הודעות דוברות הלשכה

ראש הלשכה לנשיאה הפורשת ביניש: "התמודדת באומץ רב מול גורמים חזקים ויציבים אשר חותרים תחת יסודות הדמוקרטיה הישראלית"

28.02.2012

עו"ד איתי הר-אור, דובר הלשכה

ראש הלשכה אמר הדברים בטקס פרישת נשיאת בית המשפט העליון, השופטת דורית ביניש.

"כבוד הנשיאה, במהלך שש השנים האחרונות שמרת על מעמדו של בית המשפט העליון ושל מערכת המשפט אל מול הניסיונות לערער את יסודותיו. התמודדת באומץ רב מול גורמים חזקים וִיצִיבים אשר חותרים תחת יסודות הדמוקרטיה הישראלית" כך אמר הבוקר (28.2.12) ראש לשכת עורכי הדין, עו"ד דורון ברזילי, בטקס הפרישה של נשיאת בית המשפט העליון, השופטת דורית בייניש, בבית המשפט העליון בירושלים.

 

מתוך נאומו של ראש לשכת עורכי הדין, עו"ד דורון ברזילי: "אנו, עורכי הדין במדינת ישראל, נתרום את חלקנו ליציבותה של מערכת המשפט וּלחזרתם של ערכים מוסריים לחיינו המשפטיים. יחד איתכם, השופטים, נפעל להטיל על עצמנו מגבלות שאינן כתובות בחוק, מגבלות של חברה מתקדמת, מגבלות של כבוד.

 

קצרה היריעה מלסכם שש שנות כהונה משמעותיות בפרק הזמן הקצר העומד לרשותנו. וּבכל זאת, אי אפשר להתעלם ממספר הישגים חשובים בתקופה זו. ביניהם, החלטה בבג"צ, שבמסגרתה הבאת לביטול הניסיון להפריט את בתי הסוהר בישראל והיא שהפכה לאחד מציוני הדרך בתחום זכויות האזרח בישראל, צדק חברתי אמיתי ללא כחל וסרק.

 

בתקופתך הוגדל מספר השופטים במערכת, אשר מתמודד עם עומס עבודה כמעט בלתי אפשרי. כמו כן, בתקופה זו נעשה צעד נוסף לייעול המערכת המשפטית באמצעות הקמת "נט המשפט" – בשילוב עם לשכת עורכי הדין, צעד שכיום קשה לדמיין פעילות משפטית שוטפת בלעדיו. בנוסף, היית שותפת אמת במאמצים הכבירים לקדם תרבות דיוּנית טובה בבתי המשפט. לאחרונה, לאחר קבלת המלצות הוועדה בעניין, חתמנו על אמנה מכוֹננת לקידום תרבות הדיון בין עורכי דין ושופטים, שתביא בשורה גם לדורות הבאים.

 

בית המשפט העליון בֶהַנהגתך טיפל בנושאים הרגישים ביותר בליבה של החברה הישראלית והיווה כתובת אמיתית לכל אחד מאזרחי המדינה, זאת תוך נאמנות מוחלטת לערכיה של מדינת ישראל כמדינה שיווניות ותוך איזון בין זכויות כל המעורבים.

 

אם יש אדם במדינת ישראל, שחשב שיש מקום לביטוי "הדרת נשים מהמרחב הציבורי", הרי שאת, כבוד הנשיאה, וכהונתך, מהווים את התשובה המוחצת לכך. בית המשפט העליון מהווה אי של שוויון, מקום בו השופטות והשופטים אינם נמדדים בשל המגדר, אלא בזכות מחוּיבותם למשפט וּלצדק מוחלטים. דרכך, היוותה לנו, ולחברה כולה, השראה בזכות יכולותיהן של נשים במערכת הציבורית הישראלית".  

 

ראש לשכת עורכי הדין התייחס למינויו של נשיא בית המשפט העליון הנכנס, השופט אשר גרוניס:

"כניסתך לתפקיד החשוב ביותר במערכת המשפט הישראלית מעוררת תקוות רבות אצל אחדים, חששות רבים אצל אחרים, אך כל מי שעקב אחרי פעילותך המבורכת כשופט מאז התמנית בשנת 1988 לשופט בבית המשפט המחוזי בבאר שבע יודע, כי מערכת המשפט נמצאת בידיך בידיים אמונות.

 

ההגאים עוברים לידייך, ויחד איתם כובד האחריות. כולנו ממשיכים לשאת עינינו לעבר בית המשפט העליון. בימים טרופים אלו, ובאלה שעוד נכוֹנוּ לנו, אומץ, חכמה ונחישות הם שם המשחק, ואנו, קהיליית עורכי הדין בישראל - נעמוד בפניך כמתדיינים, אך נעמוד לצידך במאבק על דמותה של מערכת המשפט, ודמותה של המדינה".

 

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון