הודעות דוברות הלשכה

חה"כ שלי יחימוביץ’ לראש הלשכה: הסרתי את תמיכתי בהצעת החוק "פיצוי לפגועים מלידתם – התש"ע 2010"

01.11.2010

עו"ד שמרית רגב, דוברת הלשכה

חה"כ שלי יחימוביץ’ פנתה לאחרונה לראש הלשכה, עו"ד יורי גיא-רון, וציינה בפניו, כי הסירה את תמיכתה בהצעת החוק "פיצוי לפגועים מלידתם – התש"ע 2010".

מדובר בהצעת החוק של חה"כ מאיר שטרית, שהלשכה הביעה התנגדות לייזומה, לפיה ילוד אשר נפגע מתסמונת או פגם מולד בעלי רקע תורשתי או סביבתי, והנזק נגרם לו במוסד רפואי, יהיה זכאי לפיצוי לפי תנאי החוק המוצע.

 

חה"כ שלי יחימוביץ' ציינה, כי לאחר שמיעת גורמים שונים, ביניהם לשכת עורכי הדין, המתנגדת לחוק מהטעם העיקרי, שעל פי ההצעה, כל ענף המיילדות, שהינו תחום הרשלנות הרפואית העיקרי בתביעות, יוצא מחוץ לכתלי ביהמ"ש לועדות רפואיות, בסכומי פיצוי קבועים, תוך שמירת הצורך להוכחת הקשר הסיבתי לטיפול הרפואי - החליטה להסיר את שמה מההצעה.

 

לדבריה, גובה הפיצויים בגין כאב וסבל בהצעת החוק (250 אלף שקלים) הוא מגוחך ביחס לסכומים הנפסקים (בדין) לילדים הסובלים מפגיעות קשות אשר גוזרות עליהם ועל משפחותיהם חיים קשים עם אתגרים יחודיים. "בהכירי את הפרקטיקה הנוהגת במשרדי הממשלה ומוכתבת בידי אידיאולוגיית צמצום קיצונית של האוצר – הועדות ישתדלו תמיד "לחסוך", על חשבון הילדים ומשפחותיהם. הצעת החוק לא תחסוך בירוקרטיה וסבל מההורים, ואת מקומם של ההליכים המשפטיים יחליפו הליכים פרוצדוראליים קשים לא פחות. עוד ציינה, כי "לא הגיוני, חוקתית, להחריג מכל ענפי הרפואה דווקא את תחום המיילדות, וכן לא סביר לשלול מהורים את הזכות לפנות לערכאות".

 

לטענת הלשכה, הזכאות לפיצוי תיקבע ע"י ועדה רפואית מטעם המדינה ולא על ידי בתי המשפט האובייקטיביים, ויתקיים בה יחוד עילה, כלומר, לא ניתן יהיה לתבוע בגין מומים מולדים אלא על פי חוק זה. בנוסף, סכום הפיצוי בגין כאב וסבל יוגבל ל-250,000 ₪ בלבד, בעוד כיום הסכומים הנפסקים עולים על מליון ש"ח.

 

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון