הודעות דוברות הלשכה

ראש הלשכה קורא להקמת גוף ביקורת חיצוני על עבודת הפרקליטות

02.09.2010

עו"ד שמרית רגב - דוברת הלשכה

ראש לשכת עורכי הדין ליועץ המשפטי לממשלה ולפרקליט המדינה: "אני קורא לכם להקים גוף ביקורת חיצוני על עבודת הפרקליטות במתכונת נציבות תלונות הציבור על השופטים".

ראש לשכת עורכי הדין, עו"ד יורי גיא-רון, אמר את הדברים אתמול, 1.9.10, בערב הוקרה לעורכי הדין הוותיקים, שקיבלו את רישיון עריכת הדין לפני 50 שנה, בלשכה. הדברים נאמרו בעקבות הודעתו של עוזרו הבכיר של היועמ"ש, עו"ד רז ניזרי, לתנועה למען איכות השלטון, כפי שפורסמה, לפיה היועמ"ש ופרקליט המדינה בוחנים אפשרויות להקמת גוף ביקורת על עבודת הפרקליטות. עוד פורסם, כי נבחנת באופן רציני האפשרות להקמת גוף פנימי בתוך משרד המשפטים במתכונת נציבות תלונות הציבור על שופטים.

 

ראש הלשכה ציין, כי הוא מברך את היועץ ואת פרקליט המדינה על בחינת הקמת גוף ביקורת על עבודת הפרקליטות, ועל ההכרה בנחיצותו של גוף כזה לצורך התנהלות תקינה במשטר דמוקרטי. "הדגשתי את חשיבות הקמתו של גוף ביקורת עוד לפני למעלה משנה בימי עיון שקיימו המרכז לאתיקה במשכנות שאננים בירושלים  והפורום הפלילי של הלשכה בתל אביב".

 

ראש הלשכה הבהיר, כי יש לשקול גוף חוץ – פרקליטותי, שהקשר בינו לבין הפרקליטות יהיה, למשל, מהסוג שיש בין נציבות הקבילות על שופטים לבין הנהלת בתי המשפט. "גם כשהוקמה נציבות זו, התרעמו השופטים והשופטות ונשמעו טרוניות כנגד הרעיון. בפועל, הגוף הזה הוכיח את עצמו, ולאזרחים יש היום כתובת, גם אם רוב הפניות אינן רלוונטיות. נדמה לי, שאין איש שסבור היום שהקמת הנציבות לקבילות על שופטים פגעה בעצמאות השיפוט, באי-תלות השופטים או בשיטה הדמוקרטית הישראלית".

 

"הגם שאיני שותף לכל מי שסבור שבפרקליטות רב הנסתר על הנגלה, ורב השגוי והמוטעה על הנכון והראוי בשליחות המדינה", הדגיש ראש הלשכה, הרי שככל שמתרבים המקרים, בהם נשמעת ביקורת מוצדקת, וככל שמסיבות שונות, שרובן פופוליסטיות ולא מוצדקות, ממשיך להיפגע אמון הציבור בגורמי האכיפה בישראל, נדמה לי שמן הראוי שתשתפר ההקשבה בקרב קברניטי גורמי האכיפה, אשר תוביל להקמת גוף ביקורת".

 

ראש הלשכה הוסיף, כי הלשכה מוכנה לסייע לפרקליטות בכל דרך בתהליך הקמת מנגנון הביקורת.

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון