הודעות דוברות הלשכה

כנס חירום של הפורום הפלילי של הלשכה: בכירי עורכי הדין קראו לסנגורים הפליליים להתאגד

09.02.2012

דוברות הלשכה

עו"ד אביגדור פלדמן: "הליכי מעצר בישראל הם שערורייה, אפשר לשים במקום הסנגור דמות קרטון"; עו"ד אורי קינן, יו"ר (משותף) הפורום הפלילי של לשכת עורכי הדין: "לאחרונה חל כרסום הולך וגובר בזכויות אדם. הליך זה צובר תאוצה ואם לא נשים לו סוף, נהיה חלק מהפיכת המשפט הפלילי לאח חורג מהמשפט האזרחי".

"הליכי המעצר בישראל הם שערורייה שאין דומים לה בעולם", כך אמר אתמול בערב הסנגור הבכיר עו"ד אביגדור פלדמן. הדברים נאמרו בכנס חירום בנושא החזרת הזכות לערר שני בהליכי מעצר, אותו ארגן הפורום הפלילי של לשכת עורכי הדין. בכנס, שאותו הנחה הפרשן המשפטי של "גלובס" עו"ד יובל יועז, השתתפו גם שופט בית המשפט המחוזי בתל אביב בדימוס שלי טימן, הסנגורים הבכירים עורכי הדין ציון אמיר, תמי אולמן, ועו"ד ישי שרון מן הסנגוריה הציבורית. הכנס נערך בעקבות תיקון חקיקה (חוק סדר הדין הפלילי (סמכויות אכיפה - מעצרים) (תיקון מס' 8) התשע"א-2011) שלפיו לעצורים תתאפשר הגשת ערר לבית המשפט העליון ברשות בלבד, ולא בזכות כפי שהיה עד עתה.

 

את הכנס, שהתקיים בבית ציוני אמריקה בתל אביב, פתח ראש לשכת עורכי הדין, עו"ד דורון ברזילי, שאמר: "מדובר בזכות של כל אדם שנעצר, יש דברים שאנו כלשכת עורכי הדין אסור לנו לוותר עליהם, עלינו להילחם עד שהמצב המשפטי יחזור לקדמותו. אני מתכוון להילחם על כך בוועד המרכזי. כלשכת עורכי הדין נעשה כל שביכולתנו להחזיר את הגלגל לאחור".

 

 

 

מארחי הכנס ומארגניו היו עורכי הדין אורי קינן ואבי חימי, יושבי ראש משותפים של הפורום הפלילי בלשכת עורכי הדין. עו"ד קינן אמר בדברי הברכה: "לאחרונה חל כרסום הולך וגובר בזכויות אדם. הליך זה צובר תאוצה ואם לא נשים לו סוף, נהיה חלק מהפיכת המשפט הפלילי לאח חורג מהמשפט האזרחי. אנו לא רוצים להגיע לאותה שעה. הליך של מעצר החליף את העינויים של ימי הביניים. הגיעה העת שלשכת עורכי הדין תאמר את דברה גם בהליך זה". עו"ד חימי הוסיף: "הפקרנו את חובותינו בפני המחוקק. אנו גאים בעבודתנו, אך לא די שנתעסק בלקוחות שלנו, אלא גם להתעסק במקצוע ולפעול ולקדם את הזכויות של אנשים בהליכים פליליים בצורה הטובה ביותר שיש". חימי אף ציין כי בחודש הקרוב יוקם גם קו טלפון חירום לכל עורך דין, כך שכל עורך דין יוכל לקבל ייעוץ מעורכי דין וותיקים.

 

בפתח הפאנל הציג עו"ד שרון נתונים שאותם אספה הסנגוריה הציבורית שלפיהם כאשר הערעור לבית המשפט העליון היה בזכות, 27% מהעררים התקבלו, ואילו לאחר הפיכתו לערעור ברשות, רק 5% מהעררים התקבלו, ולפיכך עצם השינוי בחקיקה הביא לפגיעה מהותית בעצורים. "אנחנו יכולים להניח שיש היום אנשים שהם עצורים, בעוד שבעבר היו יכולים להיות חופשיים", אמר עו"ד שרון.

 

עו"ד תמי אולמן קראה לסנגורים הפליליים להתאחד ולפעול יחדיו: "יש מישהו במערכת שלא רוצה שאנשים שהם חשודים ישתחררו. זה מה שעומד מאחורי זה. בדיון שממנו חזרתי עכשיו, לא הצלחתי לקבל תשובות מהמשטרה, בחסות בית המשפט. הייתי מיותרת בבית המשפט, ואני משוכנעת שכולכם מרגישים אותו הדבר. אנו נמצאים בנקודה שחורה מאוד מבחינת זכויות אסירים וחשודים, לאן פנינו מועדות ואיזה מסר אנו מוציאים מכאן? עד כה היינו יפי נפש כסנגורים ולא עשינו דבר. עלינו להתאגד כסנגורים פליליים ולפעול בנושא זה".

 

עו"ד ציון אמיר התייחס אף הוא לפעילות הסנגורים הפליליים ומחה על כך שבכנס לא נכחו נציגי הפרקליטות, וגם על כך שסנגורים פליליים לא פועלים מספיק למען הנושא: "הייתי שמח אם היו פה שוטרים, שופטים, פרקליטים. ישנם גם אלפי סנגורים ברחבי הארץ, אך כמה מהם כאן? מי תומך?". בהמשך התייחס אמיר לכמות העררים שמוגשים לבית המשפט העליון: "יעילות של בתי המשפט היא דבר חשוב אך המספרים עצמם מטרידים. מדובר בסך הכל ב- 300 עררים בשנה. הכמות לא תפיל את בית המשפט העליון, ובכל זאת פגעו פגיעה חמורה ומהותית באחת מהזכויות החשובות בכל חברה". עו"ד חימי הצטרף מהקהל לדבריו של אמיר ואמר: "הזמנו נציגים ושופטים, נציגים מכל התחומים ואף אחד לא הסכים לבוא".

 

עו"ד אביגדור פלדמן התבטא בחריפות ואמר: "הליכי ערר בישראל הם שערורייה מתמשכת שאין דומים לה בכל העולם. באנגליה ובארצות הברית, תוך 24 שעות או שמגישים כתב אישום או שמשחררים. בארץ מעצר החשוד הוא השלב הראשון של החקירה כשלבסוף אתה יודע שלחשוד כנראה יימאס, והוא יודה וכך תמוצה החקירה. אתה יכול לשים בבית המשפט בדיון מעצרים דמות מקרטון וזאת תהיה אותה אפקטיביות". פלדמן הוסיף: "עורכי דין פליליים אינם אידיוטים, הם לא ילכו לעליון אם אין מקום לערר, לא בכל תיק אתה רץ לבית משפט עליון. יש סלקציה מוקדמת אצל עורך הדין, הולכים לבית משפט כשנמצא לנכון ולא על כל מקרה סרק".

 

השופט (בדימוס) שלי טימן התייחס אף הוא בתחילת דבריו לאזלת היד שמפגינים הסנגורים הפליליים נוכח הפגיעה בזכויות אדם: "60 אלף עורכי דין רשומים והאולם הקטן הזה אפילו אינו מלא. היכן אתם רוצים להגיע עם אותו מרד שאתם מכריזים עליו?". בנוסף טען השופט טימן: "חפות נאשם הולכת ונעלמת בלי שנרגיש. חפים מפשע צריכים להוכיח את חפותם בהליכים רבים. בזה צריך להילחם. יש כל כך הרבה דברים לעסוק בהם לפני שמתעסקים בדבר הקטן הזה". עם זאת, ציין טימן כי בשלב הקריטי של החקירה הראשונית יש לסמוך על השופט שרואה את חומר החקירה. עו"ד אולמן השיבה לדבריו ואמרה: "החלטות במעצר זה כמו קזינו. תלוי על איזה חדר אתה נופל".

 

 

 

חלק מרגש במיוחד אירע כאשר הדיון נפתח לקהל, ועורך הדין חיים שטנגר ששהה מספר ימים במעצר הוזמן לחלוק את הדברים כמי שהיה משני צידי המתרס. עו"ד שטנגר דיבר בסערת רגשות כאשר תיאר את תלאותיו בהליכי המעצר ואמר: "אני אומר לכם כאן, שאם לא היה זכות לערעור שני ובבית המשפט העליון לא היו משחררים אותי, אני לא הייתי עומד כאן לספר את זה, כי לא בטוח שהייתי בחיים. זה לא דבר קטן".

 

קובץ להורדה
criminal_procedure_law_arrests_amendment_8.pdf
חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון