הודעות דוברות הלשכה

ראש הלשכה: "נילחם בגזירה המטילה על עורכי דין חובות דיווח לרשות איסור הלבנת הון"

03.06.2012

עו"ד איתי הר-אור, דובר הלשכה

הטלת חובות דיווח של עורכי דין על לקוחותיהם פוגעת בזכות החיסיון, שהיא מאבני היסוד של המקצוע", כך אומר ראש לשכת עורכי הדין בישראל, עו"ד דורון ברזילי. במכתב בנושא המאבק בהטלת חובות הדיווח על עורכי הדין שנשלח בסוף השבוע לכלל ציבור עורכי הדין, כתב ברזילי: "בימים אלה מנהלת לשכת עורכי הדין את אחד המאבקים המרכזיים והחשובים ביותר שלה. זהו מאבק על מהותו של המקצוע, אופיו של עולם המשפט בארץ והדרך שבה כל אחת ואחד מאיתנו ינהל את הפרקטיקה הפרטית שלו". עשרות עורכי דין הגיבו בימים האחרונים למכתבו של ראש הלשכה, הביעו תמיכה במאבק וביקשו ליטול בו חלק.

מכתבו של ראש הלשכה נשלח נוכח הצעת החוק לתיקון חוק איסור הלבנת הון (נותני שירות עסקי), אשר מכוחה יוטלו על עורכי הדין חובות דיווח על עסקי לקוחותיהם לרשות איסור הלבנת הון, כאשר מתעורר חשד ביחס לפעולות מסוימות ברכוש, אותן מבקש הלקוח לבצע. בימים הקרובים, עתידה הצעת החוק לעלות לדיון בועדת החוקה, חוק ומשפט של הכנסת כהכנה לקריאה שנייה ושלישית בכנסת.

 

במכתבו של ראש הלשכה, עו"ד ברזילי, נכתב עוד: "ההצעה, שאותה מקדמים משרד המשפטים והרשות לאיסור הלבנת הון, עוררה את מורת רוחה של קהילת עורכי הדין, אשר רואים בה כמעשה שאינו עולה בקנה אחד עם עקרונות היסוד של המקצוע". במכתבו, הסביר ברזילי כי משמעות הצעת חוק זו - שהוכחה ברחבי העולם כבלתי יעילה - להפוך את עורכי הדין בישראל לשומרי הסף של הרשות לאיסור הלבנת הון, באופן הפוגע בלב ליבו של המקצוע, ובראשם חובת החיסיון והסודיות שבין עורך דין ללקוחו, שהיא מאבני היסוד של מהות המקצוע.

 

"חברות וחברים, נילחם בכל כוחנו כנגד גזירה זו", כתב ראש הלשכה והוסיף: "במהלך החודשים האחרונים, מיניתי צוות בראשות פרופ' דוד ליבאי על מנת להוביל מהלך לשינוי בנוסח הצעת החוק. אין לי ספק כי ניתן להגיע לפתרון יצירתי, שמצד אחד יבטיח את קיום הוראות חוק איסור הלבנת הון, אך מבלי לפגוע בזכות החוקתית לחיסיון. הלשכה בראשותי, תילחם בכל חקיקה אשר תפגע, באופן לא מאוזן, ובלתי מידתי בפרטיות הציבור ובעבודתם של ציבור עורכי הדין".

 

מכתבו של ברזילי נשלח על רקע הקולות ההולכים וגוברים כנגד הצעת החוק. בכנס השנתי ה-12 של לשכת עורכי הדין שהתקיים לפני כשבועיים מתח שופט בית המשפט העליון, אורי שהם ביקורת חריפה על הצעת החוק, והסביר כי היא "מאוד בעייתית", לדבריו, וכי הדבר יגרום נזק חמור לאמון שבין עורך דין ללקוחו. שופט העליון שהם הוסיף כי "לפני שמגישים הצעת חוק כזו בעייתית, יש לבדוק 'האם כצעקתה', שמא אנו מגיעים לתוצאה שעלולה לגרום נזק רב ושתועלתה מאוד מצומצמת". מדובר בשופט מכהן שני שמותח ביקורת חריפה על הצעת החוק. בכנס הפורום הפלילי של לשכת עורכי הדין, שהתקיים באילת בפברואר השנה, אמר שופט בית המשפט הכלכלי, חאלד כבוב, לעורכי הדין: "אתם על עברי פי-פחת, הילחמו ברעה החולה הזו, עצרו את הידרדרות המקצוע".

 

ראש לשכת עורכי הדין, עו"ד דורון ברזילי: "כראש הלשכה, אני סבור כי יהיה זה ראוי לשתף את החברים בלשכה, במאבק זה. בכוונתי להמשיך ולפעול בכל המישורים, ובכל האמצעים העומדים לרשותנו, על מנת למנוע כל ניסיון לפגיעה בחיסיון עורך דין- לקוח ולמנוע כל ניסיון לקדם את הצעת החוק".

 

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון