הודעות דוברות הלשכה

לשכת עורכי הדין לשר המשפטים: הצעת חוק פרטית פוגעת אנושות בנפגעי רשלנות רפואית בלידתם

01.09.2010

בן ציון ציטרין, מ"מ דוברת הלשכה

לשכת עורכי הדין קובעת במכתב לשר המשפטים כי הצעת חוק פרטית שהגיש חה"כ מאיר שטרית פוגעת אנושות בנפגעי רשלנות רפואית בלידתם.

ביום 28.7.10 החליט הועד המרכזי של לשכת עורכי הדין להתנגד פה אחד להצעת החוק של חה"כ מאיר שטרית, לפיה ילוד אשר נפגע מתסמונת או פגם מולד בעלי רקע תורשתי או סביבתי, והנזק נגרם לו במוסד רפואי, יהיה זכאי לפיצוי לפי תנאי החוק המוצע.

 

בתאריך  12.7.10 הוגשה הצעת חוק פרטית ( פ/2516/18) ע"י חה"כ מאיר שטרית, לפיה כל ענף המיילדות, שהינו תחום הרשלנות הרפואית העיקרי בתביעות, יוצא מחוץ לכתלי ביהמ"ש לועדות רפואיות, בסכומי פיצוי קבועים, תוך שמירת הצורך להוכחת הקשר הסיבתי לטיפול הרפואי.

 

על פי הצעת החוק,  צריך שיתקיימו שניים מהתנאים הבאים, על מנת לקבל זכאות לפיצוי: נגרם נזק, הנזק נגרם במהלך טיפול רפואי שניתן ע"י צוות רפואי של מוסד רפואי, ניתן היה למנוע את הנזק ע"י טיפול מתאים או מסירת מידע מתאים שהיה מביא להפלה. כלומר, לפחות בחלק מן המקרים, עדיין יהיה צורך להוכיח קשר סיבתי בין קרות הנזק למערכת הרפואית.

 

על פי ההצעה, האחריות תהיה אחריות מוחלטת, ללא צורך באשם כלשהו. עם זאת, מדגישה הלשכה, כי הזכאות לפיצוי תיקבע ע"י ועדה רפואית מטעם המדינה ולא על ידי בתי המשפט האובייקטיביים, ויתקיים בה יחוד עילה, כלומר, לא ניתן יהיה לתבוע בגין מומים מולדים אלא על פי חוק זה. בנוסף, סכום הפיצוי בגין כאב וסבל יוגבל ל-250,000 ₪ בלבד, בעוד כיום הסכומים הנפסקים עולים על מליון ש"ח.

 

חבר פורום הנזיקין בלשכה, עו"ד יראון פסטינגר, מדגיש, כי "רעיון זה היה נושא לדיון בועדת קלינג שישבה בין השנים 1993-1999, ובועדת שפניץ שישבה בין השנים 2002-2006, שדחו שתיהן בתוקף כל ניסיון לפגוע בזכויות נפגעים אלו. בכל מקום בעולם בו נוסתה שיטה זו היא נכשלה כשלון חרוץ (ארה"ב וניו-זילנד). אולם הממסד הרפואי, וגם גורמים אחרים, אינם שוקטים על שמריהם והתוצאה הינה בהצעת חוק זו ובשורה של פרסומים מגמתיים".

 

ראש הלשכה, עו"ד יורי גיא-רון, הדגיש, כי "קביעתם של סכומי פיצויים בלעדיים קבועים כשיטה לפיצוי נפגעים, מהווה פגיעה במימוש זכויות מוקנות ויש למנוע את יישומה בחקיקה".

 

יו"ר פורום הנזיקין של הלשכה, עו"ד דוד אור חן, וחבר הועד המרכזי של הלשכה, עו"ד יראון פסטינגר, פנו בנושא, בתמיכת ראש הלשכה, לשר המשפטים, פרופ' יעקב נאמן.

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון