הודעות דוברות הלשכה

ראש הלשכה מותח בקורת על ההצעה לתיקון חוק איסור הלבנת הון לפיה עורך הדין יהיה מחויב לחשוד בלקוחותיו ולדווח עליהם לרשויות

28.11.2011

דוברות הלשכה

"האכיפה שרוצים להשית עלינו תפגע בפרטיות של כולנו, ולא תמנע את הלבנת ההון אליה התכוון המחוקק. יוזמי ההצעה מפשיטים את האזרח מזכויותיו הבסיסיות, הם מעוניינים שעורכי הדין יפרו את החיסיון ללקוחותיהם וידווחו עליהם לרשויות. לשכת עורכי הדין תעשה כל שניתן כדי לעצור זאת".


ראש הלשכה אמר את הדברים במסגרת דברי הפתיחה שנשא ביום ההשתלמות שנערך היום, 28.11.11, מטעם המכון להשתלמות עורכי הדין, בנושא: איסור הלבנת הון.

 

להלן דברי הפתיחה:

אני שמח להיות כאן בפעם הראשונה כראש לשכת עורכי הדין, ומקווה שכולנו נהנה מההשתלמות השנתית בנושא איסור הלבנת הון.

 

אני מבקש לציין לשבח את עו"ד יעל גרוסמן, הרכזת האקדמית של ההשתלמות, ועו"ד מירי חדד- ספיר, מנכ"ל המכון להשתלמויות ואת כל מי שתרם להצלחה של ההשתלמות.

 

מחד, קיים מאבק גלובלי לאיסור הלבנת הון, מאבק חשוב לכולנו, שכן תופעת הלבנת ההון מסכנת את היציבות הכלכלית והאמינות של המשק בעולם. מאידך, קיימת החקיקה שנוצרה בשל כך. אני מניח שרובכם מכירים את ההצעה לתיקון חוק איסור הלבנת הון, שאושרה בשבוע שעבר על ידי ועדת השרים לחקיקה ותובא בקרוב לקריאה ראשונה בכנסת. לפי התזכיר, עורך הדין יהיה מחויב לחשוד בלקוחותיו ולדווח עליהם לרשויות. על ההצעה הזו ניתן לומר "הדרך לגיהנום רצופה כוונות טובות". החוק רומס באופן גס את זכויות האזרח.

 

האכיפה שרוצים להשית עלינו תפגע בפרטיות של כולנו, ולא תמנע את הלבנת ההון אליה התכוון המחוקק. יוזמי ההצעה מפשיטים את האזרח מזכויותיו הבסיסיות, הם מעוניינים שעורכי הדין יפרו את החיסיון ללקוחותיהם וידווחו עליהם לרשויות. לשכת עורכי הדין תעשה כל שניתן כדי לעצור זאת.

 

אתמול התקיימה ישיבה דחופה של הוועד המרכזי ובה הוחלט שייעשה כל שיידרש על מנת למגר תהליך זה. אנו – כלשכה ניהלנו דין ודברים עם פול לנדס, ראש הרשות לאיסור הלבנת הון ומימון טרור, בניסיון להוביל מהלך של התדיינויות, שיביאו לשיפור בנוסח הצעת החוק. לאחר קיום של מספר ישיבות ניתן לומר שזוהי משימה בהחלט לא פשוטה והדרך עוד ארוכה. אני בטוח שבפעם הבאה שניפגש כאן הדברים ייראו אחרת.

 

השתלמות פורה ומהנה.


 

להלן עמדתו של ראש הלשכה בנושא הצעת התיקון לחוק איסור הלבנת הון:

 

מדינת ישראל ביקשה בתבונה להצטרף לקהילה הבינ"ל במאבקה בתופעה, וחוקקה את חוק איסור הלבנת הון. בדברי ההסבר לחוק, צוין כי תכליתו להיאבק בפשיעה החמורה, הננקטת בעיקר כלפי סוחרי הסמים ועברייני הפשע המאורגן.

 

לפי התזכיר, עורך הדין יהיה מחויב לחשוד בלקוחותיו ולדווח עליהם לרשויות. הוא יאלץ לחיות תחת האיום הנצחי כי מעבר לפינה יחכה לו בבוא היום חוקר, או פרקליט שיאמר כי לא הפעיל כהלכה את שיקול דעתו.

כך תיווצר מציאות עגומה של עורכי דין שיגיעו לחדרי החקירות ברשות ולבתי המשפט כנאשמים. כלומר, כל עסקה פשוטה תהיה חייבת בדיווח, עורך דין שמלווה עסקה למכירת דירה יהפוך באחת לחשוד בפלילים.

 

יוזמי ההצעה מעוניינים שעורכי הדין יפרו את החיסיון ללקוחותיהם וידווחו עליהם לרשויות. לפי היוזמים, האינטרס של גיוס עורכי הדין כדי להפשיט את הציבור מהפרטיות שלו צריך לגבור על האינטרס של מתן יעוץ משפטי מקצועי על ידם. במקום להתמקד בהלבנת הון של הפשע המאורגן, גורמי האכיפה יטפלו בדיווחים לא נחוצים של הציבור הרחב.

לשכת עורכי הדין תילחם בחקיקה הפסולה הזו. אנחנו יוצאים למאבק על שמירת הפרטיות של עורכי הדין וקהל הלקוחות. לא נוכל לאפשר את החקיקה בנוסח הקיים.

 

אין מקום להטיל על עורכי הדין חובות שמטרתן להופכם ל"שומרי סף", ולחייבם "לחקור" את הלקוחות ו"להלשין" עליהם לרשות. עצם השימוש בעורכי דין כגורם אכיפה, שתפקידו להעביר לרשות מידע שנגלה לו במסגרת סוד שיחו עם הלקוח, הוא פסול. עורך הדין נאמן לפרטיות של הלקוח שלו, וניסיון לקעקע זאת פוגע בפרטיות ופוגע ביסודות העמוקים של מקצוע עריכת הדין.

 

כללי החיסיון הם מאושיות מקצוע עריכת הדין והלשכה מודאגת וחוששת שבהטלת חובות דיווח על עורכי דין הפרטיות של כלל אזרחי המדינה תיגרם נזק קשה למקצוע עריכת הדין. אם המצב יישאר על כנו, הלשכה תפעיל את כל יכולותיה הרבות ותתגייס כדי למנוע את קבלת תיקון החוק, שהוא איום כנגד הזכות לפרטיות של הציבור הרחב וכן של כמעט כל עורך דין במגזר הפרטי.

 

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון