הודעות דוברות הלשכה

ראיון מקיף עם נשיאת בית משפט מחוזי בתל אביב, השופטת דבורה ברלינר

31.10.2010

עו"ד רון דרור, יו"ר ועדת מערכת כתב העת "עורך הדין"

הנשיאה ברלינר קוראת להקים ערכאה נוספת שתקל את העומס המוטל על בית המשפט העליון ("חלק גדול מהערעורים לא מצריך שופט עליון"), ומקווה להצלחתה של המחלקה הכלכלית שתיפתח בחודש הבא ("אני נותנת למחלקה הזאת את נקודת הפתיחה הטובה ביותר שאפשר").

בשבתה על כס המשפט, ניכר לעיני כל שנשיאת בית המשפט המחוזי בת"א, דבורה ברלינר, היא מן הדמויות השיפוטיות הקלאסיות, ה"שמגריות" – הדורת פנים, מאופקת, מסודרת, יעילה, עניינית וחסרת פניות (impartial) בכל תו ותג בהליכותיה. בשיחה אישית מתגלים מאפיינים פחות מוכרים של הנשיאה - פתיחות וגילוי לב, סבלנות בין־אישית גדולה ונימה חייכנית; ומבחינה מקצועית - עדיין בעלת סקרנות גדולה לתיקים שלפניה, כמעט נערית, כשכל זאת עטוף באהבת אמת למקצוע שבחרה להקדיש לו את חייה.

 

סוד גלוי הוא כי קשה, לפחות בינתיים, לתאר באופן דומה את התנהלות כלל בית המשפט המחוזי שהשופטת ברלינר מונתה לעמוד בראשו החל ממחצית שנת 2009. מבחינה אדמיניסטרטיבית זהו בית משפט שהיה מוכר כאיטי, שהדיונים בו נקבעים אחת לזמן רב והתורים של עורכי הדין השתרכו פעמים רבות גם אל מחוץ לכותלי אולם הדיונים כשכבר היה מגיע תורם לדיון (כיוון שצדדים רבים זומנו לאותה שעה). גם ידועות קובלנות עורכי הדין על חוסר התאמה או אופן ההתנהלות ואווירת הדיון אצל שופטים מסוימים. יחד עם זאת, ולמען ההגינות, חשוב לציין כי מדובר בבית המשפט שיושבים בו שופטים בכירים ומצוינים שמובילים את תחומיהם בקנה מידה ארצי, ואשר מתנקזים אליו התיקים הפליליים והכלכליים המורכבים ביותר, כאשר כל תיק כשלעצמו מקיף עשרות ארגזים.

 

הראיון המלא, שערך עו"ד רון דרור, יו"ר ועדת מערכת כתב העת "עורך הדין" ושותף במשרד אדם עורכי דין, מתפרסם בגיליון נובמבר 2010 של כתב העת "עורך הדין" של הלשכה. 

 

לראיון המלא                          

 

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון