הודעות דוברות הלשכה

לשכת עורכי הדין: "הוספתם של תאגידים וחברות גדולות למסלול המקוצר בהוצל"פ משרתת את הטייקונים ואת החברות הגדולות"

19.06.2012

עו"ד איתי הר-אור, דובר הלשכה

ראש לשכת עורכי הדין, עו"ד דורון ברזילי, לוועדת חוקה, חוק ומשפט בכנסת: "החלת המסלול המקוצר כמסלול קבע תביא לפגיעה קשה בניטראליות של המערכת. אין זה תקין, שרשות האכיפה והגביה, שהינה אורגן של המדינה נוקטת צד ומייצגת זוכים בעצמה - מחד, ומאידך גיסא אמורה לשמור על ניטראליות ואי הטיה כלפי זוכים או חייבים".

"הוספתם של תאגידים וחברות גדולות למסלול המקוצר משרתת את הטייקונים ואת החברות הגדולות", כך אמר הבוקר (ג) יו"ר פורום ההוצאה לפועל הארצי של לשכת עורכי הדין, עו"ד ליאור שפירא, בדיון שנערך בועדת חוקה, חוק ומשפט של הכנסת בראשות ח"כ דוד רותם (ישראל ביתנו).

 

הדיון בוועדה עסק בהליך שנקרא "המסלול המקוצר" המופעל במסגרת רשות האכיפה והגביה (ההוצאה לפועל), מסלול המאפשר לרשות לפעול בשם הזוכה, לגבייה באופן עצמאי (כולל הטלת עיקול על חשבונות בנק ורכב), ללא מעורבותו של עורך דין ועד גובה סכום של 10,000 ₪. עד כה פעל המסלול המקוצר במסגרת של הוראת שעה. על-פי הצעת חוק ממשלתית של משרד המשפטים, יפתח המסלול המקוצר באופן קבוע גם לגופים ולמוסדות כגון חברות הסלולר, הבנקים וחברות הביטוח. 

 

בדיון השתתפו בין היתר, ראש לשכת עורכי הדין, עו"ד דורון ברזילי, עו"ד שפירא ונציגים נוספים של הפורום, אשר הציגו בישיבה את עמדת הלשכה, שגובתה בידי חוות דעת משפטית של עורכי הדין אלון גלרט ועידן לרון ממשרד מיתר ליקוורניק גבע & לשם ברנדויין. כמו כן השתתפו נציגים של חברות הסלולר אשר תומכות בקידום הצעת החוק. לאור עמדתם של נציגי הלשכה, בראשות ראש הלשכה, הוחלט שלא להצביע על ההצעה, ולדחות את הדיון בשבוע.

 

המסלול המקוצר הוקם לצורך סיוע לאוכלוסיה חלשה לגבות את חובותיה, בדומה למסלול לתביעות קטנות. עם זאת, על פי נתוני רשות האכיפה והגביה, במהלך שנות פעילותו המועטות ירד משמעותית אחוז האזרחים הפונים למסלול המקוצר ועלו בהתאמה אחוזי הפניות של תאגידים וחברות גדולות, בעוד שתכלית המסלול המקוצר לא נועדה לסיוע לגופים מוסדיים חזקים כגון בנקים וחברות ביטוח, ואלה אמורים היו להיות מוחרגים מתחולת המסלול המקוצר.

 

הלשכה הציעה פתרון מידתי יותר של הפעלת המסלול המקוצר במתכונת הדומה למסלול של תביעות קטנות – הן מבחינת כמות ההליכים שניתן להגיש באמצעותו, הן מבחינת זהות הזוכה והן מבחינת סכום החוב. אולם בין נציגי הלשכה לשר המשפטים ונציגי רשות האכיפה והגביה לא הושגה הסכמה למתווה זה.

 

בנוסף, המסלול המקוצר של רשות האכיפה והגביה מאפשר לרשמים לייצג זוכים (אשר ברובם כאמור חברות גדולות, המיוצגות על ידי משרדי עורכי דין), ולנקוט בשמם בהליכי הוצאה לפועל כנגד חייבים, באופן הפוגע בניטראליות שלה ומטיל ספק בתפקודה ובאמינותה. לטענת לשכת עורכי הדין, אין לאפשר מצב שבו המדינה מייצגת אזרח נגד אזרח, באותו הליך בו היא משמשת גם כשופטת, באמצעות רשמי ההוצל"פ. לטענת הלשכה, קיים חשש אמיתי לניגוד עניינים של רשות האכיפה, כיוון שהרשמים כפופים ועובדים תחת רשות האכיפה והגבייה, ומשמשים בפועל נציגי רשות האכיפה והגבייה, בכל הנוגע למתן החלטות בבקשות המוגשות להן, הן על ידי זוכים והן על ידי חייבים.

 

ראש לשכת עורכי הדין, עו"ד דורון ברזילי, אמר הבוקר במליאה הועדה בכנסת: "החלת המסלול המקוצר כמסלול קבע תביא לפגיעה קשה בניטראליות של המערכת. אין זה תקין, שרשות האכיפה והגביה, שהינה אורגן של המדינה נוקטת צד ומייצגת זוכים בעצמה - מחד, ומאידך גיסא אמורה לשמור על ניטראליות ואי הטיה כלפי זוכים או חייבים".

 

כאמור, לאור עמדת הלשכה הוחלט שלא להעלות את הצעת החוק להצבעה כפי שתוכנן, והדיון נדחה בשבוע.

 

קובץ להורדה
execution_short_route_2012_opinion.pdf
חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון