ועדות הלשכה

אפליית עורכות דין בישראל - האמנם?

24.01.2004

ליאור ארז - מתמחה ובוגרת בי"ס למשפטים של המכללה למינהל

הנושאים שנמצאים על סדר יומן של הוועדה לקידום עורכת הדין מוכיחים כי עורכת הדין בישראל נתקלת בחייה המקצועיים ביחס מפלה כלפיה הן בבתי המשפט, הן מצד מעסיקים והן מצד לקוחות - עבודה במסגרת הסמינריון "מקצוע עריכת הדין: בין תיאוריה לפרקטיקה", בהנחיית פרופ’ רונן שמיר.

במקום הקדמה

 

"כל בעלי החיים שווים

אך יש בעלי חיים שווים יותר"

                                   (ג'ורג' אורוול, חוות החיות, עמ' 116)

 

מאז ומתמיד היתה אידיאולוגיית הפמיניזם תחום קרוב לליבי המהווה עבורי השקפת חיים, מטרה, ועיסוק מעניין ומאתגר. ראשית דרכי היתה באוניברסיטת תל – אביב בחוג לסוציולוגיה ואנתרופולוגיה, שם התוודעתי לכוחה הביקורתי של הסוציולוגיה בחשיפת יחסי הכוחות והאינטרסים שעומדים מאחורי כל מבנה חברתי – בעיקר מאחורי מבנים חברתיים דמוקרטיים ושוויוניים לכאורה. מגזרים רבים בחברה ובכלל זה נשים, אינם בעלי "מודעות מעמדית" כלשונו של הוגה הדיעות המפורסם, קרל מרקס, והמודעות היא ההתחלה של השינוי – השינוי החברתי והחתירה לעולם שוויוני וצודק יותר.

 

מאוחר יותר התוודעתי לתיאוריות הפמיניסטיות השונות המנסות להסביר כל אחת בדרכה שלה, את הסיבה למעמדן הנחות של נשים במיפוי כרונולוגי – היסטורי וכן גיאוגרפי ואם בוחנים את התיאוריה למול הפרקטיקה (כמטרת סמינריון זה) אז מגלים ש"המציאות העגומה עולה על כל דמיון", ושיידרשו לנו שנים רבות מאד של אומץ ונחישות ליישם את התיאוריות בפרקטיקה. הסיבה לכך כפולה: אחת, משאבים כלכליים ואנושיים מוגבלים והשניה, חוסר מודעותן של נשים לכוחן המעמדי, האיכותי והמספרי וכן חוסר הקוליגאליות בין נשים. ניסח זאת היטב הנרי קיסינג'ר באומרו: "איש לא ינצח לעולם במלחמת המינים: יש יותר מידי התרועעות עם האויב". גישה זו הנחתה אותי בפנייתי ללימודי המשפטים כאשר כוונתי היתה לעסוק במקצוע עריכת הדין בתחום הקשור לזכויות נשים. וכאן גיליתי לאכזבתי מציאות עגומה נוספת. גם במקצוע הכי ליברלי, ומתקדם הדוגל במימוש "זכויות", ישנם גילויי אפליה קשים כנגד עורכות הדין, כפי שגילו חוקרות אמריקאיות ובריטיות הרינגטון (1995) 1 ומנקל – מידאו (1998) 2 בשנות ה- 80 של המאה הקודמת, וכפי שגילו החוקרות הישראליות בוגדוש ודון יחיא (1999) 3 במחקרן המרתק (והיחיד עד כה בארץ) "אפליית נשים בבתי המשפט בישראל".

 

בעבודת סמינר זו, אנסה לבדוק האם אכן אפלייה זו כנגד עורכות הדין קיימת ואם כן – כיצד היא באה לידי ביטוי וזאת מתוך מודעות לכך שכאשר "נותנים שם" לבעיה קל יותר להתמודד עימה ולהציע פתרונות, שאותם אציג בפרק המסקנות. במרכזה של עבודה זו עומד הנסיון הפמיניסטי לבדוק האם נכונה העובדה שמבחינתן של הנשים אין זה משנה באיזה עיסוק הן בוחרות, יהיה זה העיסוק הליברלי והמתקדם ביותר - הן עדיין צריכות להיאבק להוכיח שהן מוכשרות ומסוגלות להגיע להישגים לא פחות ראויים מהגברים. כלומר, אטען שזהותן החברתית–מגדרית של עורכות הדין היא רלוונטית. בהמשך להנחה זו, אנסה לפענח האם במהותו מקצוע עריכת הדין, הנחשב כגילדה מקצועית מובחנת וסגורה מאורגן וממודר כך שכניסת נשים (כמו מיעוטים אחרים) "לשעריו" בעייתית, בהשוואה למקצועות אחרים שאינם פרופסיונלים. אסיים בדבריה של הסופרת מרילין פרנץ': "הרעיון שבכוחנו לשנות את העולם עלול להראות אוטופי, אידיאליסטי, או פשטני ותמים, אולם אני חוזרת על טענתי: העולם ישתנה ממילא".

 

לסמינריון המלא - לחצו על הקובץ המצורף

 


1. Harrington Mona (1995) women lawyers . plu, e Books pp. 15-40, 97-121.

 

2. Menkel - Meadow,  Carrie (1998)"Feminization of the Legal Profession, " in R.Abel and P.Lewis (eds.) lawyers in society , Vol 3,.

 

3. בוגדוש, ר. ודון יחיא, ר.(1999), אפליית נשים בבתי המשפט בישראל, מכון ירושלים לחקר ישראל ושדולת הנשים בישראל

 

קישורים
קובץ להורדה
seminar - female lawyers discrimination.doc
הערות העורך
לבקשתו של עו"ד רם צרפתי, להלן הבהרה מטעמו להתייחסות לפסק דין בעניינו המופיעה בעמוד 25 של המאמר המלא: "התביעה נגד עו"ד רם צרפתי נדחתה וביה"ד קבל את עמדתו וחייב את התובעת לשלם לו הוצאות משפט".
חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון