הודעות דוברות הלשכה

ברכת ראש הלשכה לרגל הרמדאן

29.08.2010

עו"ד יורי גיא-רון, ראש הלשכה

ברכת ראש הלשכה, עו"ד יורי גיא-רון, לרגל אירוע הרמדאן שנערך היום בערערה.

מכובדיי,

               

אנחנו חיים במדינה מיוחדת במינה, מורכבת מאוד ולא פשוטה בלשון המעטה. מחד, לא משעמם כאן. מעניינים, מאתגרים, מרגשים, משמחים ומעציבים, ימינו השוטפים כבני אדם וכאזרחים בישראל. מאידך, אני מודה שיש רגעים רבים, בהם אפשר להתקנא עד מאוד באוויר השקט, הצלול והרגוע שבהרי שוויץ או במישורי לוקסמבורג או ליכטנשטיין.

 

דווקא על רקע מציאותנו המורכבת, אי אפשר שלא להעלות על הנס את החיים המקצועיים והחבריים שבלשכת עורכי הדין. בלשכה פועלים עורכי דין, יהודים וערבים, בהרמוניה ייחודית וראויה לציון. דו-הקיום בין העמים מוצא ביטויו המפורש, המעשי, היומיומי, החברי והיעיל, בלשכת עורכי הדין. החברים והחברות במחוז מוכיחים שהדבר אפשרי, ואני מזמין כל מי המעוניין בכך לבוא, להתרשם, להיווכח ולהעתיק את דו-הקיום בלשכת עורכי הדין לכל פורום או גוף אחר בישראל. למרות כל הספקות ועל אף כל המבקרים בעבר ובהווה, הוכחתם ואתם ממשיכים להוכיח, שיהודים וערבים צריכים ויכולים לפעול יחדיו בדו-קיום חברתי ומקצועי. אם יורשה לי להציע, אנא המשיכו, ככל האפשר, לכלול יהודים וערבים יחדיו בפעילויות הלשכה וגם ברשימות המתמודדות לבחירות ללשכה, לרבות אלה שתהיינה עוד פחות משנה.

 

אני משוכנע שהקמת הבית לחברי הלשכה ולחברותיה במחוז הצפון רק תעמיק ותרחיב עוד יותר את שיתוף הפעולה בין החברים, את מעורבותם בחיי הלשכה ואת העשייה הציבורית והחברתית הכוללת והחשובה, שנעשית כבר היום במחוז הצפון של הלשכה. השקענו עד היום למעלה מ-8 מיליון ש"ח בבית הפרקליט שבמחוז, והמלאכה לא תמה.

 

אני מבקש מכם להמשיך ולפעול בלשכה, תוך יישומם של שני עקרונות משמעותיים בחיי לשכת עורכי הדין. האחד - שילוב פעיל חברי ותמידי, בין עורכי דין ערבים ויהודים, והשני - לא לאפשר למעורבות פוליטית, שמקורה בפעילות מחוץ ללשכה, להוות גורם מרכזי ומשפיע בגיבוש העקרונות והעבודה בתוך הלשכה פנימה. הגנה על זכויות יסוד, על זכויות אדם – כן, שמירה על טוהר המידות ועל שלטון החוק – כן, פוליטיזציה מפלגתית בתוך הלשכה - לא.

 

אי אפשר להתעלם גם בטקס כמו זה הנוכחי מהמבט המודאג של כולנו, כל אחד על פי השקפתו, מן המציאות הפוליטית הלא פשוטה בישראל. אסתפק בלומר אך זאת -  לשכת עורכי הדין מחוייבת ותישאר מחוייבת לשמירה על מערכת המשפט בישראל ובראש ובראשונה על הרשות השופטת - עצמאותה, אי-תלותה, סמכויותיה ומעמדה. בית המשפט העליון כמגן זכויות הפרט, זכויות החלשים והמיעוטים, עמד, ולצערי כנראה ימשיך לעמוד, תחת מתקפות בלתי פוסקות, פוליטיות ואחרות. אנחנו, אנשי המקצוע המשפטי, על כל מגוון דעותינו המקצועיות והחוץ-מקצועיות, חייבים להיות שם, ונהיה שם, כדי להגן על מעוז חשוב זה של הדמוקרטיה הישראלית.

 

בלשכה פועלים בין - 4500 ל - 5000 עורכות דין ועורכי דין ערביים, שיש בהם צעירים וותיקים, נשים וגברים, דתיים יותר ודתיים פחות, עירוניים וכפריים, מקצועיים יותר ומקצועיים פחות, מוכשרים יותר ומוכשרים פחות. ממש כמו כל אוכלוסיית עוה"ד בארץ.

 

נדמה לי, שכמעט הגענו במקצוע שלנו לתחושה, שכבר הגענו אליה בהקשר של מה שמכונה "המיעוט הנשי", לפיה אין יותר מיעוט מקצועי ערבי בקרב עוה"ד. הערביות - אין לה כבר בהקשר הזה שום משמעות מעשית.

 

בהתייחס לייצוג ערבים בשירות המדינה:

 

א.              גוף רחב בלשכה, שפועל בעניין הזה מראשות הקדנציה.

 

ב.              לפני 3 שנים - 4.8%. היום - 6.7%. יותר טוב, אבל רחוק מהיעדים שלנו ושל הממשלה.

 

פתרונות מעשיים:

 

1.       אכיפה על משרדי ממשלה, שלא מקיימים את החלטותיה.

 

2.       מכרזים רבים יותר למשרות ייעודיות.

 

3.       לכלול חברים ערביים בוועדות המכרזים.

 

4.       קורסים בלשכה: דירקטורים ומנהלים.

 

5.        השירות הציבורי: הקבלה לשירות והכרתו.

 

6.       לחץ ציבורי שלי ושל הלשכה.

 

7.       שמעתי על הרעיונות של מנכ"ל משרד המשפטים, שנעודד אותם:

 

                                              א.         הגבלת הסיוע לשכר דירה לעובדים שיעברו מהצפון למרכז לצורך עבודה בשירות הציבורי.

 

                                              ב.         קמפיין תקשורתי לעידוד צעירים לגשת למכרזים. יש לנו תפקיד לעודד צעירים לגשת למכרזים האלה, ומנהיגי הציבור שיושבים כאן הערב צריכים לסייע בכך.

 

אני קורא לוועדה לבחירת שופטים לשקף בהליך הבחירה בחירה רבה יותר של מועמדים ערבים טובים לשיפוט.

 

חג ה-"עיד אל- פיטר", שיחול בקרוב, המציין את סיומו של הרמדאן, הוא חג של מחילה ושלום, קהילתיות, אחווה והזדמנות ליישוב ריבים ומחלוקות. כך, מסמל חודש הרמדאן את כל מה שאנו מצפים גם משנת המשפט החדשה, שמצויה בפתח. אני מקווה, שהערכים האלה, המיוחסים לחודש הרמדאן ולחודש אלול, יהיו נר לרגלנו, יסייעו בעבודתנו המשפטית בפרט ובהגשמת יעדינו בכלל, וישמשו מנוף להעמקת שיתוף הפעולה והדו קיום בין כל העדות והזרמים בישראל.

 

רמדאן כרים ושנה טובה ומבורכת לכולנו.

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון