הודעות דוברות הלשכה

"זכות העובד לפרטיות מול זכויות המעסיק" – ערב עיון בעקבות פסק הדין בעניין חדירה לתיבות דוא"ל במקום העבודה

28.02.2011

עו"ד שמרית רגב, דוברת הלשכה

ערב העיון יתקיים בתאריך 06.03.11 בשעה 17:00 בבית הפרקליט, שד’ בן גוריון 6 חיפה, בהנחיית עו"ד יוסי חכם.

בתאריך 08.02.11 ניתן בבית הדין הארצי לעבודה פסק דין עקרוני וחשוב, אשר התווה עקרונות מנחים בנוגע לחדירה ולחיטוט אפשריים של מעבידים בתיבות הדואר האלקטרוני של העובדים (ע"ע ארצי 90/08 טלי איסקוב ענבר מ' מדינת ישראל - הממונה על חוק עבודת נשים ואח').

 

עיקרה של הפרשה: הגב' טלי איסקוב פוטרה מעבודתה והגישה בעקבות זאת תביעה לבית הדין האזורי לעבודה בטענה שפוטרה בשל היותה בהריון. המעבידה טענה כי איסקוב פוטרה ללא קשר להריון, וכראיה הגישה לביה"ד הודעות דוא"ל שנשלפו מתיבת הדוא"ל של איסקוב, אליהם צורפו קורות החיים שלה לחברות כוח אדם. איסקוב התנגדה להגשת ההודעות כראיה בבית המשפט בטענה שהושגו בניגוד לחוק האזנת סתר ולחוק הגנת הפרטיות. בית הדין האזורי לעבודה הכשיר את השימוש שעשה המעביד בהודעות הדוא"ל ואיסקוב ערערה על ההחלטה לביה"ד הארצי. ביה"ד הארצי קיבל את ערעורה ובפסק הדין, אותו כתבה נשיאת ביה"ד - השופטת נילי ארד, קבע כי הפלישה לתיבת הדוא"ל ע"י המעביד פגעה בפרטיותה של העובדת באופן שיש בו כדי לבטל את קבילותן של ההודעות שהוגשו כראיה לבית הדין.

 

סוף סוף, ולאחר תקופה ארוכה של אי-ודאות והחלטות סותרות בעניין, התווה ביה"ד הארצי, לראשונה, את העקרונות המנחים בנוגע לפגיעה של מעסיקים בפרטיות של עובדיהם ע"י חדירה למחשבים ולתיבות הדוא"ל שלהם במקום העבודה.

 

בשל חשיבות הנושא והשלכותיו על ציבור רחב של עובדים ומעבידים בישראל, החליטו ועד מחוז חיפה של לשכת עורכי הדין בישראל, בשיתוף עם לשכת המסחר והתעשיה חיפה והצפון, לקיים ערב עיון שיוקדש לנושא.

 

אורחת הכבוד של הערב תהיה נשיאת בית הדין הארצי לעבודה, השופטת נילי ארד, אשר כתבה את פסק הדין פורץ הדרך. אליה יצטרפו גם השופט רמי כהן - נשיא בית הדין האזורי לעבודה בחיפה, מר גד שפר - נשיא לשכת המסחר והתעשיה חיפה והצפון, ד"ר שרון רבין-מרגליות מהמרכז הבינתחומי הרצליה, מר תמיר נוימן - סמנכ"ל משאבים בחברת נמל חיפה, עו"ד רחל בן ארי (בר רב האי) - יו"ר ועד המחוז ועו"ד אילן גורביץ - יו"ר ועדת בית הדין לעבודה במחוז.

 

ערב העיון יתקיים בתאריך 06.03.11 בשעה 17:00 בבית הפרקליט, שד' בן גוריון 6 חיפה, בהנחיית עו"ד יוסי חכם.

 

עורכי דין, שופטים, נציגי ציבור, אנשי עסקים, עובדים ומעבידים – כולם מוזמנים להשתתף.

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון