הודעות דוברות הלשכה

הנשיאה ביניש בטקס פתיחת שנת המשפט שקיימה לשכת עורכי הדין: "ללא הקמת בית משפט לערעורים, בית המשפט העליון לא יוכל להמשיך במשך שנים למלא את תפקידיו החשובים"

11.10.2010

עו"ד שמרית רגב - דוברת הלשכה

ראש הלשכה: "לפעול מיידית להעברת עשרות אלפי תיקים לטיפולו של ציבור עורכי הדין".

הדברים נאמרו בטקס חגיגי לפתיחת שנת המשפט תשע"א, שקיימה לשכת עורכי הדין בירושלים ביום 19.9.10, בהשתתפות צמרת מערכת המשפט, שופטים, עורכי דין, בכירים ממערכת הממשל, אנשי אקדמיה ותקשורת.

 

בפתח הטקס קרא ראש לשכת עורכי הדין, עו"ד יורי גיא-רון, לפעול מיידית להעברת עשרות אלפי תיקים לטיפולו של ציבור מקצועי אדיר, המצוי מחוץ למערכת השיפוטית הישירה – ציבור עורכי הדין. זאת, כפתרון ל"בעיית העומס העצום בבתי המשפט. יותר תיקים, יותר עורכי דין, פחות שופטים, כל אלה באופן יחסי יותר מכל מקום אחר בעולם". ראש הלשכה הבהיר, כי אין להטיל אגרות על הליכי ביניים כפתרון לבעיית העומס "משום שלא מתקנים מצב ע"י פגיעה מהותית בערך אחר, בודאי שלא בערך לא פחות חשוב ממנו, בלשון המעטה, ערך "הנגישות למשפט". בוודאי שאין לעשות זאת בחוק התקציב".

 

אשר לעריכת הדין בישראל, הוסיף ראש הלשכה, "דומני, כי אין עץ רענן, אשר לא ביטאתי תחתיו ב-3 השנים האחרונות את מצוקת המקצוע והמציאות הקשה בה הוא שרוי. רק אומר ששר המשפטים אמר לי, כי הוא מקווה להניח סוף סוף בראשית המושב הקרוב של הכנסת את הצעת החוק לעריכת הרפורמה בהתמחות, בהסמכה ובבחינות ההסמכה". ראש הלשכה אף התייחס לתופעת האלימות נגד שופטים ועורכי דין "האלימות הגואה בחברה פוגעת גם ברשות השופטת, אחת מרשויות השלטון, ומהווה סכנה של ממש ליציבות הדמוקרטיה הישראלית. האלימות לא תעצור את מערכת המשפט מלבצע את תפקידה בחברה דמוקרטית". אשר לאלימות נגד עורכי הדין, בעקבות לנוכח ריבוי המקרים לאחרונה, בהם ננקטה אלימות כנגד עורכי דין במסגרת תפקידם המקצועי, פניתי, לאחרונה, לשר המשפטים לקידום הצעת חוק, העוסקת בהחמרת הענישה כנגד גילויי אלימות, הנעשים נגד עורכי דין ומורים במהלך מילוי תפקידם.

 

נשיאת בית המשפט העליון, השופטת דורית ביניש, התייחסה אף היא לתופעת האלימות וציינה, כי "הציבור בישראל נחשף לתופעות של אלימות קשה, לאווירה של זילות בחיי אדם; הוא חשוף לפגיעה בגופו ובכבודו מצד עבריינים המאורגנים במשפחות פשע ומצד עבריינים "עצמאיים" הפועלים ללא מעצורים באכזריות כלפי קורבנותיהם. הטרור העברייני מערער את הביטחון במקומותינו, בערינו, ברחובותינו ואפילו בבתינו, ולצערנו גם בתוך משפחות כלפי החלשים במשפחה ובהם גם קטינים וקשישים".

 

הנשיאה ביניש התייחסה ליעדים שהמערכת ראתה לנגד עיניה בשנה החולפת "שיפור עבודתה של מערכת המשפט מבחינה מנהלית כדי לתת לציבור את השירות המשפטי המקצועי בתנאים משופרים, במועדים קצרים יותר, ותוך צמצום זמני ההמתנה לשמיעת התיקים ולמתן פסקי הדין". אשר לעומס בבתי המשפט הדגישה הנשיאה, כי במשך שנים עלה והתגבר העומס על המערכת והיא סבלה בשל היחס הבלתי מותאם בין מספר השופטים לבין כמות התיקים התלויים ועומדים בפניהם. המערכת אף סובלת מהיעדר אמצעים מנהליים הולמים כדי לעמוד במשימות הכבדות המוטלות על כתפיה. בנסיבות אלה עלינו להיות מודעים לצורך לערוך רפורמה והרפורמה היא חיונית. הרפורמה חייבת להתבטא בראש ובראשונה בתוספת שופטים ובשיפור ותוספת של מבני בתי משפט בהתאמה. לצד אלה מתחייב גם שינוי במבנה של הערכאות השיפוטיות...עלינו להיות מודעים לכך שללא הקמת בית משפט לערעורים, בית המשפט העליון לא יוכל להמשיך במשך שנים למלא את תפקידיו החשובים".

 

הנשיאה אף הביעה התנגדות להצעה להגדיל את האגרות על הליכי ביניים. "אני גם מתקשה לראות פתרון משמעותי בהצעות שונות שהועלו - כגון הגדלה משמעותית של הוצאות משפט. אלה פתרונות המאפשרים תרופות קצרות טווח בלבד ובכל מקרה הן בעלות השפעה כשמדובר בהליכים אזרחיים ובעלי דין בעלי אמצעים".

 

שר המשפטים, פרופ' יעקב נאמן, התייחס אף הוא לתופעת האלימות, ואמר, כי "יש להביא בראש ובראשונה מציאות של השבת הביטחון האישי פנימה. נתוני האלימות במדינת ישראל מפחידים ומבהילים. אין כמעט יום שחולף ללא מקרה אלימות ברחבי המדינה. אנו פועלים רבות במשרד המשפטים למיגור האלימות. השר נאמן הוסיף, כי "משרד המשפטים יוזם הצעות חוק לייעול המערכת. הוצע, בין היתר, לקיים בוררות חובה, באופן שהשופט הדן בקדם משפט בתיק, יוכל להחליט על חובה ללכת לבוררות. כמו כן, יש לקבוע הוצאות משפט ריאליות על צד המגיש תביעה מיותרת. הדבר יביא לירידה משמעותית במספר התיקים התלויים ועומדים".

 

יו"ר ועדת חוקה, חוק ומשפט של הכנסת, חה"כ דויד רותם, הדגיש כי "אם עורכי הדין ידעו להוקיר את השופטים, והשופטים יאפשרו לעורכי הדין לנהל משפט, ההרגשה תשתנה לאין שיעור. חה"כ רותם הוסיף, כי אם יקבל הצעת חוק להקמת ערכאה רביעית, יפעל לקדמה".

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון