העבירה נייר עמדה שתומך בהצעת החוק וטוען כי "החוב בתיק אינו מתנפח כתוצאה מהליכי הגביה", אולם ממסמכי התיק עולה כי מתווסף סעיף שכ"ט, שהולך ישירות לכיסה של החברה. כך למשל, על חוב של 721 שקל, נגבה בנוסף 708 שקל שכר טרחה. לפיכך, הטענה של התומכים בהצעת החוק (חברות ביטוח, סלולר, בנקים וכו') שלפיה החייבים יוצאים נשכרים ושהתיק לא מתנפח עם שכ"ט, היא פשוט לא נכונה, בלשון המעטה. עמדת הלשכה היא שלא צריך להיות בתיקים האלה שכ"ט כלל.

 

מצורף מכתבו של עו"ד ליאור שפירא ליו"ר ועדת החוקה ח"כ דוד רותם וכן נייר העמדה של הלשכה אודות המסלול המקוצר.

 

קובץ להורדה
short_procedure_execution_position_paper_july_2012.pdf short_procedure_execution_shapira_july_2012.pdf
חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון