הודעות דוברות הלשכה

פרופ’ רות גביזון: "נוכחות הפוליטיקאים היא קריטית להצלת החברה, וכאשר כיום פוליטיקאים עסוקים כל העת במתן תגובות לעיתונות יותר מאשר בדברים החשובים, הנזק הוא ממשי"

04.01.2011

עו"ד שמרית רגב, דוברת הלשכה

ראש הלשכה: "הכישלון העצום של החברה שלנו איננו בהאדרתה של הנורמה המשפטית, אלא בהיעדרה של הנורמה הציבורית".

הדברים נאמרו ביום העיון "מי שולט בשיח המוסר הישראלי?" שקיימה הלשכה אתמול, 3.1.11, לזכרו של עו"ד ד"ר דיויד וינר ז"ל, שהיה סגן הסנגורית הציבורית הארצית וחבר הועד המרכזי של הלשכה, אשר נפטר בראשית שנת 2005.

 

בפתח יום העיון נשא ראש הלשכה, עו"ד יורי גיא-רון, דברים לזכרו של עו"ד וינר ז"ל. "יש משהו בסיפור חייו ומותו של חברנו האהוב, ד"ר דיוויד וינר ז"ל, שאינו נותן לנו מנוח. שלא נותן לי מנוח. יש אנשים שמותם מותיר בנו פצע שאינו מגליד. לרוב מעורב אלמנט טרגי מיוחד ומפתיע במותם. כך גם מותו של דיוויד, וביתר שאת מכולם. אנחנו, חבריו בתוך לשכת עורכי הדין ומחוצה לה לא שוכחים אותו ולא נשכח. עושים וממשיכים לעשות למען הנצחת שמו, ובעיקר יושרו, הגינותו והמקצוענות שסימל".

 

ראש הלשכה התייחס לנושא הדיון, שהתקיים במסגרת הארוע, תחת הכותרת "מי שולט בשיח המוסר הישראלי?". בעקבות ספרו של פרופ' יוסי שיין, המוקדש לעו"ד דיויד וינר ז"ל "שפת השחיתות ותרבות המוסר הישראלית". לדבריו, "הכישלון העצום של החברה שלנו איננו בהאדרתה של הנורמה המשפטית, אלא בהיעדרה של הנורמה הציבורית. אם בעבר תחושתו של בעל הכוח הפוליטי הייתה שכמעט הכל מותר, הרי שעתה התחושה לא השתנתה מהותית באמת אלא שהשתלט עליה החשש מפני גורמי החשיפה והאכיפה שמאוד התעצמו. כלומר, אין נורמה ברורה אמיתית של תקינות מינהלית ומוסרית, אלא שיש פחד, חשש ורתיעה מפני חשיפה וסנקציה בצדה, אישית וציבורית".

 

פרופ' רות גביזון התייחסה למשפט קצב ואמרה, כי "קצב חשב שבית משפט מקצועי לא יוכל להרשיעו מעבר לכל ספק סביר אחרי שהיועץ המשפטי לממשלה הסביר לבג"ץ, מדוע הוא תומך בעסקת טיעון עם הנשיא. אנשים רציניים שמסתכלים על מה שראינו בשבוע שעבר, לא מרגישים שעשינו מעשה גדול. יש שחושבים שעשינו נזק לעניין הפמיניסטי ולסוגיית ניצול יחסי מרות". כמו כן, הרחיבה גביזון בסוגיית הקשר בין גבולות המשפט והפוליטיקה, והזהירה מפני הטשטוש לשאיפה לצדק מחד, ופאניקת הצדקנות, מאידך. לדבריה, נוכחות הפוליטיקאים היא קריטית להצלת החברה, וכאשר כיום פוליטיקאים עסוקים כל העת במתן תגובות לעיתונות יותר מאשר עיסוקם בדברים החשובים, הנזק הוא ממשי".

 

פרופ' יוסי שיין, מחבר הספר, אשר היה חבר לחדר של וינר בקמפוס אוניברסיטת ייל בשעתו, אמר, כי חייב לבוא תיקון באופן התנהלות המערכות בארץ, ולא ייתכן שבית המשפט ייטול על עצמו את תפקיד המחנך וקובע אמות מוסר להתנהלות פוליטית, "הפוליטיקה הפכה לתואר גנאי ואצלנו ניתן לאבחנה כפוליטיקה אב נורמאלית".

 

פרופ' דפנה ברק ארז אמרה, כי שחיתות ציבורית חייבת לעמוד במרכז הדיון, משום שבסופו של דבר האזרח נפגע כתוצאה מהתנהלות מושחתת. אולם לדבריה, חלק גדול מהבעיה מקורו בשיטת הבחירות, אשר מונעת מאנשים ראויים להיכנס לפוליטיקה. לדבריה, כאשר אדם שנבחר לתפקיד ציבורי פועל למען אינטרסים פרטיים שלו, של מקורביו או של חבריו למפלגה, זו אינה רק בעיה מוסרית, אלא מהלך שפוגע בשוויון הזדמנויות ובעיקר בשכבות המוחלשות. "כאשר במסגרת מינויים פוליטיים, מכניסים לארגון עשרות או מאות אנשי שלומנו, זהו מתן אתנן".

 

פרופ' שיין, שהינו פרופ' למדע המדינה, הביע בספרו וברב השיח חשש מהנזקים שגורמת הפליליזציה של המערכת הפוליטית ונבחרי הציבור. לדברי פרופ' ברק-ארז, המשפט הפלילי לא צריך להיות בכל מקום אלא רק במקרים חמורים, ובמקרים אחרים בענישה משמעתית בלבד. לדבריה, אחת הבעיות של שימוש יתר במשפט פלילי הוא שהוא אינו מספיק אפקטיבי ויעיל, אלא כבד ואיטי.

 

עו"ד דרור ארד אילון, יו"ר ועדת האתיקה הארצית של הלשכה, שהנחה את הדיון,  אמר, כי השיח הפך למעשה להיות מאבק כוח טריטוריאלי בין החוקר לנחקר, כאשר החוקר הופך להיות הסוכן הסמוי של המוסר בעודו לוחש על אוזנו של הנחקר כי במעשיו פעל באופן מושחת.

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון