הודעות דוברות הלשכה

נשיא בית המשפט העליון: "אנו מערכת שפיטה ולא פס ייצור, היעילות אינה על חשבון האיכות"

15.07.2012

עו"ד איתי הר-אור, דובר הלשכה

כך אמר נשיא בית המשפט העליון, השופט אשר גרוניס, בטקס חגיגי שערך ועד מחוז ירושלים של לשכת עורכי הדין לסיום שנת המשפט תשע"ב בהשתתפות שופטי ונשיאי בתי המשפט ועורכי דין.

"בשנה החולפת נפתחו מעל ל- 700 אלף תיקים, זהו מספר עצום. די בחלוקה פשוטה במספר השופטים והרשמים כדי להבין עד כמה עמוסה מערכת המשפט", כך אמר נשיא בית המשפט העליון, השופט אשר גרוניס, בטקס חגיגי שערך ועד מחוז ירושלים של לשכת עורכי הדין לסיום שנת המשפט תשע"ב בהשתתפות שופטי ונשיאי בתי המשפט ועורכי דין. הטקס נערך בסוף השבוע בבית לשכת עורכי הדין בירושלים. הנשיא גרוניס הוסיף כי "במאמץ משולב, הצלחנו לסגור יותר תיקים מאלה שנפתחו – למעלה מ- 730 אלף תיקים". "ועדיין, מלאי התיקים גדול ומשמעותי", אמר הנשיא גרוניס והוסיף כי "היעילות לעולם אינה על חשבון האיכות, אנו מערכת שפיטה ולא פס ייצור".

 

הנשיא גרוניס אף התייחס לסוגיית משוב השופטים, ואמר כי מדובר ב"רעיון זר למערכת משפט, המבקש להחדיר תרבות של רייטינג לבתי המשפט, שבינה ובין שיפור עבודת השופטים אין דבר וחצי דבר". הנשיא גרוניס הוסיף כי "משוב השופטים משבש את האיזון המקצועי הראוי שבין עורכי הדין והשופטים, והחלתו עשויה להשפיע לרעה על עבודת השופטים, שינסו לזכות באהדת עורכי הדין".

הנשיא גרוניס ציין בדבריו את שיתוף הפעולה עם לשכת עורכי הדין בירושלים, דבר שבא לידי ביטוי, בין היתר, בפיילוט לשמיעת משפטים ברצף, שהחל בבית המשפט המחוזי בירושלים לאחר תיאום עם הוועד המחוזי.

 

ראש לשכת עורכי הדין, עו"ד דורון ברזילי, התייחס בדבריו להחלטת בית המשפט שזיכתה ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט בפרשות "ראשונטורס" ו"טלנסקי". "ראוי שהתביעה תלמד היטב את הכרעת הדין ותעשה בדק בית" אמר עו"ד ברזילי. עם זאת, מחה ראש הלשכה על הקריאות החריפות שנשמעו בגנות הפרקליטות, ואמר כי אנשיה "עושים עבודתם נאמנה, באומץ ומתוך שליחות".

 

ראש הלשכה סיכם את שנת המשפט בסקירה של ההישגים שהושגו השנה במאבקי הלשכה. בין היתר, ציין ראש הלשכה את הכוונה להטיל חובת הדיווח של עורכי דין על לקוחותיהם במסגרת חוק איסור הלבנת הון, כוונה שבעקבות מאבק הלשכה מסתמן כי לא תצא אל הפועל, ואת שורת פסקי הדין שצידדו בעמדת הלשכה במאבק נגד הסגת גבול המקצוע. עוד ציין ראש הלשכה את הפרויקטים לסיוע לעורכי הדין הצעירים ובהם פרויקט אימות חתימה בלשכות ההוצאה לפועל ואת פרויקט "מנטור", פרויקט החונכות של עורכי דין צעירים בידי עורכי דין ותיקים. עוד ציין ראש הלשכה כי לאחר פגישה עם שר המשפטים, הוחלט על הקמת צוות לבחינה רוחבית בנושא שיפור מעמד המקצוע, בראשותו של מ"מ ראש הלשכה, עו"ד ד"ר משה וינברג.

 

 

 

יו"ר ועד מחוז ירושלים, עו"ד אשר אקסלרֹד, אשר הנחה את טקס סיום שנת המשפט, התייחס אף הוא בנאומו לסוגיית משוב השופטים וטען כי אין כל מקום להעלאה מחדש של היוזמה "הממוחזרת והמיותרת", לדבריו. "בנסיבות שבהן שיתוף הפעולה שבין מערכת המשפט לבין לשכת עורכי הדין הינו כה פורה ומועיל, אין מקום להוציא מן הארון את השלד החבוט והנפסד הזה, שמלכתחילה לא יביא אלא להערכת האווירה, ואין תועלת בצידו", אמר עו"ד אקסלרד.

 

בהמשך הוסיף יו"ר ועד מחוז ירושלים כי לעת הזו, נדרשת מכולם התגייסות להגנה על ערכי היסוד הדמוקרטיים של החברה: "על כולנו מוטלת החובה לסייע בביצור מעמדו של שלטון החוק כערך עליון, ולמנוע פגיעה במעמדה הייחודי של מערכת בתי המשפט".

 

במסגרת הטקס הוענק תואר יקיר מחוז ירושלים. השנה הוענק התואר לעורכת הדין חנה חובב ולעורך הדין שמואל שמיר.

 

 

 

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון