הודעות דוברות הלשכה

שאלת צמצום סמכויות בתי הדין הרבניים בתיקי גירושין במרכזו של דיון סוער בכנס השנתי בנושא דיני משפחה של הלשכה באילת

19.01.2012

דוברות הלשכה

פרופ’ דב-פרימר: "הפתרון אינו כפייה של המשפט העברי על ציבור שאינו רוצה במשפט העברי, הכול פוליטיקה". ח"כ דוד רותם: "אני כמחוקק לא אשנה את פסקי הדין של בית המשפט העליון שהעניק סמכות לבית הדין הרבני לפסוק בנושאים הכרוכים בגירושין".

ביום חמישי, 19.01.12, נפתח הכנס השנתי בנושא דיני משפחה של לשכת עורכי הדין באילת, בשיתוף חברת ארקיע בבית המלון רויאל ביץ', בהנחיית דני קושמרו.

 

ראש לשכת עורכי הדין, עו"ד דורון ברזילי:"בשבועות הקרובים תפרסם הוועדה המקצועית שהוקמה בשיתוף משרד המשפטים את המלצותיה בנושא רמת מקצוע עריכת הדין".

 

בנושא "מרוץ הסמכויות", סיכם פרופ' דב-פרימר עו"ד, "הפתרון אינו כפייה של המשפט העברי על ציבור שאינו רוצה במשפט העברי, הכול פוליטיקה".

 

המושב הראשון, בהנחיית דני קושמרו, נפתח בהשתתפותם של חה"כ דוד רותם, יו"ר ועדת חוקה, חוק ומשפט, הרב אברהם שרמן, דיין בית הדין הרבני הגדול, ונפתח בדבריו יו"ר הוועדה לענייני משפחה במחוז תל-אביב, עו"ד שלומי באשי: "אני שמח לראות כי השנה נרשמו לכנס כמות המשתתפים הרב ביותר מכל שנות קיום כנסי דיני המשפחה".

 

ראש לשכת עורכי הדין, עו"ד דורון ברזילי, המשיך כי הוא שמח לראות שהכנס הפך למסורת שנתית בה גדלה כמות המשתתפים וכמו כן ציין את ימי העיון וההשתלמויות שהוסיפה הלשכה בחודשים הקרובים. בנוסף, שוחח על הצורך לטפל בנושא המהותי– הצפת המקצוע. "אנצל ההזדמנות זו לעדכן אתכם כי בשבועות הקרובים תפרסם הוועדה המקצועית שיזמנו עם משרד המשפטים, את המלצותיה, בעניין רמת המקצוע ותהליך הסמכת עורכי דין. יש לשנות את תהליך ההסמכה ולהתאימו לצורך הכשרה טובה יותר של עורכי הדין הבאים. אנחנו מאמינים כי המלצות הוועדה יביאו לשינוי, לו מייחל ציבור עורכי הדין והציבור הרחב".

 

צילום: מרסלו, אילת 

 

יו"ר הפורום הארצי לדיני משפחה, עו"ד רונן דליהו: "אני שבע רצון לפתוח את הכנס ה- 13 של עורכי הדין בתחום דיני המשפחה. מסורת המתקיימת מעל לעשור בה נפגשים שופטים, אנשי אקדמיה ועורכי דין שעוזרים להעשרת עולמם המקצועי של עורכי הדין. לצערי, זו הפעם הראשונה שהכנס הארצי בדיני משפחה, כמו גם השתלמויות מקצועיות אחרות, עמד בסימן של סכנת ביטול בשל עסקנות קטנה של פוליטיקאים בלשכת עורכי הדין שלא השלימו עם תוצאות הבחירות האחרונות בלשכה ומעוניינים באמצעות תחבולות וקיצוצי תקציב לשבש מסורת ארוכת שנים. לשמחתי הרבה יו"ר הלשכה הנוכחי, עו"ד דורון ברזילי, עמד בגבורה במסע הלחצים והחליט כי יש לעשות הכול על מנת שהכנס ייצא לפועל". באותה ההזדמנות ברך עו"ד דליהו, את שר המשפטים, על שאישר אתמול את המלצות ועדת שניט.

 

דני קושמרו הנחה את המושב הראשון, שדן ב"מרוץ הסמכויות וההחלטות" בין בתי המשפט לבתי הדין הרבניים, ובסוגית ביטול סמכויותיהם של האחרונים, באופן שיביא לציבור הרחב להתדיין בפניהם רק בהסכמה של שני הצדדים. שאלה זו רלוונטית יותר מתמיד בייחוד נוכח ועדת דיכובסקי שהקים שר המשפטים, פרופ' יעקב נאמן.

 

צילום: מרסלו, אילת 

 

פרופ' דב פרימר, עו"ד ואחד מחבריי ועדת דיכובסקי, סיכם את הדיון בנושא באור שלילי: "הכול פוליטיקה המונעת משיקולים חיצוניים". "הפתרון אינו כפייה של המשפט העברי על ציבור שאינו רוצה במשפט העברי". לדבריו האחרונים הצטרף גם חה"כ דוד רותם. מול דבריהם של שרמן, רותם ופרימר, טען הרב אברהם שרמן, דיין בית הדין הרבני הגדול, שאין לעשות הפרדה בין ממון לגירושין מכיוון שהעניינים כרוכים יחדיו, לדידו החוק לא יכול לפתור בעיות אנושיות בין בני הזוג".

 

בדיון אמר חה"כ דוד רותם, יו"ר ועדת חוקה, חוק ומשפט: "אני כמחוקק לא אשנה את פסקי הדין של בית המשפט העליון שהעניק סמכות לבית הדין הרבני לפסוק בנושאים הכרוכים בגירושין". בנוסף אמר כי יש לשבת עם נשיא בית הדין הרבני ולהגיע עמו למסקנות אך מדוע שזה יקרה? מדוע שלא ישאיר את המצב הנוכחי הנוח לו?

 

בת שבע שרמן, יו"ר "יד לאישה" ואחת מחברות ועדת דיכובסקי, טענה שעמדתו של הרב שרמן בנושא "מירוץ הסמכויות" תופסת תאוצה בקרב הרבנים, בשל הצורך לשפוט הכול. לכן שינוי מבית המשפט העליון לא יועיל, "בית הדין הרבני ימצא פרשנות נעלה המתאימה לתפיסתו בפסיקות אלו". לדידה, הכוח חייב לחזור לציבור, הוא שיחליט אם ללכת לבית הדין הרבני או לבית המשפט.

 

במהלך הדיון חזר ואמר הרב שלמה שטוסמן, דיין בית הדין הרבני בתל-אביב, שהעם חייב להישאר מאוחד לכן יש צורך בערכאה דתית. על המלצות ועדת דיכובסקי, כפי שהודלפו בחלקם, הביע את עמדתו השלילית. לדידו, יצרה מנגנון מסורבל בו כל נושא הגירושין ימצא בסמכויות בית הדין הרבני, רק במידה ובני הזוג יסכימו לכך ב- 30 הימים הראשונים לגירושין, מה שאינו סביר שייקרה.

 

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון