הודעות דוברות הלשכה

הרב שלמה עמאר בהשתלמות פורום המשפחה של הלשכה באילת: "אני מלא כאב שהמילה "לא תרצח" הפכה לדבר ששומעים יום יום. אני מרגיש בושה גדולה. בתוך העם שלנו יש שפיכות דמים"

14.01.2011

עו"ד שמרית רגב, דוברת הלשכה

ראש הלשכה: "הקמת ועדת חקירה פרלמנטרית לחקירת מקורות המימון של ארגוני זכויות אדם היא בלתי ראויה בעליל".

הדברים נאמרו בהשתלמות סופשבוע שמקיים פורום המשפחה של הלשכה בשיתוף מכון ההשתלמות של הלשכה במלון רויאל ביץ' באילת

(12 עד 15 בינואר) בנושא "שקרים, סודות ויצרים – הסוד האפל של דיני המשפחה בישראל".

 

בפתח ההשתלמות ציינה עו"ד אהובה יששכר, יו"ר ועדת השתלמויות של פורום המשפחה של הלשכה ונציגת הלשכה בועדה למינוי דיינים, כי לביה"ד הרבניים האזוריים מונו 12 דיינים חדשים ראויים, וכי היא מקווה שהועדה תשלים מלאכתה בזמן הקרוב במינוי דיינים לבית הדין הרבני הגדול.

 

יו"ר פורום המשפחה של הלשכה, עו"ד אבנר זינגר, אמר, כי אין ספק שיש כרסום וזעזוע של הדמוקרטיה בשורה של יוזמות חקיקה. "כאשר דובר על חוק הנאמנות, זה סימן את תחילת הדרך, ובאו חוקים נוספים, חוק ועדות קבלה, ועדת חקירה פרלמנטרית לחקירת מקורות המימון של ארגוני זכויות אדם. כאשר הדמוקרטיה נמצאת בסכנה, יש לנקוט עמדה ברורה".

 

ראש הלשכה, עו"ד יורי גיא-רון, התייחס למותו של פרופ' זאב סגל ז"ל ואמר, בין היתר: "פרופ' זאב סגל ז"ל היה מחשובי המשפטנים בישראל. זאב נודע בחוש ההומור המיוחד והאינטליגנטי שלו. אנליטיקן פרשני מהמעלה הראשונה. בשם כל עורכי הדין ועורכות הדין בישראל, אני מבקש להביע תנחומים למשפחתו ולחבריו על לכתו בטרם עת. הוא ייחסר לנו".

 

ראש הלשכה הוסיף, כי הקמת ועדת חקירה פרלמנטרית לחקירת מקורות המימון של ארגוני זכויות אדם היא בלתי ראויה בעליל. "אם יש חשד ספציפי אני תומך בבדיקה וחקירה, אולם הייחוס הקולקטיבי מהווה ביטוי לעמדה פוליטית בלתי ראויה ולא נובע מחשש לאי אכיפת המשפט. הייתי מאוד שמח אם העמדה של ציונים גדולים כמו רובי ריבלין, בני בגין, מיקי איתן ודן מרידור, המתנגדים להקמת ועדה כזו, היתה מתקבלת". אשר להצעת חוק חדשה של חה"כ יריב לוין, לפיה נשיא בית המשפט העליון ייבחר על ידי הכנסת ותבוטל שיטת הסניוריטי, אמר ראש הלשכה "אנו במציאות שבה ראש הממשלה הנבחר שולט בממשלה וישנם קרוב ל-40 חברי כנסת שהינם שרים. גם יו"ר הועדה לבחירת שופטים הוא נבחר ציבור, וכך גם ארבעה מבין תשעת חברי הועדה. אם בנוסף על כך תתקבל ההצעה החדשה, הרי שהתוצאה תיגרום לריכוז של כוח ושליטה על שלוש הרשויות על ידי גורם אחד. בדרך זו תתהווה לה דמוקרטיה נכה, נכה מאוד".

 

הרב שלמה עמאר הרצה על "דיני שמירת הנפש", ואמר, כי הוא  מלא כאב שהמילה לא תרצח הפכה לדבר ששומעים יום יום. "אני מרגיש בושה גדולה. בתוך העם שלנו יש שפיכות דמים, איש הורג את אשתו, איש את חברו, אישה את בניה. התופעה הזו מחייבת התייחסות. מי לא נחרד מרצח קשישים ותינוקות ועוד דברים נוראיים. אם לא נעצור את הדברים. חובה על כולנו, וזה מתחיל מהתנהגות אישית שבין איש לרעהו". "שופך דם האדם באדם, דמו יישפך" – אדם שמבייש את חברו ברבים. אנו היום מאוד מזלזלים במצוות שבין אדם לחברו. אני מדבר על כל המעמדות. לא יודעים כמה הדבר חמור. לצערנו, בכל התחומים רואים חוסר סבלנות זועק לשמים. אין רצון לשמוע. לעיתים המתינות פותרת את כל הבעיות. הראשונים קוראים לזה רפואת הזמן. צריך חינוך אמיתי מן השורש לסבלנות ולסובלנות ולוויתור כדי להעביר את הכעס, וזה ישנה את חיי החברה שלנו, ויהיו לנו פנים יפות יותר".

 

הראשון לציון התייחס בדבריו בקצרה, לבקשת הנוכחים בדיון, לסוגיות הגיור בצה"ל ומכתב הרבנים. המסר העיקרי בדבריו בעניינים אלה היה שישנן סוגיות שמן הראוי להתבטא בהקשרן בצמצום ולנסות ולפותרן בהידברות ובסובלנות הדדית. ניכר היה שבאופן כללי הרב עמאר מתנגד להצהרות בומבסטיות תקשורתיות בעניינים רגישים אלה של כל הגורמים הנוגעים בעניין.

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון