מאמרים וכתבות

הזכות לחמלה - מכתב לאבא שגר בגן עדן

19.12.2011

גילי מצא, עיתונאית וצלמת

"שבועיים אחרי השבעה, עליתי ליפי הנפש בכנסת. שמתי להם על השולחן מכתב אישי, טרום הצעת החוק "מרשם המוות". 16 הרימו יד, מיעוט שנידחה, ובכך נגזר דינם המעוות, של גוססים וחולים במדינת דת. שכמוך, לא יוכלו לזכות ברחמים, בסוף החיים."

עברה כמעט שנה אבא, מאז שראיתי אותך עוצם עינייים. אמבולנס שחור לקח אותך מכוסה לתחנת הביניים של הסוף. למחרת פגשתי אותך חנוט עם פה פתוח, בשאגת אל-מוות. מהדהדת את ה"די, די", שצעקת במשך שנה, שבה לא אפשרו לך מיתה ראויה, כי שילמת שכר דירה על מיטה. לחייך שקועות, מכווץ לתוך העולם הבא, ולא יכולתי לעזוב אותך ככה. אז אחזתי באלונקה, עד פי הקבר, מסרבת שיטילו אותך בחבטה, כי "לעפר תשוב".

 

 

אני ואבא במקום הסיעודי בו היה מאושפז, בחגיגת פורים (צילום: גילי מצא-עתונאית-צלמת)

 

היה יום גשום, והתכריכים היו דקים. החזקתי את ראשך וירדתי פנימה לבור ורציתי להמשיך לרדת. הקברנים לקחו אתים בידיים, ואני שלפתי צפורניים ולקחתי רגבים לחים. הידקתי אותם, שיכסו אותך כמו שמיכה. ואז לקחתי את זכותי, לכרות לך מנוחת עולם באת. מסביבי שמעתי את האדמה מוטחת בצרורות, מכסה אותך במרחק עד מחיי. נותרתי לבד, נסערת מאוזלת ידי במשך חודשים ארוכים. לעזור לך למות בכבוד, כמו שכתבת במפורש, בעודך צלול ובריא.

 

 

אבא ביום הולדת שלו עדיין בבית בגיל 85 (צילום: גילי מצא-עתונאית-צלמת)

 

מקווה שאלוהים פתח בגדול את שערי השמיים. שהכין לך כסא מרווח מספיק לצדיק. כמי שלחם בחייו עבור תינוקות, נכים, אלפי פגועי תאונות דרכים, עבודה, ניתוחים רשלניים. שקיבל אותך כמו מלך, כמי שהיה סנגורם של נתינים. שלפחות שם, בין מלאכים, אתה מחובק ונח. אבל רציתי שתדע, שאני פה נלחמת. שבועיים אחרי השבעה, עליתי ליפי הנפש בכנסת. שמתי להם על השולחן מכתב אישי, טרום הצעת החוק "מרשם המוות". 16 הרימו יד, מיעוט שנידחה, ובכך נגזר דינם המעוות, של גוססים וחולים במדינת דת. שכמוך, לא יוכלו לזכות ברחמים, בסוף החיים.

 

 

אבא שלי -עורך הדין יהודה מצא ז"ל בבית המשפט העליון עם הנשיא הרצוג-אמי ברקע

 

זו הסיבה אבא, שמאז לבשתי את הגלימה השחורה שלך. איתה ערערת בבית המשפט העליון, של העולם הזה, "התחתון". בלי תואר לעסוק בצדק, הבנתי שאני חייבת למצוא דרך חוקית אחרת, לפתוח דלת. זו הסיבה שהחלטתי ליזום כנס בשם "חמלה בסוף החיים". כדי שהגורל לא יצחק לי בפנים. ולכל מי שחייו יקרים לו, ומותו.

 

 

קישורים
תגובות                                                                                  לכתבה זו התפרסמו 4 תגובות

1 מי אלה בתמונה הראשונה
גנדי ,  11/12/2012 09:29:05

2 גילי תבורכי
נורית,  04/09/2012 01:00:06

3 תגובה לניצה על הכנס
גילי מצא,  תל אביב,  20/01/2012 18:42:12

4 הכנס אמש
ניצה כספי,  צפון,  12/01/2012 13:55:31

חיפוש עו"ד :
משפחה
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון