הודעות דוברות הלשכה

הטלת חובות דיווח על עורכי דין בתחום הלבנת ההון: מאבק תוך הידברות

04.06.2012

עו"ד איתי הר-אור, דובר הלשכה

ראש לשכת עורכי הדין, עו"ד דורון ברזילי: "נמשיך להידבר עם הרשות לאיסור הלבנת הון על מנת למנוע פגיעה בעורכי הדין ועד להגעה להסכמות סופיות".

בעקבות הפרסומים אודות הישגי הלשכה במאבק נגד הטלת חובות דיווח על עורכי דין במסגרת חוק איסור הלבנת הון, מסר ראש לשכת עורכי הדין, עו"ד דורון ברזילי: "כידוע, בימים אלה מנהלת לשכת עורכי הדין את אחד המאבקים המרכזיים והחשובים ביותר שלה בשנים האחרונות, והוא המאבק נגד הצעת חוק לתיקון חוק איסור הלבנת הון (נותני שירות עסקי). מדובר בהצעת חוק אשר מכוחה אמורים היו להיות מוטלים על עורכי הדין חובות דיווח אודות עסקי לקוחותיהם לרשות איסור הלבנת הון, וזאת כאשר מתעורר חשד ביחס לפעולות מסוימות ברכוש, אותן מבקש הלקוח לבצע.

 

לשכת עורכי הדין בראשותי יצאה למלחמת חורמה כנגד הצעת חוק זו. עמדתה של הלשכה התבססה על תפיסה שלפיה זהו מאבק על מהותו של המקצוע, אופיו של עולם המשפט בארץ והדרך שבה כל אחת ואחד מעורכי הדין בישראל ינהל את הפרקטיקה שלו. משמעות הצעת חוק זו - שהוכחה ברחבי העולם כבלתי יעילה – הינה פגיעה בלב ליבו של המקצוע, ובראשם חובת החיסיון והסודיות שבין עורך דין ללקוחו, שהיא מאבני היסוד של המקצוע.

 

גם טובתו של כלל הציבור לא נעלמה מעיניי, שכן הזכות לחיסיון בין עורך דין ללקוחו הינה זכות חוקתית, העומדת לא רק לטובת עורכי הדין, אלא לטובת ציבור הלקוחות, שהם למעשה כלל אזרחי המדינה. סברתי, כי על הציבור בישראל לדעת שהוא יכול לשים את מבטחו בקרב עורכי הדין, והכל למען שמירה על זכויותיו החוקתיות של כל אדם, ובראשם הזכות לייצוג הולם ונטול פניות.

 

כאמור, הלשכה בראשותי, החליטה להילחם בכל חקיקה אשר הייתה פוגעת באופן לא מאוזן ובלתי מידתי בפרטיות הציבור ובעבודתם של ציבור עורכי הדין. לכן, במהלך החודשים האחרונים מיניתי צוות בראשות פרופ' דוד ליבאי, על מנת להוביל מהלך לשינוי בנוסח הצעת החוק. סברתי לאורך כל הדרך כי ניתן להגיע לפתרון יצירתי, שמצד אחד יבטיח את קיום הוראות חוק איסור הלבנת הון, אך זאת מבלי לפגוע בזכות החוקתית לחיסיון.

בחודשים האחרונים התקיימו מגעים אינטנסיביים בין לשכת עורכי הדין לבין הרשות לאיסור הלבנת הון. בין היתר, מתקיימים מגעים בדרג הבכיר ביותר, שכוללים פגישות בהשתתפות פרופ' דוד ליבאי, ראש הרשות לאיסור הלבנת הון, עו"ד פול לנדס, ואנוכי.

 

עמידתה העיקשת של הלשכה על טובת עורכי הדין החלה לשאת פרי, ואני שמח כי לשכת עורכי הדין נמצאת במסלול של הידברות עם הרשות לאיסור הלבנת הון במטרה להגיע לפתרון המיטבי מבחינת לשכת עורכי הדין. במסגרת המתווה המתגבש, הבאנו לכך שלא יוטלו על עורכי דין חובות דיווח במסגר חוק איסור הלבנת הון, ונושא זה בסופו של דבר ירד מן הפרק. מדובר בהישג אדיר ללשכת עורכי הדין ובשורה אמיתית לכל חבריה, ואני מברך על כך. במקביל, כל חלופה אחרת להצעת החוק, כולל המישור האתי, תיבחן לגופה על-ידי הלשכה.

 

המאבק עדיין לא תם, ובכוונתי להמשיך ולפעול בכל המישורים, ובכל המקומות, כולל בכנסת ובועדותיה, על מנת למנוע פגיעה בחיסיון עורך דין- לקוח ועל מנת להגן על טובת הציבור.

 

אני מודה לפרופ' דוד ליבאי, לעו"ד שריג דמארי ולכל הצוות מטעם הלשכה שעסקו ועדיין עוסקים במלאכה. אני מודה גם לאנשי הרשות לאיסור הלבנת הון, ובראשם ראש הרשות, עו"ד פול לנדס ומנהלת המחלקה המשפטית ברשות, עו"ד שלומית ווגמן-רטנר, על הידברותם עם הלשכה. נמשיך ונקיים מגעים עם הרשות ואני תקווה כי נגיע להסכמות סופיות בנושא".  

 

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון