הודעות דוברות הלשכה

הבעיות המערכתיות בתחום הרשלנות הרפואית, במרכז מושב הפתיחה של הכנס השנתי בתחום נזיקין, ביטוח ורשלנות רפואית באילת

05.02.2012

דוברות הלשכה

ח"כ אדטו: "הרפואה פחות טובה מכיוון שהפכה למתגוננת"; עו"ד אסף פוזנר בתגובה: "אין דבר כזה יותר מדי בדיקות, הרופא לא משלם דבר מכיסו"; השופט בדימוס קלינג: "יש לחסוך בעלויות ולא בתשלומי הפיצוי".

בסוף השבוע שעבר נערך הכנס השנתי בנושא נזיקין, ביטוח ורשלנות רפואית של לשכת עורכי הדין באילת. במושב הפתיחה של הכנס, בהשתתפותם של ח"כ ד"ר רחל אדטו והשופט (בדימוס) ד"ר גבריאל קלינג נידונו הבעיות המערכתיות בתחום הרשלנות הרפואית.

 

 

 

עו"ד עמוס ון אמדן, חבר המועצה הארצית של לשכת עורכי הדין, הציב את השאלות העיקריות בנושא – האם תחום הרשלנות הרפואית מעמיד איום על תקציבי המדינה, עד כדי כך שהמדינה מנסה מצידה מדי כמה שנים להגביל את זכויות הנפגעים האם הכול מאבק פוליטי?

 

ח"כ רחל אדטו שהיתה בדעת מיעוט בפאנל, טענה: "הבעיות העיקריות במערכת הבריאות נוצרו בשל הפיכתה למערכת מתגוננת. הרפואה פחות טובה מכיוון שהיא הפכה למתגוננת. כ- 60% מהרופאים מדווחים שהם נוקטים בגישה מתגוננת, אחוז זהה מדווח שהוא מזמין יותר בדיקות בשל אקלים מתגונן, ו- 85% טוענים שריבוי התלונות מגביל את יכולתם להעניק טיפול מיטיב. פגיעה נוספת למערכת מקורה בהחמרה בפסיקה אשר גורמת לעלייה במספר התביעות וגביית סכומי עתק מצד הנתבעים. בחמש השנים האחרונות התשלום הממוצע לתובע עלה ב- 60% ומספר התביעות עלה ב- 22%". בנוסף, טענה עו"ד אדטו כי מקורן של חלק מתביעות הסרק הוא בהתייחסות קלות הדעת של השופטים ביחס ל"כיס העמוק" של חברות הביטוח: "יש לבדוק ביתר שאת את תביעות הנזיקין והרשלנות הרפואית ולהבדיל בין תביעות סרק לתביעות צודקות"

 

עו"ד אסף פוזנר התייחס לדבריה של אדטו: "מקרה סרק לפי אדטו, הוא גם אדם שנכנס לניתוח בשל בלוטה ובסופו של דבר היא הוצאה יחד עם רגלו.יש צורך לשפר את המערכת הציבורית, ובאשר לרפואה מתגוננת – אין דבר כזה יותר מדי בדיקות, הרופא לא משלם דבר מכיסו. הרופא מפחד מתביעות מכיוון שהוא מפחד מפרסום שלילי – אך אין זה משנה משום שהפרסום יכול להגיע מאילנה דיין בתחקיר "עובדה", האם אז יאמרו שיש לסגור את התקשורת?"

 

עו"ד יראון פסטינגר, חבר הוועד המרכזי בלשכת עורכי הדין, ומי שמוביל מזה שנים את פעילות הלשכה בנושא בכנסת אמר: "הרצון של המדינה הוא להוציא את הענף הזה מחוץ לכותלי בית המשפט. מקצוע הרפואה עוסק בעניינים של חיים ומוות ולכן צריך להיות תחת ביקורת ציבורית".

 

השופט (בדימוס) ד"ר גבריאל קלינג: "כבוד האדם וחירותו של חולה נפגע בעת שנשללות ממנו זכויותיו להגן על צלמו ויש לחסוך בעלויות ולא בתשלומי הפיצוי".

 

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון