הודעות דוברות הלשכה

ראש הלשכה בעקבות התאבדותו של השופט מוריס בן עטר: "כפי שאני מתרה משך שנים, הפיתרון המעשי לעומס בבתי המשפט הוא לפעול מיידית להעברת עשרות ומאות אלפי תיקים לטיפולו של ציבור עורכי הדין"

09.02.2011

עו"ד שמרית רגב, דוברת הלשכה

ראש הלשכה, עו"ד יורי גיא-רון, אמר את הדברים בעקבות התאבדותו של שופט בית משפט השלום בירושלים, מוריס בן עטר ז"ל, אם כי הדגיש שאין זה נכון לעסוק בנושא דווקא בשעה קשה זו.

לדברי ראש הלשכה, העומס בבתי המשפט הוא עצום. יותר תיקים, יותר עורכי דין, פחות שופטים, כל אלה באופן יחסי יותר מכל מקום אחר בעולם. "העומס, שלא לומר הסחבת, מעסיק ורותם את כולנו – הנשיאה, השר, מנהל בתי המשפט, אנוכי וכל מי שנוטל חלק באחריות ובעשייה במערכת המשפט בישראל".

 

"כפי שאני מתרה משך שנים, הפתרון הרצוי הוא כמובן למנות עוד כ-300 שופטים, ונכון יהיה לשנות את סדרי העדיפויות בחלוקת המשאבים במדינה ולהקצות תקציב נוסף למינוי שופטים נוספים למערכת", ציין ראש הלשכה. עו"ד גיא-רון הוסיף ואמר כי "לעומס יש מחיר כלכלי רב הרבה יותר מעלויות התקנים הנוספים".

 

ראש הלשכה אמר עוד, כי בהיעדר הוספת תקנים משמעותית, הפיתרון המעשי הוא לפעול מיידית להעברת עשרות ומאות אלפי תיקים לטיפולו של ציבור מקצועי אדיר, המצוי מחוץ למערכת השיפוטית הישירה – ציבור עורכי הדין. "הפניית סכסוכים לבוררויות משפטיות, גישורים, הערכות סיכון והכרעות חוץ-שיפוטיות, באורח מובנה, רציני ויחסית מאוד זול. לפחות נפעל מיידית במסגרת של פרויקט רשות רציני ומפורט להציע למאות אלפי צדדים פתרונות איכותיים ליישוב סכסוכים בדרכים אלטרנטיביות. גם לאלה הרובצים ומעיקים על המערכת וגם לכל מי שפותח הליך חדש, ובמועד הפתיחה ממש. למה אנחנו מחכים? הבה ונעשה זאת, כך או אחרת, מייד".

 

ראש הלשכה אף הביע תמיכה בהקמת ערכאה רביעית לערעורים על בית המשפט המחוזי, בין היתר, כפתרון לבעיית העומס בבתי המשפט. "אחד היתרונות במהלך זה הוא הקלת העומס העצום בביהמ"ש העליון וכן ייעול המערכת והקלה כללית על העומס בבתי המשפט".

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון