ראש הלשכה

המאבק בהטלת חובות הדיווח על עורכי הדין

30.05.2012

עו"ד דורון ברזילי, ראש לשכת עורכי הדין

בימים אלה מנהלת הלשכה מאבק כנגד הצעת חוק לתיקון חוק איסור הלבנת הון (נותני שירות עסקי), אשר מכוחה יוטלו על עורכי הדין חובות דיווח על עסקי לקוחותיהם לרשות איסור הלבנת הון כאשר מתעורר חשד ביחס לפעולות מסוימות ברכוש, אותן מבקש הלקוח לבצע.

חברות וחברים,

 

בימים אלה מנהלת לשכת עורכי הדין את אחד המאבקים המרכזיים והחשובים ביותר שלה בשנים האחרונות. זהו מאבק על מהותו של המקצוע, אופיו של עולם המשפט בארץ והדרך שבה כל אחת ואחד מאיתנו ינהל את הפרקטיקה הפרטית שלו. כוונתי היא כמובן להצעת חוק לתיקון חוק איסור הלבנת הון (נותני שירות עסקי), אשר מכוחה יוטלו על עורכי הדין חובות דיווח על עסקי לקוחותיהם לרשות איסור הלבנת הון כאשר מתעורר חשד ביחס לפעולות מסוימות ברכוש, אותן מבקש הלקוח לבצע.

 

בימים הקרובים, עתידה הצעת החוק לעלות לדיון בוועדת החוקה, חוק ומשפט של הכנסת כהכנה לקריאה שנייה ושלישית בכנסת. ההצעה, שאותה מקדמים משרד המשפטים והרשות לאיסור הלבנת הון, עוררה את מורת רוחה של קהילת עורכי הדין, אשר רואים בה כמעשה שאינו עולה בקנה אחד עם עקרונות היסוד של המקצוע.

משמעות הצעת חוק זו - שהוכחה ברחבי העולם כבלתי יעילה - להפוך את עורכי הדין בישראל לשומרי הסף של הרשות לאיסור הלבנת הון, באופן הפוגע בלב ליבו של המקצוע, ובראשם חובת החיסיון והסודיות שבין עורך דין ללקוחו, שהיא מאבני היסוד של מהות המקצוע.

 

חברות וחברים, נילחם בכל כוחנו כנגד גזירה זו.

במהלך החודשים האחרונים, מיניתי צוות, בראשות פרופ' דוד ליבאי, על מנת להוביל מהלך לשינוי בנוסח הצעת החוק. אין לי ספק כי ניתן להגיע לפתרון יצירתי, שמצד אחד יבטיח את קיום הוראות חוק איסור הלבנת הון, אך מבלי לפגוע בזכות החוקתית לחיסיון.

הלשכה בראשותי, תילחם בכל חקיקה אשר תפגע, באופן לא מאוזן, ובלתי מידתי בפרטיות הציבור ובעבודתם של ציבור עורכי הדין. בכוונתי להמשיך ולפעול בכל המישורים, ובכל האמצעים העומדים לרשותנו, על מנת למנוע כל ניסיון לפגיעה בחיסיון עורך דין- לקוח.

 

כראש הלשכה, אני סבור כי יהיה זה ראוי לשתף אתכם, החברים, במאבק. בכוונתי להמשיך ולפעול בכל המישורים, מבלי לבחול באמצעים, על מנת למנוע כל ניסיון לקדם את הצעת החוק.

אוסיף ואעדכן אתכם, בכל התפתחות הנוגעת לנושא זה.

 

אשמח לשמוע את עמדתכם בנדון, כמו גם בעניינים אחרים בדוא"ל president@israelbar.org.il.

 

בברכת חברים,

עו"ד דורון ברזילי,

ראש לשכת עורכי הדין

 

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון