הודעות דוברות הלשכה

הרגולטור נ’ החברות בהשתלמות בנושא אכיפה בשוק ההון מטעם המכון להשתלמות של הלשכה

21.03.2012

עו"ד איתי הר-אור, דובר הלשכה

יו"ר רשות ניירות ערך: "קיימות הוכחות אמפיריות לטענה שרגולציה איכותית תומכת בשוק הון יציב על פני הזמן". היועצת המשפטית של כיל: "הרגולציה משדרת שכל העסקאות עם בעלי שליטה הן עסקאות רעות". מנהלת מחלקת ניירות ערך בפרקליטות מחוז תל אביב: "נאכוף את הדין כלפי חברות שיש בהן אווירה וקריצת עין שמאפשרת עבירה".

"נאכוף את הדין כלפי חברות שיש בהן אווירה וקריצת עין שמאפשרת עבירה", כך אמרה מנהלת מחלקת ניירות ערך בפרקליטות מחוז תל אביב (מיסוי וכלכלה) עו"ד אורלי דורון. הדברים נאמרו בפאנל תחת הכותרת "אכיפה נגד חברות" שהתקיים במסגרת השתלמות בנושא אכיפה בשוק ההון שקיים המכון להשתלמות עורכי דין של לשכת עורכי הדין, אתמול, 20.3.12, במלון הולידי אין קראון פלאזה בתל אביב. בפאנל השתתפו עוד מי שכיהן עד לאחרונה כיועץ המשפטי של רשות ניירות ערך וכיום יועץ בחברת IDB עו"ד שמשון (שוני) אלבק, היועצת המשפטית של חברת כימיקלים לישראל עו"ד לייזה חיימוביץ', פרופ' אסף חמדני מהאוניברסיטה העברית המתמחה בתחום התאגידים ועו"ד אמיר שרף ממשרד עורכי דין תדמור ושות'.

 

הפאנל עסק, כפי שהגדיר זאת עו"ד אלבק, בהתנהגות של חברות ציבוריות בעידן של רגולציה מתגברת. "האמירה שלפיה הרגולציה משפיעה על השווקים - יש בה מן האמת, אבל מי שאומר שהכול באשמת הרגולציה עושה לעצמו הנחות גדולות ביותר", אמר אלבק.

 

עו"ד דורון תיארה את האופן שבו הפרקליטות מתייחסת לאכיפה הפלילית כנגד חברות: "החברה היא שחקנית מרכזית בשוק ההון. מדיניות התביעה היא להעמיד לדין חברות ביחד עם אנשים שביצעו עבירות. בשני העשורים הוגשו למעלה מ- 30 תיקים, חלק בעבירות דיווח ומחצית עסקו בעבירות של הרצת מניות ועבירות מידע פנים". דורון הוסיפה כי לעיתים העבירות מתבצעות על ידי אשכול חברות וביחסי חברת אם וחברת בת וכי יותר קשה להגיע לאורגן המרכזי שמפיק את עיקר הרווחים מהעבירה. "אנחנו נלחמים גם ב'אווירה מאשרת' ו'אווירה תומכת', קריצת עין, גם אם לא שומעים הוראות ברורות מגבוהה", אמרה עו"ד דורון, והוסיפה כי בחברות ישנם מודלים של תמריצים בשכר, והאווירה הזו מאפשרת עבריינות. "לא נכון שהטיפול יעשה בש.ג. אלא הטיפול צריך להיעשות מול החברה", אמרה עו"ד דורון.

 

אשר לטענה לפיה כאשר עונשי קנסות על החברה, המשקיעים ובעלי המניות סובלים פעמיים מבלי שיכלו למנוע את העבירה, אמרה דורון כי מדובר בראיה חלקית וכי לא ייתכן מסר אכיפתי לפיו החוטא יצא נשכר. "חברה היא בסופו של דבר למטרת רווח ולכן היא מוקד לחילוטים ולגביית קנסות. חברה היא אישיות משפטית בפני עצמה ולא יכול להיות שיהיו לה זכויות ולא יהיו לה חובות". עם זאת אמרה דורון כי מצבים מיוחדים של חברה, כמו למשל אם היא נמצאת בחדלות פירעון, יובאו בחשבון במסגרת שיקולי ההעמדה לדין.

 

עו"ד אמיר שרף טען כי עם הזמן, מסלול האכיפה המנהלית יביא להיעלמות אכיפה פלילית נגד חברות. "רף הכניסה להליך מנהלי הוא מאוד נמוך. מספיק לעבור במסדרונות של חברה, לאסוף מסמכים ואפשר למצוא שם הפרה. האינטרס המשותף של כולם מתנקז להסדרי אכיפה לחברות. ההליך פלילי יישאר קשה מאוד. המים זורמים למקום הכי נמוך ולכן האכיפה המנהלית, עם הרף הנמוך, תזרום לשם וכמעט ולא נראה הליכים פליליים".

 

עו"ד לייזה חיימוביץ התייחסה לנושא עסקאות עם בעלי שליטה, שגם כלפיו הוגברה לאחרונה הרגולציה. "כל תיקוני החקיקה החדשים משדרים השקפת עולם של הרגולטורים לפיהם עסקאות עם בעלי שליטה הן עסקאות רעות. השקפת העולם היא שרוצים למנוע עסקאות עם בעלי שליטה, אבל הרגולציה היא לא מונעת אותן בפועל. נוצר מעין מסלול מכשולים שכזה, לפיו כמעט ואי אפשר יהיה להעביר עסקאות". עו"ד חיימוביץ ציינה כי למרות שמדובר בעסקאות עם בעלי שליטה, האחריות תיפול על נושאי המשרה בחברה. זה מסלול שמי שייפול בו זה נושא המשרה בחברה, היועץ המשפטי והמנכ"ל.

עו"ד שרף הוסיף: "התחושה שלנו היא שהרשות והמחוקק מכוונים את האש בצורה לא נכונה כלפי הדירקטורים ונושאי המשרה. הם מסתכלים על בעלי השליטה ויורים על נושאי המשרה". פרופ' חמדני מתח ביקורת על הרשות וטען כי "לא בטוח שהתועלת בכל המאמצים שלכם מביאה לתועלת, שיש לה עלות, שבה כזכור נושאים כל בעלי המניות". עוד טען פרופ' חמדני כי הכלים שניתנו לרשות בחוק האכיפה המנהלית נתן לרשות סמכות דה פקטו לפרש את חוק החברות, האם העסקה חריגה או לא, אם יש עניין אישי או לא. לגבי השאלה האם יש בישראל עודף רגולציה, אמר פרופ' חמדני: "יש בישראל רגולציה ומערכת אכיפה לא מאוזנת. רגולציה טובה נוצרת במשך שנים על ידי המחוקק, הרשות ובתי המשפט. אבל אצלנו במשך שנים היה וואקום שגרם למחוקק לעשות מה שהוא רוצה. בית משפט כלכלי שבודק אם עסקה טובה או לא, יכול לעזור ליעילות של השוק".

 

 

 

צילומים: ישראל אדרי 

 

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון