הודעות דוברות הלשכה

היועץ המשפטי לממשלה בטקס פתיחת שנת המשפט תשע"א שקיים ועד מחוז חיפה של לשכת עורכי הדין: "הקמת גוף ביקורת על עבודת הפרקליטות תגביר את אמון הציבור במערכת"

18.10.2010

עו"ד שמרית רגב - דוברת הלשכה

יו"ר ועד מחוז חיפה של הלשכה: "מתוך 182 שופטים במחוז מרכז, יש רק שופט ערבי אחד".

הדברים נאמרו בטקס חגיגי לפתיחת שנת המשפט תשע"א, שקיים ועד מחוז חיפה של לשכת עורכי הדין ביום חמישי האחרון, 14.10.10, בהשתתפות צמרת מערכת המשפט, נשיאים, שופטים ועורכי דין.

 

 

יו"ר ועד מחוז חיפה, עו"ד רחל בן ארי, המכהנת מזה כשנתיים כנציגת הלשכה בועדה לבחירת שופטים, ציינה כי הנתונים המספריים אודות מספרם היחסי של השופטים מקרב בני המיעוטים מטרידים ביותר. לדבריה, במערכת בתי המשפט מכהנים נכון להיום 619 שופטים, מתוכם 42 בני מיעוטים המהווים 6.8% מכלל השופטים. "האוכלוסיה הערבית מרוכזת במספר אזורים (חיפה והגליל, הנגב, ירושלים והמשולש) ולכן אך טבעי הוא שהפריסה של השופטים הערבים לא תהיה אחידה בכל אזורי הארץ. אך בין העדר אחידות מתמטית, לבין שופט ערבי אחד מתוך 182 שופטי בתי משפט השלום במחוזות ת"א והמרכז – המרחק עוד רב".

 

כמו כן, התייחסה לתופעות אלימות קשות נגד שופטים ונגד עורכי דין במילוי תפקידם. "רק בחודש האחרון קבלתי 4 פניות שונות מעורכי דין – כל אחד מהם הפך לקרבן לתקיפה או להצתת משרדו – כשכל "חטאו" נגע למילוי תפקידו כעורך דין. המערכת המשפטית אינה חסינה מפני גילויי האלימות בחברה. נראה שללא העמדת תקציבים ראויים למשטרת ישראל, עריכת תכניות בתחום החינוך ואכיפה רחבה יותר של החוק לא נוכל למגר תופעות מדאיגות אלה.

 

בנוסף, התריעה עו"ד בן ארי על צורך מיידי ודחוף לאייש במחוזות חיפה והצפון תקנים נוספים של תובעים משטרתיים בתעבורה כחלק מהמאבק בתאונות דרכים. "קיים מחסור אדיר בתובעים משטרתיים בתעבורה. מדובר בכ- 15 תובעים פעילים בלבד במחוזות חיפה והצפון. מספר תיקי תעבורה שנפתחו במחצית הראשונה של 2010 במחוזות צפון וחיפה  הוא 22,000, כפול מת"א. שם - 26 תובעים ואילו אצלנו 15 תובעים בלבד הפרושים על 5 בתי משפט (חדרה, חיפה, עכו, צפת ונצרת) ומטפלים במספר כפול של תיקים. מצב בלתי נסבל".

 

עו"ד בן ארי אף התייחסה להצעת החוק לשינוי מבנה הלשכה, שעברה בקריאה ראשונה, המבקשת להגדיל באופן משמעותי את כוחו של מחוז ת"א במוסדות הלשכה, תוך הפחתת חלקם היחסי של יתר המחוזות ושל הנבחרים ברשימות הארציות. "צר לי לומר, כי פניותינו המוקדמות לשרים וחברי הכנסת הרגישים לדחיקת רגלי הפריפריה מעמדות השפעה, לא הצליחו לגבור על המשמעת הקואליציונית שהוטלה (כאילו מדובר בנושא עקרוני ובעל משמעות עמוקה)". בהקשר זה, הפנתה עו"ד בן ארי גם לחוות דעתו של היועץ המשפטי לממשלה, אשר קבעה, כי "הצעת החוק פוגעת בייצוג חברי הלשכה מהפריפריה, ועלולה להחליש את תרומתם ושיתופם במוסדות הלשכה...".

 

היועץ המשפטי לממשלה, עו"ד יהודה ויינשטיין, הדגיש, כי בכוונתו להקים גוף ביקורת על עבודת הפרקליטות, אשר עשוי לפעול במתכונת של נציבות תלונות הציבור על שופטים. לדבריו, מדובר בצעד שיגביר את אמון הציבור בפעולות פרקליטות המדינה. בהקשר זה, הוסיף היועץ, כי יש צורך להסדיר, גם באמצעות חקיקה, את מערכת היחסים בין הגוף שיוקם למנגנוני הביקורת על עבודת הפרקליטות, הפועלים כיום. אשר לקיום דיונים ברציפות, ציין היועץ, כי בקש מפרקליט המדינה להוציא הנחייה, לפיה יש לקיים ישיבות במשפטים פליליים ברציפות יום אחרי יום עד לסיום המשפט.

 

 

 

בעקבות דבריו של היועץ, הודיע ראש הלשכה, עו"ד יורי גיא-רון, ששהה במועד הטקס בחו"ל, כי הוא מברך על ההחלטה להקים גוף ביקורת. "אני שמח שראש מערכת אכיפת החוק מבין את חשיבות הקמתו של גוף ביקורת, נושא שהדגשתי את חיוניותו במהלך השנתיים האחרונות לצד גיבוש קוד אתי לפרקליטים. הפרקליטות ואמון הציבור בה יצאו מחוזקים ממהלך כזה".

 

ראש עיריית חיפה, מר יונה יהב, ציין, כי הממשלה לא מתייחסת באופן הראוי לפריפריה. "המדינה מתכנסת למעשה בגבולות החלוקה, ואם לא יתרחש שינוי, אין לה סיכוי לשרוד את יום הולדתה ה-80".

 

שופטת בית המשפט העליון, אסתר חיות, ציינה לשבח את תכנית "שכר מצווה" של לשכת עורכי הדין, לסיוע וייצוג משפטי בהתנדבות, וקראה לעורכי הדין להצטרף לתכנית, שאותה הגדירה כבעלת חשיבות ציבורית וחברתית. לדבריה, כבר למעלה מ-3,000 עורכי דין מתנדבים במסגרת התכנית.

 

שר המדע והטכנולוגיה, הרב דניאל הרשקוביץ, הסכים עם הביקורת שהושמעה בענין תופעת "מדינת תל אביב", ונשא דברים אודות האמת והצדק המשפטי, על כך שלכל אחד יש הצדק שלו, ובמעשה המשפטי מביאים בחשבון את כל הצדדים כולם ואז מבטיחים השגת תוצאה טובה.

 

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון