הודעות דוברות הלשכה

דו"ח של הלשכה חושף: "אסיר המוגדר בשירות בתי הסוהר כראש ארגון פשיעה התלונן על השפלה ופגיעה בכבודו, ותלונתו נמצאה מוצדקת"

28.03.2011

עו"ד שמרית רגב, דוברת הלשכה

כך עולה מדו"ח שנערך על ידי מבקרת רשמית בשב"ס מטעם הלשכה, עו"ד רחלה אראל, שערכה ביקורים רשמיים במהלך חודש ינואר 2011 לאסיר בתא הפרדה בכלא איילון ברמלה.

דו"ח מבקרים רשמי, שנערך על ידי נציגי הפורום הפלילי של הלשכה, מהווה נדבך נוסף בפעילות הלשכה לקידום זכויות היסוד של האדם בישראל, ובכלל זה זכויות האסירים הכלואים בבתי הסוהר. הדו"ח נערך כחלק ממערך ביקורות שוטפות שמבצעים נציגי הלשכה במתקני בתי הסוהר ברחבי הארץ.

 

יסודו של דו"ח הביקורת הוא בדיקת תלונת האסיר מ"י, המרצה מאז שנת 2005 עונש מאסר בן 11 שנים בגין הרשעתו בעבירות של החזקת נשק, קשירת קשר לביצוע פשע ומרמה, ומוגדר בשב"ס כראש ארגון פשיעה. על פי תלונתו, בעקבות שיחתו עם המבקרים הרשמיים מטעם הלשכה באוגוסט 2010, התנכלו לו בשירות בתי הסוהר, ושללו ממנו שלא כדין התייחדות אשר זה מכבר נקבעה לו באישור כל הגורמים הרלבנטיים. 

 

האסיר שטח בפני נציגת הלשכה תלונות נוספות, אשר נמצאו מוצדקות. האסיר התלונן על השפלתו ופגיעה בכבודו כאדם בעת שאולץ לעשות את צרכיו בשקית ניילון ובפומבי, בעת ששהה בחצר הטיולים. לדבריו, הושאר במשך כשלוש שעות ורבע בחצר הטיולים של אגף ההפרדה בכלא איילון, חרף כאבי בטן קשיים ושלשולים אשר תקפו אותו. בשעה שסבל מכאבים עזים בבטנו נעשה ניסיון על ידי צוות האגף לאתר את הקצין התורן, על מנת שילווה אותו בחזרה לחדרו ובכך יאופשר לו לעשות את צרכיו כבן אנוש, ואולם מאחר ולא הצליחו לאתר את הקצין, נאלץ האסיר בלית ברירה לעשות את צרכיו בתוך שקית ניילון. על פי הדו"ח מבירור עם רשויות בית הכלא, עולה לכאורה, כי תלונת האסיר מצודקת. "קיים טעם לפגם של ממש, שהאירוע לא דווח לבעלי תפקידים בכירים במתקן הכליאה ולמעשה לא חצה את דלת אגף ההפרדה. על מנת למנוע הישנות מקרים דומים בעתיד, הכרחי שצוות האגף יעדכן לכל הפחות את מפקד המתקן ו/או סגנו ויציף מעל פני השטח את הבעייתיות בתלות אסירי האגף, הנמצאים בחצר הטיולים, בקצין תורן המשמש את כלל ביס"ר איילון".

 

בנוסף, התלונן האסיר על העדר הפרדת רשויות בין המשטרה לשירות בתי הסוהר. לדבריו, מי שניהל את החקירה המשטרתית נגדו, הגלויה והסמויה, במשך כשנתיים וחצי לרבות, מעקבים, הפעלת סוכנים, ושכנוע שותפו העסקי ועורך דינו להפוך לעד מדינה - ובכלל זה אף העיד כנגדו, במסגרת המשפט הפלילי, נשוא מאסרו דנן, כעד תביעה מספר 39, הוא לא אחר מאשר מי שמשמש כקמנ"ר שב"ס אשר להבנתו הוא בעל הסמכות המקצועית העיקרית הנוגעת להחזקתו בהפרדה.

 

כותבת הדו"ח התייחסה בסופו גם לתנאי עבודתם הירודים של סוהרי אגף ההפרדה. "סוהרי אגף ההפרדה, המבצעים משמרות ארוכות תוך התמודדות קשה, מנטאלית ופיזית מול אסירים מתוסכלים ומסוכנים (הכלואים רוב שעות היממה בתאם והדורשים מצוות האגף הימצאות מוחלטת באגף, בזמן משמורתם עליהם), שכלל אין מסופקים לאותם הסוהרים, מטעם רשויות השב"ס, צורכי מחיה בסיסיים: כשתייה חמה (תה, קפה, סוכר) וקרה; ובכלל זה, כלי כתיבה, דפים וכיוצ"ב".

 

ראש הלשכה, עו"ד יורי גיא-רון, אמר, כי "דו"ח זה כקודמיו ממשיך ומבטא את החשיבות שבמתן היכולת לאפשר לנציגים מקצועיים אובייקטיבים של לשכת עורכי הדין לבקר בבתי הסוהר, לעמוד על תנאי המאסר ועל מצבם האנושי של האסירים. אני רואה בביקורים השוטפים של נציגי לשכת עורכי הדין בבתי הכלא גם אלמנט מסייע לגורמים השונים בשירות בתי הסוהר בעבודתם".

 

הדוח הועבר לנציב שירות בתי הסוהר, רב גונדר בני קניאק.

 

מצ"ב דו"ח הביקורת   

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון