הודעות דוברות הלשכה

היועץ המשפטי לממשלה בישיבת נשיאות הפורום הפלילי של לשכת עורכי הדין: "שום רפורמה – חשובה ככל שתהא – לא תשווה לקיומו של משפט שמתנהל מיום ליום ללא הפרעה"

19.10.2010

עו"ד שמרית רגב - דוברת הלשכה

ראש הלשכה: "בשלב הזה, הלשכה תומכת בשמיעת תיקים ברצף, היינו, בקיומו של דיון אחד עד שלושה בשבוע".

הדברים נאמרו במפגש שקיים היועץ המשפטי לממשלה, עו"ד יהודה ויינשטיין, ועוזרו הבכיר, עו"ד רז נזרי, בשבוע שעבר עם נשיאות הפורום הפלילי של לשכת עורכי הדין בראשות עו"ד רחל תורן.

 

המפגש בהשתתפות סנגורים ופרקליטים הוקדש בעיקר לנושא נוהל דיונים מיום ליום. עו"ד תורן בקשה מהיועץ, שיתייחס בדבריו גם להצעות החוק שפורסמו לאחרונה בנושא הרחבת סמכויות החיפוש של שוטר ובנושא הגדרת חומר חקירה. בנוסף, הדגישה עו"ד תורן את חשיבות שיתופה של הלשכה בהליכי החקיקה החל מהשלבים המוקדמים, ובכך להמשיך במסורת שאפיינה את התנהלות הלשכה עם יועצים קודמים.

 

בפתח הישיבה ציין ראש לשכת עורכי הדין, עו"ד יורי גיא-רון, כי הביא בפני היועץ זה מכבר את עמדת הלשכה בנושא נוהל הדיונים, לפיה הלשכה, בשלב הזה, תומכת בשמיעת תיקים ברצף, היינו, בקיומו של דיון אחד עד שלושה דיונים בשבוע ולא בקיום דיונים מימי ראשון עד חמישי, כפי שמציע היועץ. ראש הלשכה אף התייחס לחשיבות קיומו של קוד אתי לפרקליטות ולהקמת נציבות תלונות, וציין לשבח את ההנחיה שהפיץ היועץ בדבר הגבלת הזמנים להגשת כתבי אישום למניעת עינויי דין.

 

היועץ ציין, נציבות תלונות הציבור על הפרקליטות עשויה להוות פונקציה חיונית להגברת אמון הציבור בפרקליטות, ולכן הוא שוקל ברצינות, בשיתוף עם פרקליט המדינה, הקמת גוף כזה, ובכוונתו לקדם בקרוב נושא זה. אשר לחוק החיפוש, ציין היועץ כי החוק הוגבל למקומות מועדים לפורענות בלבד, וכי בחוק מצויים כל האיזונים הדרושים.

 

אשר לנוהל קיום דיונים מיום ליום, הבהיר היועץ, כי שום דבר לא ישווה לקיומו של משפט המתנהל מיום ליום, וכי המצב כיום מחייב קיומו של נוהל זה. "אין כבוד למשפט ברגע שהדיונים מתארכים על פני שנים". היועץ ציין, כי הוא מוכן להתגמש, מקום שסנגור מבקש תקופה של חצי שנה ואפילו שנה להתכונן למשפט, אולם ברגע שהמשפט יתחיל הוא יתנהל מיום ליום. "מספר הישיבות יצטמצם והמשפט ייארך הרבה פחות זמן. קיום דיונים פעמיים שלוש בשבוע זו החטאת העיקר, לטעמי, מה גם שיהיה צורך לטפל בתיקים נוספים ולא תתאפשר התמקדות בתיק אחד". יחד עם זאת, הבהיר היועץ, כי ללא שיתוף פעולה עם הסנגורים, לא ניתן יהא לקיים את הנוהל, וכי הוא מצפה מהם לסייע למערכת המשפט בעניין זה.

 

במהלך הישיבה ציינו חברים בפורום, כי הם תומכים ברעיון קיום דיונים ברצף, אולם בפועל ישנם קשיים הן מבחינת זמינות ההרכבים בבתי המשפט, שדנים בתיקים נוספים, והן מבחינת זמינות הפרקליטות. לדבריהם, יש להתחיל ביישום הנוהל  בצורה מתונה ולקיים דיונים במשך שלושה ימים בשבוע בתקופת מבחן, ולהמשיך משם.

 

היועץ ציין, כי הוא ער לקשיים שהציגו הסנגורים באשר לנוהל קיום דיונים מיום ליום , אולם הבהיר, כי אם לא יתנהלו הדברים בדרך שהתווה, ייקשה להגיע להישגים בנושא. אשר לשיתופה של הלשכה, הדגיש, כי הוא יפעל לשתף את הלשכה בהליכי החקיקה, וכי הדבר רק יתרום להשבחת ההליך ולא יגרע ממנו.

 

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון