ועדות הלשכה

הלשכה: יש להכיר בהוצאות השגחה על ילדים כהוצאה מוכרת

05.10.2008

עו"ד שמרית רגב - דוברת הלשכה

לשכת עורכי הדין תצטרף כידיד בית המשפט בערעור על
החלטת השופט מגן אלטוביה.

הוועד המרכזי של לשכת עורכי הדין החליט, ברוב גדול, לאמץ את הצעת ראש הלשכה, עו"ד יורי גיא-רון, להצטרף כידיד בית משפט לערעור, שהוגש לבית המשפט העליון על ידי רשות המיסים, ולהציג עמדה, המכירה בהוצאות השגחה על ילדים בהוצאה מוכרת.

 

עו"ד ורד פרי, אם לשני ילדים, ביקשה לנכות כהוצאה בייצור הכנסתה, תשלומים ששילמה למעון יום לילדים ומועדונית, עבור ילדיה. פקיד השומה לא התיר הסכומים בניכוי. עקב כך הגישה ערעור לבית המשפט המחוזי בת"א. לאחר דיון משפטי, שארך שלוש שנים, ניתן ביום 3.4.08 פסק דינו של כב' השופט מגן אלטוביה (עמ"ה 1213/04 ורד פרי נ. פקיד שומה גוש דן), אשר קיבל באופן עקרוני את הערעור, בקבעו, כי ניתן לנכות לצרכי מס את מרכיב ההשגחה על ילדים מסך התשלומים, שהוצאו למעונות יום ולמטפלות. המדינה הגישה ערעור על פסק הדין לבית המשפט העליון, שידון ביום 28.10.08.

 

בישיבת הוועד המרכזי, שקדמה להצבעה, התקיים דיון בנושא, ונשמעו עמדותיהם של הפורומים המקצועיים. עו"ד נעמי לנדאו, יו"ר הוועדה לקידום עורכות הדין, ציינה, כי מקצוע עריכת הדין הוא אחד הבודדים, שבו נדרש לעבוד גם בצהריים, גם בערב ולעיתים בלילה, ולכן יש לייצג את המקצוע. עו"ד נאוה פרס, שייצגה את ועדת מעמד האישה, הוסיפה, כי מדובר בנושא של מדיניות ממדרגה ראשונה, המהווה תמריץ חיובי לכל ההורים בחברה הישראלית שעובדים, והתמריץ הזה בסופו של דבר הוא לטובת המשק כולו, לכן, על הלשכה לשקול את האינטרס הציבורי הרחב ולא רק את האינטרס של הנשים, עורכות הדין. עמדה זו הצטרפה לעמדה שהציג יו"ר פורום המיסים, פרופ' יצחק הדרי, שהדגיש, כי החלטת בית משפט העליון, התומכת בהכרה בהוצאות, תסייע לקדם את החקיקה בנושא.

 

כאמור, הוחלט שהלשכה תבקש להצטרף להליך הערעור כידיד בית משפט לצד המשיבה, עו"ד ורד פרי, ותביע עמדה עקרונית, התומכת בהכרה בהוצאות השגחה על ילדים, בנסיבות המתאימות, כהוצאה מוכרת. את הלשכה ייצג בהליך פרופ' יצחק הדרי.

 

לדברי ראש הלשכה, הלשכה תבטא את האינטרס הציבורי הרחב, לפיו יש להכיר בהוצאות טיפול בילדים עבור משפחות על מנת ליצור תמריץ לעבוד, ובכך ייתרם המשק כולו.

 

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון