הודעות דוברות הלשכה

ועדת צבא ובטחון של הלשכה לפרקליטות הצבאית: "אפשרו לעורכי הדין לעיין בספר הפרופילים של החיילים העצורים, ואפשרו פיקוח בכלא 4 וכלא 6"

28.02.2012

עו"ד איתי הר-אור, דובר הלשכה

יו"ר הוועדה, עו"ד אילן כץ, דורש לאפשר לעורכי דין לעיין בספר הפרופילים של החיילים העצורים ולקיים ביקורי פיקוח במתקני הכליאה 4 ו- 6 על ידי הפרקליט הפיקודי. כמו כן, דורש עו"ד כץ מהפרקליטות הצבאית להקצות חדר ייעודי למפגשי עורכי דין עם לקוחותיהם במתקני הכליאה הצבאיים ולדאוג לתקינותן של מכונות צילום בבתי הדין הצבאיים.

הדרישות עלו במכתבים שהעביר עו"ד כץ בימים האחרונים לגורמים בכירים בפרקליטות הצבאית, במטרה לשפר את תנאי עבודת הסנגורים במתקני הכליאה הצבאיים.

 

במכתבו לראש אכ"א (אגף כוח אדם), אלוף אורנה ברביבאי, הפצ"ר (הפרקליט הצבאי הראשי), תא"ל דני עפרוני וקמצ"ר (קצין משטרה צבאית ראשי), תא"ל מאיר אוחנה, העלה עו"ד כץ את טענותיהם של סנגורים רבים הדורשים הקצאת חדר ייעודי למפגש שלהם עם לקוחותיהם במתקני הכליאה הצבאיים, על אף מצוקת המקום. "הזכות להיות מיוצג היא חלק בלתי נפרד מזכות הטיעון ומכללי הצדק הטבעי, ומגלמת בחובה את זכות הפרט להליך הוגן, ובכלל זה זכותו למקום ייעודי ומכובד בו יוכל להיפגש עם בא כוחו ולשטוח בפניו את טענותיו", כתב כץ.

 

"אפשרו לעורכי הדין לעיין בספר הפרופילים של החיילים העצורים", הוסיף עו"ד כץ. בפנייה לרמ"ח יעח"ק (ראש מחלקת יעוץ וחקיקה), אל"ם עו"ד תמיר מוריץ, נתבקש עו"ד מוריץ לרענן את ההנחיה להתיר לעורכי הדין לעיין בספר הפרופילים ולקבל את סעיפי הפרופיל הרלבנטיים, הנוגעים לליקוי ממנו סובלים החיילים, אותם הם מייצגים. זאת כדי לאפשר בירור הולם, צודק ויעיל, שיתרום לשיקוף מדויק אודות מצבו הרפואי של החייל כפי שנמצא בסעיף הפרופיל שהותאם לו. כידוע, בשנת 2009, הוצע על ידי סא"ל אשר הלפרין, יועמ"ש מקרפ"ר (היועץ המשפטי מפקדת קצין רפואה ראשי), הסדר לפיו יופנו אליו עורכי דין, המבקשים מידע הנוגע לבריאות מרשיהם, על מנת שייבחן, מהו המידע הרלבנטי שיש להעביר אליהם ויסייע בהעברתו. פנייתו של עו"ד כץ נעשתה לצורך רענון הנוהל, עקב קושי בקבלת המידע.

 

בנושא חידוש ביקורי הפיקוח של פרקליטים צבאיים בבסיס כלא 4 ו- 6 פנה עו"ד כץ לסגן הפרקליט הצבאי הראשי, אל"ם עו"ד שרון אפק, בבקשה לערוך את ביקורי הפיקוח על ידי הפרקליט הפיקודי ולא רק על ידי תובעים או סנגורים. כמו כן, ביקש להקפיד על מפגשים בין הפרקליט לכלואים, ללא נוכחות של נציג מנהלת הכלא. "אנו סבורים שאין די בעריכתם של ביקורי פיקוח על ידי תובעים או סנגורים".

 

בנוסף לכך, לאור תלונות חוזרות ונשנות של עורכי דין בנושא אי תקינותן של מכונות צילום בבתי הדין הצבאיים פנה למשנה לנשיא יחידת בתי הדין הצבאיים, תא"ל דורון פייליס, לדאוג לתקינותן. הפנייה נעשתה בין היתר, עקב החשיבות של ביטחון המידע, שכן בהיעדר מכונות צילום תקינות, נאלצים עורכי הדין להוציא את התיקים ולבצע את העתקת החומר המשפטי מחוץ לבסיסים.

 

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון