הודעות דוברות הלשכה

בג"צ מחק עתירת מתמחים: ציון המעבר בבחינות הלשכה האחרונות לא ירד מ- 65 ל- 60

28.03.2012

עו"ד איתי הר-אור, דובר הלשכה

בכך דחה בג"ץ עתירה שהגישו כמה עשרות מתמחים ו-3 חברי כנסת נגד שר המשפטים יעקב נאמן ונגד ועדת הבחינות של לשכת עורכי הדין בנושא בחינות ההסמכה.

ציון המעבר בבחינת ההסמכה של לשכת עורכי הדין שהתקיימה בנובמבר האחרון לא ירד מ- 65 ל- 60, כך קבע היום (ד') בג"ץ. בכך דחה בג"ץ עתירה שהגישו כמה עשרות מתמחים ו- 3 חברי כנסת נגד שר המשפטים יעקב נאמן ונגד ועדת הבחינות של לשכת עורכי הדין בנושא בחינות ההסמכה.

 

העותרים, 48 מתמחים ושלושת חברי הכנסת מירי רגב, יעקב אדרי ודני דנון, עתרו נגד סירובו של שר המשפטים להוריד את סף המעבר בבחינות הלשכה האחרונות ל- 60 במקום 65. העותרים ביקשו להוריד את ציון המעבר במועד זה ל- 60 בגלל "קושי" חריג לטענתם של הבחינה האחרונה שנערכה ב- 3 בנובמבר 2011.

 

עוד עתרו העותרים נגד התנהלותה של ועדת הבחינות, שלטענתם לא דנה באופן מספיק והולם בהשגות שהוגשו לה, שהיא לא מנהלת פרוטוקולים ולא מנמקת את החלטותיה. העותרים טענו בנוסף כי ועדת הבחינות של הלשכה מוטה, וכי היא מושפעת מהלכי רוח בלשכה ומהחשש מפני הצפת המקצוע.

 

שופטי בית המשפט העליון אסתר חיות, יצק עמית ועוזי פוגלמן, אמרו בדיון כי אין בכוונת בג"ץ להתערב בשיקול דעתו של שר המשפטים, וכי שיקול דעתו הגיוני וסביר. עוד הצביעו השופטים על כך שלא נמצא פער גדול בין תוצאות הבחינה האחרונה לבין אלו שהתקיימו לפניה. בתום הדיון המליצו השופטים לב"כ העותרים למשוך את העתירה, ולאחר התייעצות הודיעו העותרים כי הם מקבלים את הצעת בית המשפט.

 

במהלך הדיון, ציין ב"כ המדינה, עו"ד יובל רויטמן, כי המלצותיה של הוועדה בראשות מנכ"ל משרד המשפטים ד"ר גיא רוטקופף, שהוקמה ביוזמת שר המשפטים יעקב נאמן וראש לשכת עורכי הדין דורון ברזילי לגיבוש המלצות בעניין אופי ומבנה בחינות ההסמכה, יונחו בקרוב על שולחנו של שר המשפטים. את ועדת הבחינות של לשכת עורכי הדין ייצגו בעתירה עוה"ד יאיר עשהאל ודרור גדרון ממשרד אפרים אברמזון.

 

כזכור, בהחלטה אחרת (בג"ץ 9609/10) מתחילת השבוע, דחה בג"ץ עתירה נוספת שהגישו ארבע אגודות סטודנטים למשפטים, וקבע כי בהתאם להחלטות שר המשפטים ולשכת עורכי הדין, הראיונות להתמחות לא יחלו לפני השנה השלישית ללימודי המשפטים.

 

ראש לשכת עורכי הדין, עו"ד דורון ברזילי: "אני מברך על החלטת בג"ץ. לשכת עורכי לא תתפשר על איכות המקצוע, ואני סבור כי על שערי המקצוע לשמור על רמתם של עורכי הדין. לשם כך יזמנו שר המשפטים ואני את הקמתה של ועדה בראשות מנכ"ל משרד המשפטים, ד"ר גיא רוטקופף, שתבחן את מתכונת בחינות ההסמכה לשם קבלת רישיון עריכת דין ואת הצורך בגיבוש המלצות לשינוי או תיקון הבחינות במתכונתה הנוכחית. אני סבור שמי שעוסק במקצוע עריכת הדין צריך להיות ראוי לכך מקצועית ואישית, ובמסגרת הזו פעלתי ואמשיך לפעול".

 

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון