הודעות דוברות הלשכה

פרטים מהרצאתו המדוברת של עו"ד אביגדור פלדמן בכנס השנתי בנושא הדין הפלילי באילת

19.02.2012

דוברות הלשכה

עו"ד אביגדור פלדמן: "אם הייתי צורח על המתלוננת שהיא זונה, אולי התוצאה הייתה שונה; השוטרים בדרום אלופי השקרים וגרועים יותר מהעבריינים"

"לקוח שלי שנשלח ל- 22 שנות מאסר בגלל חשבוניות פיקטיביות, אמר לי שכבר היה מעדיף לרצוח כמה אנשים", כך סיפר הסנגור הבכיר, עו"ד אביגדור פלדמן, בהרצאה שנשא בכנס השנתי בנושא הדין הפלילי שקיימה הלשכה בסוף השבוע בעיר אילת. בתחילת הרצאתו הקריא פלדמן קטע מכתבה שפורסמה בעיתון, וממנה עולה כי שיטות החקירה הנגדיות של עורכי דין הנהוגות כיום בבתי המשפט בישראל הן מזלזלות ובוטות.

 

עו"ד פלדמן המשיך ואמר: "בית המשפט הפך לזירת מלחמה. מילים כמו 'כבודו', 'אדוני המלומד', מי שמע אותן לאחרונה בבית המשפט? הפנייה לשופט היא 'אתה', הפניה לעד מזלזלת. התופעה הזו לא נוצרה על ריק, היא נוצרה משום אבדן אמון בבית המשפט. חקירות נגדיות של עדי מדינה, של מתלוננת בעבירת מין, של שוטרים, אלו דברים שאתה טורח ויושב שעות על גבי שעות. אתה מנהל חקירה רגועה ומצביע על סתירות, על מהלכים שלא תועדו, עדי מדינה שהעלימו חומר לגביהם, חומר שנסתר במגירה בפרקליטות. בסופו של דבר, כאשר הוצאת את נשמתך, דמך וזיעתך, מכל זה אתה משתמש בתחמושת נגד אותו עד. ואז באמת מסתבר שהוא משקר".

 

"שוטרי הדרום אלופי השקרים"

פלדמן המשיך: "זו לא מילה גסה לומר ששוטר משקר. במחוזות אחדים יותר ובאחרים פחות. בשיא מחזיקים שוטרי באר שבע. ימ"ר דרום הוא אלוף בעניינים הללו. הם גרועים יותר לעיתים קרובות מהעבריינים שהם מביאים לדין. חקירות מרכזיות לא מתועדות, מסמכים נעלמים מן התיק, שוטרים מגלגלים אחד על השני אחריות לפעולות של החקירה. מי כאן ראה זיכוי שמתבסס על מחדלי חקירה? על העלמת ראיות? על שוטרים שלא אומרים את האמת? אני לא בחרתי במקצוע כדי להעליב עדים, חשבתי שבחרתי מקצוע שבו אינטלקט, ידע ועבודה קשה יכולים להביא תוצאות, ואז הסתבר לי שלא. שבעצם אני עולה על זירת אגרוף ושאם אני לא אתאגרף יגידו הלקוחות וגם בית המשפט, 'הוא כנראה אין לו מה להגיד כי הוא מדבר בשקט. אין לו קייס כי הוא לא מעליב את העד'. לעשות מהעד סמרטוט, זה פאר ההישגים של עורכי הדין". פלדמן המשיך וטען כי הדברים נעשים כטקטיקה במשפט: "החקירות הללו נועדו למטרה אחת בלבד. לשבור את התובע. להמאיס את המשפט על השופט, להביא את הארכת המשפט לאין קץ, עד שיאמר התובע 'בואו נעשה הסדר בתיק'. יש עורכי דין שמנהלים תיק מהרגע הראשון למטרה אחת, להסדר טיעון. ואני לא מאשים אותם".

 

"אם הייתי צורח עליה שהיא זונה, אולי התוצאה הייתה שונה"

בהמשך התייחס פלדמן לתיק של לקוחו, נשיא המדינה לשעבר משה קצב: "כפי שאתם יודעים, לי היה הסדר טיעון, והוא בוטל, וזה לאחר שהאליטה של פרקליטות מחוז ירושלים וצמרת הפרקליטות בכלל סברו שאין ראיות לאישום שהוגש. בית המשפט הרשיע בלי שום בעיה. נכון, עו"ד ציון אמיר ואני חילקנו את העבודה, ואני חקרתי את המתלוננת העיקרית. לא צעקתי עליה, כמו שביקשו ממני, שהיא זונה, ולא צעקתי עד שהיא תבקש עזרה, אבל אולי אם הייתי עושה את זה, התוצאה הייתה שונה".

 

פלדמן המשיך: "מדובר בזירה ששופטים לא מפריעים לסנגורים להפוך את המשפט לזירת שוורים, למקום שבו אפשר להעליב כל מי שזז, כולל עורכי דין אחרים שמייצגים נאשמים אחרים. זה מביא אותי למצב של מיאוס, אני אומר לעצמי 'מה אתה עושה כאן'. הדברים הללו חוזרים על עצמם בכל מקום, לרבות בית המשפט העליון. גם שם לעיתים לא רחוקות אתה שומע טיעונים ואמירות שהנפש סולדת מהן, חסרות כל יסוד משפטי, יטען, אולי רק יצליח בשיטת מצליח, וזה פוגע במערכת המשפט שלנו ובאלה שרוצים לעסוק במשפטים מתוך מצפון פחות או יותר נקי".

 

"הצווארון הלבן לא רוצה להתלכלך ברפש, אז הקימו לו את בית המשפט הכלכלי"

בהמשך דבריו התייחס עו"ד פלדמן להבדל שבין עורכי דין העוסקים בעבירות צווארון לבין היתר: "עורכי דין שלא רוצים התלכלך ברפש הזה, עורכי דין מתחום הצווארון הלבן, מקימים טריטוריה חדשה, בית המשפט הכלכלי. שלא יצטרכו לשבת ליד עורכי דין עם צווארון לא נקי, אולי צווארון גרוע מזה. ושם יעשו הסדר טיעון עם ארקדי גאידמק שישלם 3 מיליון שקל. היה לי תיק של עבריינים של חשבוניות פיקטיביות, והם נשלחו ל- 20 שנות מאסר. מי ששלח אותם למאסר, יעלה עכשיו לבית המשפט העליון, בלי להזכיר שמות. במערכת משפט הרחוב תימשך ההצגה המכוערת הזו. אני באמת אומר את זה מן הלב ולא כדי לשעשע אתכם. זה לא מצחיק. קורים דברים איומים במערכת המשפט. היום הנאשם צריך להוכיח שהוא חף מפשע, אלא אם אתה שייך לקבוצה של בית המשפט הכלכלי, שם יש לך הרבה עורכי דין, יש לך הרבה כסף. אתה לא איזה שניים מלוד שמכרו כמה גרמים סמים, ונכנסו לשנתיים, יצאו, המשיכו למכור סמים ואז הדור השלישי גילה שהוא לא סוחר סמים עלוב, אלא הוא ארגון פשע שנכנס ל- 20 שנה. לקוח שלי אמר לי: 'בשביל 22 שנה, יש הרבה אנשים שאני רוצה לרצוח אותם'. והוא עוד היה משתחרר קודם אם הוא היה רוצח אותם".

 

 

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון