הודעות דוברות הלשכה

נאום ראש הלשכה בערב הוקרה למתנדבי "שכר מצווה" במחוז הדרום

12.04.2011

עו"ד יורי גיא-רון, ראש הלשכה

ראש הלשכה: "תכנית "שכר מצווה" מהווה את תרומתה של הלשכה למימושן של זכות הייצוג וזכות הנגישות לבתי המשפט, שהינן זכויות יסוד בשיטת המשפט שלנו. ללא הנגישות לבית המשפט אין משפט".

 

ערב הוקרה לעורכי דין מתנדבי תכנית "שכר מצווה" במחוז הדרום

יום שני, 11 באפריל 2011

דברי פתיחה, ראש הלשכה, עו"ד יורי גיא-רון

 

מכובדיי,

 

אני שמח לשאת דברים באירוע הוקרה לעורכי דין, מתנדבי תכנית הסיוע והייצוג המשפטי של לשכת עורכי הדין "שכר מצווה" במחוז הדרום.

 

תכנית "שכר מצווה" במחוז הדרום של הלשכה, הפועלת מהעיר אשדוד עד אילת ומשתרעת על פני מרחב גיאוגרפי רחב, נותנת מענה לצרכים הייחודיים של האוכלוסיה במרחב הזה.

 

קיים קשר בל יינתק בין היותם של עורכי הדין אנשי מקצוע, חברות וחברים באירגון מקצועי, לבין הווייתם כבני אדם, כאזרחים וכנוטלים חלק בסביבה הקהילתית והחברתית, בה הם חיים. המקצוענות שלנו טומנת בחובה אחריות חברתית, איכפתיות כלפי האחר, דאגה לעקרונות של חברה תקינה ולנגישותו של המשפט לכל אדם, במיוחד אם הוא חלש, אחר, שונה. מבעד למשקפיים חברתיים אלה נמצא עצמנו בסופו של דבר עורכי דין ומשפטנים טובים יותר, אנשים טובים יותר. אני מאמין, שככל שציבור עורכי הדין יסייע בהגברת הנגישות למשפט של אוכלוסיות מוחלשות, ויגלה אכפתיות חברתית, כך ישתפר מעמדו המקצועי והציבורי והוא יזכה לאהדה.

 

כבר בשנת 1961 נחקק בישראל סע' 3 (2) לחוק לשכת עורכי הדין, התשכ"א - 1961, לפיו הלשכה רשאית, כחלק מפעילותה "לתת סעד משפטי למעוטי אמצעים". לפיכך, החלטנו סוף סוף, כ-41 שנים לאחר חקיקתו של החוק, כי אנו, הפועלים בהיכלי המשפט למימושן של זכויות אדם שוות ללא הבדלי דת, גזע, מין ומצב כלכלי, נפעל נמרצות להוצאתו של סעיף זה מן הכח אל הפועל. תכנית "שכר מצווה", הינה תחילה של אותה התערבות אקטיבית לה אנו מחויבים, כדי לממש זכותם של כל בני האדם לנגישות למשפט.

 

סמכות הרשות של הלשכה ליתן סעד משפטי למעוטי אמצעים הפכה לפני כשנה לסמכות חובה. אני גאה מאוד בתיקון החשוב הזה, פרי יוזמה משותפת שלנו ושל חה"כ יריב לוין.

 

תכנית "שכר מצווה" מהווה את תרומתה של הלשכה למימושן של זכות הייצוג וזכות הנגישות לבתי המשפט, שהינן זכויות יסוד בשיטת המשפט שלנו. ללא הנגישות לבית המשפט אין משפט.

 

להתנדבות בתכנית "שכר מצווה" הצטרפו מעל 3,000 עורכי דין. עורכי הדין המתנדבים מנפצים אט אט את התדמית של ציבור עורכי הדין כאליטיסטים היושבים במגדל שן מבודד ולא מודעים לחוליים החברתיים ולקשיי היום-יום. תכנית שכר מצווה מוכיחה במעשים, כי תדמית עורכי הדין כמי שחרדים רק לכיסם אינה מוצדקת - אלא נהפוך הוא, ציבור עורכי הדין רואה את המשפט ככלי לשינוי חברתי.

 

מטרת התכנית, להגיע לכמה שיותר קבוצות שוליים שזכויותיהם נרמסות, ממומשת באופן בולט  במחוז הדרום בקיום פעילות ספציפית במגזר הבדואי, פעילות שוטפת  בעיר שדרות, וסיוע שוטף לעולים חדשים רבים מברית המועצות.

 

התכנית במחוז הדרום של הלשכה רשמה בשנת 2010 למעלה מ-1,000 פניות טלפוניות, כ-700 פונים קיבלו ייעוץ ראשוני במרכזי הזכויות, נוהלו 60 תיקי ייצוג, והופנו כ-280 פניות לסיוע המשפטי של המדינה. במסגרת התכנית במחוז הדרום מתנדבים 173 עורכי דין ועורכות דין .

 

מטרה נוספת של התכנית, הינה שיתוף פעולה עם עמותות נוספות וגופים מוסדיים, בהם לשכות הסיוע של משרד המשפטים. מתנדבי התכנית מפנים מדי יום פונים רבים, הזכאים לקבל ייצוג מטעם המדינה, לקבלת הייצוג במוסדות המתאימים לכך. רק בשנה האחרונה הופנו על ידי התכנית כ-2,800 פונים לסיוע המשפטי מטעם המדינה.

 

מכיוון שבישראל, המדינה מעסיקה עורכי דין כדי לאפשר את הסיוע המשפטי הממלכתי ואת עבודת הסניגוריה הציבורית, הרי שבדרך של הפניית פונים לגופים אלה מספקת לשכת עורכי הדין באורח עקיף מקור פרנסה גדול, אם כי צנוע מאוד, גם לציבור עוה"ד.

 

אני מבקש לברך ולהודות לכל העוסקים במלאכה. בראש ובראשונה למתנדבי ומתנדבות תכנית "שכר מצווה" במחוז הדרום של הלשכה, אשר עושים עבודת קודש ומצילים במפורש פונים במצוקה, ליו"ר ועד מחוז הדרום של הלשכה, עו"ד דני אליגון, אשר הפך את מחוז הדרום למחוז פעיל ונמרץ, ולעורכות הדין שלי שקד וורה אולשינסקי, רכזות התכנית במחוז הדרום. אני גם מבקש לברך את חברינו, עו"ד יוסי תוסיה-כהן ועו"ד שחר ולנר, אשר עומדים בראש תכנית "שכר מצווה" ופועלים ללא הרף להרחבת פעילותה ולהעלאת המודעות בדבר חשיבותה למימוש זכות הייצוג והנגישות לבית המשפט. תודה למנהלת התוכנית, עו"ד חן וונדרסמן. יישר כוח לכולם!

 

אני מברך אתכם, מתנדבות ומתנדבים יקרים, וגאה בכם. כדאי להיות ראש הלשכה שלכם.

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון