הודעות דוברות הלשכה

העליון קיבל את עמדת לשכת עורכי הדין וביטל מכרז ממשלתי בשל פגיעה בייחוד המקצוע

05.07.2012

עו"ד איתי הר-אור, דובר הלשכה

במסגרת ההליך המשפטי פירטה הלשכה את עמדתה שלפיה המכרז יוצר שותפות אסורה בין משרדי עורכי דין וחברות מקצועיות בניגוד לסעיף 58 לחוק לשכת עורכי הדין. בית המשפט העליון קיבל את טענת הלשכה.

בית המשפט העליון פסק הבוקר (ה') כי יש לבטל מכרז ממשלתי שהוציא משרד האוצר לשירותי הפחתת ארנונה, בשל פגיעה בייחוד המקצוע. פסיקתם של שופטי בית המשפט העליון: עוזי פוגלמן, אסתר חיות ואליעזר ריבלין, התקבלה לאור עמדתה של לשכת עורכי הדין שצורפה לעתירה כמשיבה ויוצגה על ידי עוה"ד אסף פוזנר ואתי ליבמן עפאים.

 

עתירה בנושא המכרז הוגשה לפני כשנה וחצי בבית המשפט המחוזי בירושלים, עת שפרסם החשב הכללי במשרד האוצר מכרז, שעניינו בחירת ספקים המעניקים הגשת שירותים הכוללים בדיקה מקצועית של חיובי מיסוי עירוני המוטלים על משרדי ממשלה והטיפול להפחתתם. לאחר הכרזת הזוכים במכרז הוגשה עתירה מנהלית לביטול הליכי המכרז בבימ"ש המחוזי בי-ם בשבתו כבימ"ש לעניינים מנהליים ע"י משרד עו"ד מלכה אנגלסמן. לשכת עורכי הדין טיפלה בסוגיה באמצעות הוועדה הארצית להגנת המקצוע, בראשות עו"ד גד שילר. העתירה נדחתה תחילה בידי השופטת נאוה בן אור, אך על פסק דין הגישו העותרים ערעור אשר נידון הבוקר בבית המשפט העליון.

 

במסגרת ההליך המשפטי פירטה לשכת עורכי הדין את עמדתה שלפיה המכרז יוצר שותפות אסורה בין משרדי עורכי דין וחברות מקצועיות בניגוד לסעיף 58 לחוק לשכת עורכי הדין. בית המשפט העליון קיבל את טענת לשכת עורכי הדין וקבע כי "עורך המכרז עיצב את תנאיו באופן שיעמוד מולו "ספק" אחד, ונכללו בו הוראות המחייבות את משרד עורכי הדין והחברה המקצועית לקיים שיתוף בהכנסות בניגוד להוראה האוסרת על עורך הדין לעסוק בשותפות עם אדם שאינו עורך דין או לשתפו בהכנסותיו בתמורה לשירותים, סיוע או תועלת אחרת לעסקו".

 

מעבר לכך, טענה לשכת עורכי הדין, כי המכרז דורש מעורכי הדין שלא ליצור הבחנה בין שכר טרחה והוצאות בניגוד לסעיף 85 לחוק לשכת עורכי הדין, ואף יוצר הלוואה של עורך הדין ללקוח בניגוד לכלל 44 לכללי לשכת עורכי הדין. בית המשפט העליון קיבל גם טענה זו של הלשכה.

 

ראש לשכת עורכי הדין, עו"ד דורון ברזילי: "אני מברך על החלטתו של בית המשפט העליון הנכבד. מדובר בהישג נוסף של הלשכה בנושא הסגת גבול המקצוע. זוהי החלטה שיפוטית נוספת המקבלת את עמדתה של לשכת עורכי הדין, מחזקת את מעמדם של עורכי הדין, מונעת פגיעה בסמכותם המקצועית ומגינה על הציבור כולו. כולי תקווה כי מכאן ולהבא, בעת ניסוח מכרזים של המדינה בהם תעלינה שאלות דומות, תיוועץ המדינה עם עורכי הדין בסוגיה".   

 

יו"ר הוועדה הארצית  להגנת המקצוע, עו"ד גד שילר הוסיף: "מדובר בפסק דין תקדימי בעצם קביעתו שאינטרס השמירה על שלטון החוק, כשמדובר בהפרה של סעיפים בחוק לשכת עורכי הדין, גובר על שיקולי שיהוי ומניעות, ולפיכך קיבל את טענות הלשכה והעותרים בנוגע לפגמים במכרז, הנוגעים לפגיעה בייחוד המקצוע".

 

קישורים
חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון