הודעות דוברות הלשכה

הכנס השנתי ה-11 של הלשכה באילת – "כנס של פעם ביובל"

05.06.2011

עו"ד שמרית רגב, דוברת הלשכה

ראש הלשכה הציג בכנס את מדד עורכי הדין, והדגיש כי היחס בישראל שלפיו 156 תושבים לכל עו"ד אחד, מאשש את התחזית השחורה שהציג מראשית כהונתו כראש לשכה באשר למצב הקשה שבו נתון מקצוע עריכת הדין.

הכנס השנתי ה-11 של הלשכה נערך באילת השבוע בין התאריכים 29 במאי עד ה-2 ביוני 2011. הכנס, שאורגן ונוהל על ידי עו"ד איתן אפשטיין, המשמש גם כיו"ר ועדת הכנס, מנכ"ל הלשכה, עו"ד לינדה שפיר, והמכון להשתלמות עורכי דין של הלשכה בראשות עו"ד יוסי מנדלסון ועו"ד ארנה לין, ובניהולה של עו"ד מירי חדד (ספיר), כלל 40 מושבים בהם השתתפו כ-4,200 עורכי דין, אנשי אקדמיה, בכירי הממשל אורחים מחו"ל ומכובדים נוספים, יחד עם בני משפחותיהם.

 

הכנס השנתי ה-11, המיוחד והגדול מבין הכנסים שאורגנו עד כה, התקיים השנה במסגרת חגיגות היובל ללשכה ולקראת הבחירות. מאז היווסדו, הפך הכנס לזירה הציבורית החשובה של עולם המשפט, והציע עשרות מושבים מרתקים בנושאים משפטיים שונים שעל סדר היום הציבורי, וביניהם גלישת המשפט לחיים הציבוריים; מרמה והפרת אמונים; אחריות המדינה בנזיקין; הגנה מן הצדק; אימוץ בכפייה וטובת הילד; פשרות ועסקים במסדרון בית המשפט; הכיסוי התקשורתי של עבירות מין; אוצרות מדינה – של מי הרכוש הזה לעזאזל?; אמצעי אכיפה חדשים בשוק ההון; משפט התקשורת; בתחבולות תעשה לך חקירה?!, תמ"א 38 והתחדשות עירונית; ריבוי מעצרים בישראל; הפרטת מקרקעי ישראל, ועוד.

 

בכנס השנה השתתפו, בין היתר: נשיאת בית המשפט העליון, דורית ביניש, שר האוצר, ד"ר יובל שטייניץ, שר המשפטים, פרופ' יעקב נאמן, ראש לשכת עורכי הדין, עו"ד יורי גיא-רון,  היועץ המשפטי לממשלה, עו"ד יהודה וינשטיין, פרקליט המדינה, עו"ד משה לדור, נשיאי בית המשפט העליון לשעבר אהרון ברק ומאיר שמגר, שופטי בית משפט עליון מכהנים ובדימוס, מפכ"ל משטרת ישראל, שרים, ח"כים, עורכי דין בכירים, אנשי אקדמיה, תקשורת ואורחים מחו"ל.

 

בפתח הכנס הדגיש יו"ר הכנס השנתי, עו"ד איתן אפשטיין, כי "הכנס השנתי הינו מפעל המקרין איתנות, מסורת וגאווה מקצועית גדולה; מפעל אשר אמור, לטעמי, לעמוד בראש מעייניהם של כל עורכי הדין והמשפטנים בישראל; מפעל אשר ראוי שימצא מחוץ לגדר כל מחלוקת, עימות או חילוקי דעות הקיימים אצלנו, כמו בכל ארגון אחר, בוודאי כזה המונה מעל 50 אלף חברים". ראש עיריית אילת, מאיר יצחק הלוי, ברך את באי הכנס, ואחריו הכריז ראש לשכת עורכי הדין, עו"ד יורי גיא-רון, שגם השנה, הכנס הוא הגדול ביותר לעורכי הדין ולמשפטנים, שנערך בישראל. "כ- 4,200 משתתפים ומשתתפות, מתוכם כ-1920 עורכי דין ועורכות דין, שופטות ושופטים, משפטנים ומשפטניות מן האקדמיה, המלווים בבני משפחותיהם ובהם 1176 ילדים, וכן למעלה מ-130 עמיתינו ובני זוגם, אורחינו מחו"ל".

 

ראש הלשכה הציג את מדד עורכי הדין, והדגיש כי היחס בישראל שלפיו 156 תושבים לכל עו"ד אחד, מאשש את התחזית השחורה שהציג מראשית כהונתו כראש לשכה באשר למצב הקשה שבו נתון מקצוע עריכת הדין. "תכנית הלשכה למניעת התדרדרות המקצוע אומצה בעיקרה במסגרת תזכיר חוק שפרסם שר המשפטים עוד לפני כשנתיים. מאז אנחנו עודנו ממתינים". ראש הלשכה אף התייחס לתופעת האלימות נגד עורכי דין, המהווה לדבריו ביטוי נוסף לשחיקת מעמדו של מקצוע עריכת הדין. "לנוכח ריבוי המקרים לאחרונה, בהם ננקטה אלימות כנגד עורכי דין במסגרת תפקידם המקצועי, יזמה לשכת עורכי הדין הצעה לתיקון חוק העונשין, הקובעת, כי תקיפת עורך דין {ועובד סוציאלי} תחשב תקיפת עובד ציבור".

 

נשיאת בית המשפט העליון, השופטת דורית ביניש, תקפה את השיח הציבורי על מערכת המשפט, אשר לדבריה "אינו מתמקד בדברים שראוי היה להתמקד בהם ומחמיץ את ההזדמנות לתקן את הטעון תיקון, והכל במגמה לפגוע בקיים במקום לקדם ולשפר אותו. אין כל מקום לדחף הבלתי פוסק המניע חלק מחברי הכנסת ואישי ציבור שונים לחפש דרכים לצמצם את עצמאותו של בית המשפט העליון, או להגביר את ההשפעה הפוליטית על בית המשפט העליון ועל הליך בחירת השופטים". 

 

שר המשפטים, פרופ' יעקב נאמן הדגיש, כי קיימת חשיבות רבה להשתלמויות של עורכי הדין. "הערך המוסף אותו רוכש ציבור עורכי הדין בהשתלמויות מקצועיות אינו נרכש בדרכים אחרות. אנו פועלים בשיתוף לשכת עורכי הדין לחייב את ציבור עורכי הדין לעבור השתלמויות לעיתים תכופות כחלק בלתי נפרד מסדר יומו של עורך הדין. חיוב עורכי הדין להגיע להשתלמויות יעלה רמת המקצוע, ויביא בטווח הארוך למתן שרות טוב יותר לאזרחי מדינת ישראל".

 

היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, הבהיר, כי נושא המינויים הבכירים בשירות הציבורי מתברר ככזה שאיננו פשוט. בהקשר זה, בקש היועץ להתייחס לטענה שהושמעה גם בעת האחרונה – לפיה הממשלה לא היתה רשאית לבטל את מינויו של האלוף גלנט מבלי להחזיר את עניינו לבחינה חוזרת של הוועדה לבדיקת מינויים לתפקידים בכירים, היא "ועדת טירקל", האמונה על בדיקת טוהר המידות. לדבריו, "יש לזכור שתפקידה של הוועדה הוא להבטיח את טוהר המידות, אך בשעה שהממשלה עצמה מגיעה למסקנה שאין מדובר במינוי ראוי, מסיבה זו או אחרת, ממילא אין כל הכרח שהוועדה תחווה את דעתה ותבטיח שהמינוי עומד באמות המידה הנדרשות".

 

המפכ"ל החדש, רב ניצב יוחנן דנינו, הדגיש, כי "משטרת ישראל נערכת בימים אלו לחודש ספטמבר הקרוב. לאפשרות, שההצהרות השונות בדבר מאבק אזרחי בלתי אלים על רקע סוגיית ההכרזה על מדינה פלסטינית, יהפוך בהמשכו לסכסוך אלים ולהפרות סדר נרחבות. מוקדי החיכוך בין האוכלוסיות, הנסיונות לחדור את הגבולות, הקריאות מעל גבי דפי האינטרנט והפייסבוק לצאת כנגד ריבונותה של מדינת ישראל, והמצב בו מצוי המזרח התיכון כולו בימים אלו – כל אלו מעמידים בפנינו מציאות חדשה".

 

גם השנה, וכחלק מהכנס השנתי, נערך במקביל כנס משותף עם לשכת עורכי הדין הגדולה בעולם, לשכת עורכי הדין האמריקאית (ABA), שהפגיש עורכי דין ממשרדים מובילים בארה"ב עם עמיתיהם הישראלים לסדרת דיונים בנושאים מקצועיים ומסחריים רבים. בכנס השתתפו נציגי לשכות עורכי דין מחו"ל, מארה"ב, קוסבו, לוקסמבורג, אנגליה, קנדה, בלגיה, גרמניה, ארגנטינה, צרפת ואוסטריה.

 

כמו כן, נערך מושב מיוחד בשיתוף עם לשכת עורכי הדין הבינלאומית (IBA) אשר עסק בהיבטים משפטיים בינלאומיים של לחימה בטרור.

 

במהלך הכנס השנתי, הוענק פרס הלשכה לנשיא בית הדין הארצי לעבודה בדימוס, השופט סטיב אדלר, על תרומתו המשמעותית למערכת המשפט, וכן אות מופת לעשייה חברתית לתנועת הלב – התנועה למלחמה בעוני בישראל. בטקס חגיגי ומרגש בהנחיית רונן הירשלר, הוענקו אותות ליקירי המקצוע על תרומה מיוחדת למקצוע עריכת הדין לפרופ' יוסף גרוס, עו"ד יששכר פישר, השופטת סביונה רוטלוי, ד"ר שלמה פלד, עו"ד נסר סנעאללה ועו"ד אורי ינובסקי. בנוסף, הוענקו תעודות הוקרה לנציגי המשרדים הבולטים בפעילות הפרו בונו שלהם למען הקהילה, שדורגו בדירוג שנערך זו השנה השנייה ברציפות על ידי תוכנית "שכר מצווה" של לשכת עוה"ד  למתן סיוע משפטי פרו-בונו, בשיתוף חברת דן אנד ברדסטריט. את הטקס הנחה עו"ד יוסף תוסייה-כהן, יו"ר (משותף) של תוכנית "שכר מצווה", והתעודות הוענקו ע"י ראש הלשכה, עו"ד יורי גיא-רון.

 

בין לבין נהנו המשתתפים ממסיבת פתיחה עם להקת אתניקס, ממופעי בידור של ישראל קטורזה ושל אדיר מילר, מהופעה של דני סנדרסון ושל להקת הסיקסטיז, מערב שהוקדש ליצירותיו של אלתרמן, ומהופעת סיום של גידי גוב, שאירח את יהודית רביץ.

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון