ועדות הלשכה

"הנשים למנהיגות" בלשכה

11.10.2008

עו"ד שמרית רגב - דוברת הלשכה

חה"כ קולט אביטל ביום עיון שקיימה הלשכה בנושא- "הנשים למנהיגות": "נשים מתאפיינות במנהיגות הראויה לציונים טובים יותר מכמה מהקולגות הגבריים. נשים מביאות איתן ערך מוסף".

פרופ' פרנסס רדאי, יו"ר פורום מעמד האישה בלשכה: "במקצוע עריכת הדין רוכשים תכונות שיכולות לסייע לנשים להגיע למנהיגות"

 

הדברים נאמרו ביום עיון בנושא: "הנשים למנהיגות", שקיימה הוועדה לקידום מעמד האישה של לשכת עורכי הדין בראשות פרופ' פרנסס רדאי.

 

יום העיון התקיים על רקע בחירתה של ציפי לבני לראשות מפלגת קדימה, ולקראת הבחירות לממשלה ולכנסת, שבוע בדיוק לפני הבחירות לראשות העיריות והמועצות המקומיות בהן מתמודדות נשים רבות ברחבי המדינה, וביום הבחירות לנשיאות ארה"ב, בהן התמודדה סגנית נשיא ראשונה בהיסטוריה.

 

עו"ד בטי אדר, אשר הנחתה את הערב ציינה, כי "אנו בפתחה של תקופה חדשה ומרעננת. עורכות דין רבות מעורבות מבחינה פוליטית ורבות מן המנהיגות הן עורכות דין (ציפי לבני, הילארי קלינטון ועוד)". עו"ד אדר קראה לעורכות הדין להשתתף בפוליטיקה, כיוון ששם מצויים המשאבים לשינוי.

 

יו"ר הועדה לקידום מעמד האישה בלשכה, פרופ' פרנסס רדאי, דיברה על מקצוע עריכת הדין ותרומתו לקידום בפוליטיקה, "במקצוע עריכת הדין לומדים את הדרכים לשנות את המצב החברתי באמצעות רפורמה משפטית, רוכשים יכולת רטורית ותפיסה עצמית של סמכותיות, אלו תכונות שתורמות להגיע למנהיגות. נשים צריכות להגיע למצב של עוצמה, לפרוץ מחסומים ולהתקדם באופן עצמאי". פרופ' רדאי הציגה כדוגמא את הילארי קלינטון. פרופ' רדאי ציינה שנשים בפוליטיקה סובלות מהעובדה שהשעות הן בלתי מוגבלות ובשלב של גידול ילדים, על פי נתונים סטטיסטיים, רוב שעות הטיפול בילדים ובבית מבוצעות על ידי נשים, אפילו נשים קרייריסטיות. "על מנת לפתור את הבעיה צריך טראנספורמציה בעולם העבודה מצד אחד והסדרים לטיפול בילדים כולל יום לימודים ארוך".

 

עו"ד ארנה לין, יו"ר (משותף) מכון ההשתלמויות של הלשכה, הדגישה, כי היא מעורבת בלשכה, כיוון שהיא סבורה שהלשכה חשובה לעורכות הדין. "אומנם הכנס מדבר על נשים בפוליטיקה, אך בעצם הוא נועד כדי לומר לנשים תהיינה מנהיגות בכל מקום שאתן יכולות, היכן שאתן נמצאות (עריכת דין, רפואה וכו'). הפוליטיקה חשובה, כי משם אפשר להשפיע הכי הרבה". עו"ד לין התייחסה לבג"צ, בו ייצגה את שדולת הנשים בתיק שנגע ל'חובת הייצוג ההולם': "יעל הרן הגישה מועמדות לעמוד בראש הרשות למלחמה בסמים ובאלכוהול, תפקיד אשר ממונה על ידי ראש הממשלה בהמלצת מועצת הרשות, לאחר שהמועמדים עוברים ועדת איתור. בועדת האיתור יעל הרן זכתה בניקוד הגבוה ביותר, כאשר אחריה בהפרש קטן הגיע גבר ואחריהם, בהפרש ניכר, הגיע גבר נוסף. מנכ"ל משרד ראש הממשלה החליט לראיין את שלושתם, והמליץ לראש הממשלה למנות את הגבר, אף על פי שהוועדה המליצה לו למנות את הרן. שדולת הנשים טענה בבג"צ כי ישנה חובת ייצוג הולם, לפיה המועמדת יכולה להיות אפילו פחותה בכישוריה ועדיין יש למנותה ובמקרה זה היא אפילו הייתה עדיפה. ביהמ"ש הוציא צו על תנאי, לפיו יש לדון בחובת הייצוג ההולם ולא לדחותו. הרן הייתה צריכה להיבחר גם ללא חובת הייצוג ההולם ועל אחת כמה וכמה בתוספת שלו". עוד ציינה עו"ד לין, כי "מבחינת המצב המשפטי בארץ, מצב הנשים טוב, אך חשוב להמשיך ולהתקדם. על הנשים לנסות ולחתור לתפקידים בכירים יותר ויותר. יש צורך בשיריון מקומות לנשים בממשלה ובכנסת. הייתי בכנס של ה- IBA ועורכת דין מפקיסטן סיפרה שם שאצלם בממשלה יש עשר שרות, כמה עצוב לגלות שפקיסטן יותר מתקדמת מישראל בענייני שוויון בפוליטיקה".

 

סגנית יושבת ראש הכנסת, חה"כ קולט אביטל, הדגישה, כי "נשים מתאפיינות במנהיגות הראויה לציונים טובים יותר מכמה מהקולגות הגבריים. נשים מביאות איתן ערך מוסף. צריך להרגיל את ציבור הנשים לפעילות ציבורית, ויש לשכנע את עצמנו שאנו מסוגלות, ראויות וגם יכולות להצליח, השכנוע העצמי הוא החשוב. צריך לדאוג לכך שיהיו כמה שיותר נשים בתפקידי מפתח, שכן יש לכך השלכות נרחבות פוליטיות וחברתיות".

 

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון