הודעות דוברות הלשכה

ראש לשכת עורכי הדין מברך על החלטת בית המשפט העליון בעניין סנגורים פרטיים

20.09.2010

עו"ד שמרית רגב - דוברת הלשכה

ראש הלשכה: "מן הראוי שבתי המשפט יפסיקו למנות סנגורים ציבוריים מקום שאין בכך צורך ואין חובה חוקית, ובניגוד לעמדת הנאשמים, ויפעלו למינוי סנגורים פרטיים".

ראש לשכת עורכי הדין, עו"ד יורי גיא-רון, מברך על החלטת בית המשפט העליון מהיום, 20.9.10, אשר ביטלה את מינוי הסנגוריה הציבורית בתפ"ח 24018-03-10 מדינת ישראל נ' זגורי ו-7 אח', מיום 01/09/10, במסגרתן הורה בית המשפט המחוזי ב"ש לסנגוריה הציבורית למנות למשיב סנגור ציבורי שייצגו בתיק הפלילי הנ"ל.

 

החלטת בית המשפט אימצה למעשה את עמדת הלשכה, שהתקבלה גם בע"פ 2963/10 הסניגוריה הציבורית נ' ביהמ"ש מחוזי י-ם ואליאור חן, לפיה לא ניתן לכפות על נאשם להיות מיוצג ע"י סניגור לפי בחירת ביהמ"ש ובניגוד לרצונו, וכן כי הסנגוריה הציבורית אינה מוסמכת להעמיד ייצוג מטעמה כל עוד נאשם מיוצג ע"י סניגור אחר. לדברי השופט רובינשטיין, "הסניגוריה הציבורית אינה "ברירת מחדל"; היא עשויה לייצג כהלכה רק מי שיש לו אמון בייצוגה".

 

ביום 13.9.10 הגישה הסנגוריה הציבורית, באמצעות ב"כ עו"ד ד"ר דליה חלק, הסנגורית הציבורית המחוזית (מחוז דרום), ערעור נ' מ"י (המשיבה 1) ורמי בן דוד עזרן (המשיב 2), על החלטות בית המשפט המחוזי בבאר שבא, בתפ"ח 24018-03-10 מדינת ישראל נ' זגורי ו-7 אח', מיום 01/09/10. בהחלטות אלה הורה בית המשפט המחוזי ב"ש על מינוי סנגור מן הסנגוריה הציבורית לייצוג המשיב 2, וזאת למרות רצונו של המשיב 2 בייצוג פרטי מטעמו, למרות שהמשיב התקשר עם סנגורים פרטיים שייצגו אותו, ושילם להם עבור כך, ולמרות שהמשיב סירב להיות מיוצג על ידי סנגור מן הסנגוריה הציבורית, והצהיר כי לא ישתף פעולה עם סנגור כזה אם ימונה.

 

החלטותיו של בית המשפט המחוזי ב"ש הונעו ממחלוקת שהתגלעה בין בית המשפט הנכבד לבין הסנגורים הפרטיים אותם מינה המשיב 2 לייצגו, בשאלת מועדי הדיון, כשבסופו של הליך התמצתה המחלוקת בשאלה אם מועדי ההוכחות בתיק יחלו בתחילת חודש ינואר 2011 או באמצע חודש פברואר 2011. בערעורה, מבהירה הסנגוריה הציבורית כי מחלוקת זו קיימת ואף ביתר שאת גם עם הסנגוריה הציבורית בעצמה. עו"ד ד"ר יואב ספיר, סגן הסנגורית הציבורית, אשר יצג את הסנגוריה הציבורית בתיק, ציין, כי "לא ניתן לצפות מהסנגוריה הציבורית שתהיה מוכנה לדיון בתוך זמן קצר, כאשר אין לה כל הכרות עם התיק". לדבריו, מדובר בשימוש שעושה בית המשפט בסנגוריה הציבורית על מנת להפעיל לחץ על עורכי הדין הפרטיים - דבר שהן הסנגוריה והן הלשכה לא יכולות להסכים לו.

 

ראש לשכת עורכי הדין, עו"ד יורי גיא-רון, ברך על ההחלטה וציין, כי "ההחלטה ניתנה טרם הצטרפות הלשכה לעתירה, אולם עמדת הלשכה שבוטאה בענין אליאור חן נתקבלה על ידי בית המשפט גם בפרשה הנוכחית. מן הראוי שבתי המשפט יפסיקו למנות סנגורים ציבוריים מקום שאין בכך צורך ואין חובה חוקית, ובניגוד לעמדת הנאשמים, ויפעלו למינוי סנגורים פרטיים. אנו מבקשים למצוא את האיזון הראוי בין הצורך להבטיח מתן ייצוג הולם, לבין הפניית החשודים/ נאשמים לייצוג ע"י הסניגוריה הציבורית".

 

קישור להחלטה : http://elyon1.court.gov.il/files/10/480/066/t01/10066480.t01.htm

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון