הודעות דוברות הלשכה

סיכום השתלמות בנושא יישוב סכסוכים שקיימה הלשכה בסופ"ש האחרון

12.01.2011

עו"ד שמרית רגב, דוברת הלשכה

ראש הלשכה :"אני עדיין מאמין בהכשרה של מאות ואולי יותר בוררים מוכשרים מקרב הציבור הענק של עורכי הדין שינהלו בוררות כתחליף לערכאה ראשונה"; עו"ד דורי קלגסבלד: "ספק אם בוררויות בינלאומיות יהפכו לדבר חם בישראל".

הדברים נאמרו בהשתלמות בנושא יישוב סכסוכים בדרכים אלטרנטיביות – בוררות וגישור, שנערכה על ידי מוסדות הבוררות והגישור של הלשכה בשיתוף מכון ההשתלמות של הלשכה במהלך סופהשבוע האחרון, ב- 6 עד ה-8 בינואר, במלון דן קיסריה.

 

בפתח ההשתלמות הדגיש ראש הלשכה, עו"ד יורי גיא-רון, כי הוא עדיין מאמין בפיתוח אקטיבי של בוררות הרשות. "כלומר, הכשרה של מאות ואולי יותר בוררים מוכשרים מקרב הציבור הענק של עורכי הדין ומתן הצעה אלטרנטיבית אטרקטיבית - על ציר הזמן ועל מרחב הכיס - לצדדים מתדיינים, בין אלה שממתינים כעת במערכת ובין אלה שיפנו אליה בעתיד בשלב פתיחת התיק. מנהל בתי המשפט ואנוכי מכנים מסלול זה "בוררות משפטית", והכוונה היא לנהל בוררות אצל עורך דין כתחליף לערכאה ראשונה. אנחנו מודעים לטענה בדבר העמסת המערכת בערעורים או הפגיעה הפוטנציאלית במוסד הבוררות בשל אפשרות הערעור במסגרתו לבתי המשפט, אולם נדמה לנו שהסיכוי להצליח בפרויקט כזה מצדיק את ייזומו, למרות חסרונותיו".

 

לדברי יו"ר הפורום ליישוב סכסוכים בדרכים אלטרנטיביות בלשכה, פרופ' מוטי מירוני, "לגישור ולבוררות אין יחסי ציבור, ויחסי הציבור של הבוררות ברגרסיה. על בוררות מדברים רק בפן השלילי במובן של ביטול פסקי בורר,ועל גישור עוד פחות מדברים, משום שהעיתונים בכלל לא מוכנים לדבר על כל מה שקשור לשלום בית. יש לנו הרבה מה לעשות בנושא החינוך ובמישור החקיקתי והמקצועי. ועדת הבוררות עובדת על כללי הסמכה לבוררים, וועדת הגישור שוקדת על הכנת כללי הסמכה למגשרים וקוד אתי למגשרים".

 

במושב הפתיחה אשר דן בנושא "השימוש בבוררות ובגישור בסכסוכים מסחריים בינלאומיים" ציין עו"ד רלי לשם, כי בוררות בינלאומית מכניסה אותנו לעולם אחר לגמרי, וההבדל הוא לא רק גיאוגרפי. כדוגמא לכך הציג את הבוררות שנערכה בין קבוצת פישמן לטלקום איטליה. "קבוצת פישמן הסתכסכה עם טלקום איטליה, ונוהלה בוררות בלוקסמבורג. אני ייצגתי את פישמן והיה בורר מגרמניה, לוקסמבורג וצרפת. את טלקום ייצגו איטלקים, וגם אנחנו לקחנו עורכי דין מקומיים. אחת השאלות המרכזיות שעלתה, האם טלקום הסתירה מידע חיוני שבגינו יכולה פישמן להפר הסכם שקיים ביניהם. ניתן תצהיר על ידי עובדת של טלקום, וביקשתי לחקור אותה חקירה נגדית. התייעצנו עם העורך דין הלוקסמבורגי שלא הבין מה דיברנו,  וטען שהתוצאה עלולה להיות שנפגע בה ושאנחנו עלולים לאבד את הבוררים. הוא אף שקל לא הגיע לישיבת הבוררות. על אף זאת, החלטנו לחקור אותה חקירה נגדית, שבמהלכה הצלחנו לחשוף ששיקרה והאפקט על הבוררות היה יוצא מן הכלל".

 

לדברי עו"ד דורי קלגסבלד, "ספק אם בוררויות בינלאומיות יהפכו לדבר חם בישראל, וזאת, בין היתר, מהטעם שכל החברות מזכירות את ענין העלות, וכן שעורכי הדין המייצגים את החברות מאבדים את מעמד הבכורה שלהם, משום שההליך מתנהל בד"כ בחו"ל עם עורכי דין זרים. כמו כן, קיים קושי של אכיפה וסעדים שניתנים כנגד חברות אחרות". מאידך, ציין, "יתרונות הבוררות הבינלאומית, הינם, בין היתר, העובדה שבסופו של דבר בעיית החלת הדין המקומי מתבררת כמשהו לא כל כך נורא, מאחר שבמרבית מדינות אירופה הכללים זהים, ובנוסף, ישנו חידוש גדול בתחום, צעד שמקובל בחו"ל ומאד אפקטיבי, הוא שבתום פרשת ההוכחות הבוררים אומרים לצדדים את דעתם בקשר לתוצאות הבוררות. הדבר תלוי בהסכמת הצדדים לכך אך בד"כ כאשר מתרשמים שלשלושה בוררים יש עמדה דומה, יש לכך בהחלט השפעה, ולעיתים התיק כבר מסתיים בשלב זה".

 

פרופ' יונתן יובל הציג ממצאי מחקר מעקב מהשנים האחרונות על בוררויות בינלאומיות, לפיהם מחד, יש יותר נושאים שעוברים מהמדינה לשוק האזרחי, ומאידך הבוררות נראית קצת יותר כמו ליטיגציה. "יש לנו יותר ויותר מוסדות שעוסקים בבוררויות וזה גם נראה קצת כמו בית משפט, משום שבתוך המוסד יש בוררים של המוסד עצמו שכאשר אתה מגיע לבוררות אתה פונה לאחד מהם. במוסד יש פרוצדורות, מוצאים פסקים מנומקים (אמנם קצרים) אך עדיין יש מחלוקת משפטית, ודרכי הפתרון ובעצם כך נוצר קורפוס שניתן לעשות בו שימוש תקדימי".

 

"כל עורכי הדין היו מבועתים כאשר הוקם הארגון הראשון של גישור באנגליה, משום שהם חשבו שהליטיגציה פשוט תעלם לגמרי", ציין עו"ד טרוור אסרסון Asserso Law Offices , ישראל ואנגליה. "גישור בעיני זה קסם, משום שאנשים שלא דיברו מעולם פתאום נאלצים לדבר בעיניים, הפלא ופלא. גישור עובד טוב רק במקום הנכון, בזמן הנכון ועם האנשים הנכונים. ממשלות הן לקוח קשה. כך, למשל, במקרה שבו צד אחד אמר שלא יכול להתפשר משום שהמדינה נמצאת כרגע לפני בחירות. עו"ד אסרסון העלה מספר בעיות העולות במסגרת בוררויות בינלאומיות, ביניהן,  סעיף שקיים בהרבה מוסדות הקובע שאני מוותר על זכותי לערער. 70% מהחברות כוללות סעיף של פתרון אלטרנטיבי, ו-40 מתוכן בוחרות בחוק האנגלי. אני לא מכיר חברות שמחריגות את הסעיף הספציפי הזה של ערעור, שקיים ב-LCIA או ב-ICC".

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון