הודעות דוברות הלשכה

כנס סוף שבוע בנושא דיני משפחה באילת: סיכום

22.01.2012

דוברות הלשכה

"מרוץ הסמכויות" בין בית המשפט לבית הדין הרבני בסוגיית הגירושין; הצדק החברתי ושוויון בין המינים, בפסיקת מזונות ילדים; איסוף ראיות בניהול תיק גירושין בבית המשפט ובבית הדין הרבני ועוד.

לשכת עורכי הדין בישראל בשיתוף חברת ההפקה ארקיע, קיימה את הכנס ה- 13 בנושא דיני משפחה בסוף שבוע במלון רויאל ביץ', אילת. השנה, הגיעו מספר המשתתפים הרב ביותר, למעלה מ- 320 עורכי דין אשר נהנו ממיטב הרצאות ומופעי בידור.

 

יו"ר הפורום הארצי לדיני משפחה, עו"ד רונן דליהו, פתח בברכתו למשתתפים ולשר המשפטים שאישר את המלצות ועדת שמיט, שעות מספר קודם לכן. המושב הראשון בנושא "מרוץ הסמכויות" בין בית המשפט לבית הדין הרבני בסוגיית הגירושין, בהנחיית דני קושמרו מערוץ חדשות 2, היוו קרקע פורייה לדיון סוער בין המשתתפים – ח"כ דוד רותם, יו"ר ועדת חוקה חוק ומשפט, הרב אברהם שרמן, דיין בית הדין הרבני הגדול, הרב שלמה שטוסמן, בית הדין הרבני תל אביב, פרופ' עו"ד דב פרימר ועו"ד בת שבע שרמן, יו"ר "יד לאישה". האחרונה, פרימר ורותם הסכימו שאין לכפות את המשפט העברי על ציבור שאינו מעוניין בו. מן העבר השני של המתרס טען הרב שרמן שאין להפריד בין ממון לגירושין, וציין שאלו כרוכים זה בזה. על דעה זו אמר רותם בתגובה: "היכן כתוב בשולחן ערוך שיש להתעסק בעניינים כרוכים?". במושב זה הוזכרה גם ועדת דיכובסקי, שטוסמן טען שהמנגנון שהציעה ועדת דיכובסקי מסורבל, לפיו הגירושין ייעשו בפני בית הדין הרבני במידה ויסכימו על כך שני הצדדים תוך 30 יום, הסכמה שאינה נראית סבירה בעיניו. בנוסף, הרחיב על הנאמר וטען שכמדינה דמוקרטית ויהודית, יש להשאיר ערכאה דתית שתאחד את העם ולא תביא לפיצולו. בסיום המושב פרימר סיכם את ההתקדמות הנראית לעין בנושא זה: "הכול פוליטיקה".

 

דיון מעניין נוסף התקיים בנושא הצדק החברתי ושוויון בין המינים, בפסיקת מזונות ילדים, בהנחיית עו"ד רן רייכמן ובהשתתפות השופטים אסתר שטיין, סארי ג'יוסי, אספרנצה אלון, דניאל טפרברג ופרופ' פנחס שיפמן. האחרון, יו"ר ועדה ציבורית שבוחנת קביעת סכום מזונות, התייחס לכך שההסדר הקיים מפלה בין ילדים שונים, כמו כן ציין שקיים היעדר שוויון בין ההורים. לדידו יש לנפץ את התיאוריה בה האחריות הכלכלית נתונה אצל הגברים והאחריות האחרת על הנשים. טפרברג בשונה מרייכמן, טען שקיימת מגמה ברורה לשוויון תוך הכנסת השיקולים השונים בקרב בני הזוג בית המשפט. "אם טובת הילד שיהיה עם האבא אין לפסוק לפי חזקת הגיל הרך". את דבריו חתם בקריאה לעורכי הדין להפסיק להשלות את הבעלים לגבי פסיקה שוויונית בהסתמך על פסה"ד אוחנה וצ'ינבוי.

 

חוסר ההסכמה העיקרי בפאנל זה, ניכר בין השופטות אספרנצה ושטיין. הראשונה שוחחה על שיש לראות פס"ד כצודק ולא כשוויוני, בהסתמך על שיקול הדעת של השופט ותוך בחינת כל מקרה לגופו. מולה במערכה התייצבה שטיין וסברה כי אין זה נכון שהשופט יחליט מה נכון לילד, "אם אני קובעת בפסקי מזונות אני מאוכזבת, מכיוון שאין הסכמה בין ההורים".

 

רב שיח מעניין אחר בנושא איסוף ראיות בניהול תיק גירושין בבית המשפט ובבית הדין הרבני, נערך בהנחייתם של עוה"ד רועי סידי ורומי קנבל ובהשתתפות השופט שאול שוחט, הדיין אליהו היישריק ועוה"ד אבי חימי ושמוליק גוזמן. שוחט והיישריק הביעו את הבעייתיות שבאיסוף ובשימוש הראיות בעודם מתנגשים בחוק הגנת הפרטיות, והעוולה האזרחית שתיווצר משימוש בראיות. יש לשאול מהו גבול הפרטיות, כלל הפסילה היחסי, משקל הראיה ועוצמת הפגיעה בפרט.  חימי המליץ להיזהר משיתוף פעולה פרוץ גבולות עם החוקר הפרט, כדי להימנע מלהפוך לשותף בדבר עבירה וגוזמן כבעל משרד חקירות פרטי הציע בתגובה לוודא שהחוקר הפרטי בו נעזרים הינו עסק מורשה ומוכר, המחזיק רישיון למשרד חקירות.

 

מושב מעניין נוסף, שהעלה חיוכים לבקרים בקרב קהל המשתתפים, נערך בהנחייתו של הרב צוריאל בובליל, ובהשתתפות השופטת נילי מימון, סג"נ בית המשפט לעניייני משפחה בירושלים, בנושא תביעות נזיקין בגין סירוב לתן גט. מימון פתחה את ההרצאה בנימת צחוק "התקיימה בכנס סדנה לאיפור אליה לא יכולתי להגיע מכיוון שאני מרצה לכן, למי שהלכה רק שתדעו "יש לי עור מעורב". במושב זה המשיכה בהלצותיה בין השאר בעת סיפור המתאר את מצב מסרבי הגט – מהסיפור השתמע כי דין אישה מסורבת גט 10 שנים, וגבר מסורב גט 10 שנים אינו שווה - האישה נפגעת הרבה יותר. "כשאלמן נמצא ב"שבעה" לא רוצים לשדך לו משום שזה לא הזמן המתאים לכך, אבל כשמגיע היום השלושים נאמר שהוא כבר תפוס".

 

הרצאות נוספות שהתקיימו – פרופ' מיכאל קורינלדי, המכללה האקדמית בנתניה בהנחיית עו"ד זיו קרובר בנושא התוצאות המשפטיות של יחסי הממון בין בני זוג לאחר המוות, עו"ד עידית שחם ועו"ד יובל גיל, בהנחיית עו"ד לירון שינקמן, בנושא גירושין בשיתוף פעולה כדרך חדשה לגירושין במודל הישראלי, ועו"ד יוסי מנדלסון, בהנחיית עו"ד שירי מלכה ,בנושא צוואות הדדיות של בני זוג.

 

המשתתפים בכנס נהנו גם ממופע הבידור של הסטנדאפיסט קובי מיימון, מהופעתה המשובחת של הזמרת דנה ברגר, ומערב הומוריסטי ומשעשע של ד"ר עינת גלזר על אינטליגנציה רגשית.

 

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון