הודעות דוברות הלשכה

ראש הלשכה ושר המשפטים יקדמו חקיקה ליישום המלצות דו"ח ועדת גרסטל בנושא ההתמחות

27.09.2011

דוברות הלשכה

בכנס שנערך אמש בלשכת עורכי הדין בנושא משבר ההכשרה המשפטית נדונה סוגיית אימוץ דו"ח גרסטל, שורה של מכובדים בתוכם שר המשפטים, יעקב נאמן שלקח חלק באירוע אמר "בכוונתי לקבל ולאמץ את המלצותיה של ועדת דו"ח גרסטל בשיתוף לשכת עורכי הדין. אקדם תוך מספר חודשים את הנושא לרבות יזום תזכיר חוק בעניין".

 

יו"ר ועד המחוז גם הוא הודיע כי המחוז יעזור במימון וקידום דו"ח גרסטל.

 

אמש (26.09.11) בכנס שערך ועד מחוז תל אביב והמרכז של לשכת עורכי הדין, בנושא "משבר ההכשרה המשפטית" לקחו חלק שר המשפטים פרופ' יעקב נאמן, נשיאת בית המשפט המחוזי -מרכז השופטת הילה גרסטל, ראש לשכת עורכי הדין עו"ד דורון ברזילי, יו"ר ועד המחוז תל אביב עו"ד אפי נווה, ופרופ' רון שפירא. כל הנואמים הביעו תמימות דעים באשר לקבלתו ויישומו של דו"ח גרסטל.

 

לפני עשור, פורסמו המלצות וועדת גרסטל בנושא בחינות ההתמחות לשם קבלת רישיון עריכת דין, לרבות נושא ההתמחות. השופטת הילה גרסטל שעמדה בראשות הוועדה בחנה (בין השנים 2002-2000) את הבחינה בכתב ובעל פה במתכונת המקובלת בישראל, כמו כן ערכה השוואות במדינות שונות בעולם. המלצותיה נבחנו בשנית ונמצא כי הן עדיין תקפות גם לאחר חלוף עשור. מאז פרסומו של הדו"ח הוצף השוק בכמות בלתי סבירה של עורכי דין, וכן הפיחות וההתדרדרות שחלו בשנים האחרונות ברמת עורכי הדין, ובמעמד המקצועי, רק מחזקים את תקופתן ונכונותן של מסקנות הדו"ח.

 

שר המשפטים בדבריו "לא מטריד אותי מספר עורכי הדין אלא ההכשרה והרמה המקצועית". לטענתו, "לא כל עורך דין צריך להופיע בבית המשפט". נאמן טען שיש לשנות את מתכונת בחינת ההסמכה ולקבל את המלצותיה של ועדת דו"ח גרסטל. "מי שאומר שהדו"ח בא לסגור את שערי המקצוע אומר זאת מתוך אינטרס לחבל במקצוע". על השאלה: מדוע לא עבר החוק למרות התנגדות לשכת עורכי הדין? השיב כי עד כה לשכת עורכי הדין לא מילאה את תפקידה ולא הייתה מוכנה לשאת בנטל הכלכלי בקורס המעשי למתמחים כפי שנקבע בדו"ח.

 

בתגובה לדברים אלו הגיב ראש לשכת עורכי הדין, ברזילי, כי אם ההשתתפות בתשלום היא שעוצרת את הצעת החוק, "הדבר ייפתר עוד היום, אין שום סיבה לא לאפשר את הדבר הזה". בנוסף, המשיך ברזילי, " אני סבור שדו"ח זה ייסגר וייצא לדרך תוך מספר חודשים" כך שיהפוך ליעד מספר אחד של הלשכה. לדבריו הצטרף גם יו"ר מחוז תל אביב והוסיף כי אם יש צורך יעמידו לרשות הסטודנטים גם כ- 100 עורכי דין, בעלי ניסיון רב שנים, אשר יתנדבו להדריך סטודנטים ולהוריד מהם את העול כמו גם לשפר את יכולתם העתידית.

 

השופטת גרסטל ציינה כי "שנת התמחות אחת אינה מספיקה, הבחינה בכתב מוגבלת השאלות איומות". הבחינה בכתב באה לבדוק זיכרון ואינה נוגעת בנושאים חשובים או דומיננטיים. מעבר לכך הוסיפה כי הבחינה השנייה,בעל פה, יכולה להכשיל גם את המתמחה הטוב ביותר. בדבריה בחינה זו מפלה ולא ניתן לערער עליה.

 

את הכינוס סיים פרופ' שפירא, שהצליח לעורר את זעמו של הקהל באומרו: "כדי להגביר איכות יש להגביר כמות. כמו בתחרות שווקי החלב, כך גם בעולם המשפט, ככל שיהיו יותר יצרנים כן ייטב לצרכנים והאיכות תעלה". לדעתו, הבעיה האמיתית היא הביקוש לידע. אם השוק היה מתגמל סטודנטים על ידע נרחב בכלכלה, פסיכולוגיה, סטטיסטיקה וקרימינולוגיה אז ניתן היה להעלות את איכות עורכי הדין בישראל.

 

 

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון